Tujina

Konec spopadov v Acehu?

Helsinki, 15. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Helsinkih so vlada in uporniki podpisali mirovni sporazum, s katerim naj bi končali 30 let spopadov v Acehu.

Podpis sporazuma (Foto: Reuters)
Podpis sporazuma (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Provinca Aceh, sicer bogata z naravnimi viri, je najprej podpirala novo Indonezijo, potem ko je ta enostransko razglasila neodvisnost leta 1945. Med letoma 1942 in 1945 je bila Indonezija pod japonsko okupacijo, pred tem pa je bila pod kolonialno nadvlado Nizozemske. Pet let po razglasitvi neodvisnosti, leta 1950, pa je Aceh razglasil tudi svojo neodvisnost in od takrat med državo in provinco vladajo napeti odnosi.

Predstavniki indonezijske vlade in upornikov v provinci Aceh so v Helsinkih podpisali mirovni sporazum, s katerim naj bi končali skoraj 30 let spopadov v tej provinci na otoku Sumatra. Podpis sporazuma, ki so ga dosegli 17. julija, je vrhunec šest mesecev trajajočih pogajanj, dogovor pa naj bi pospešil tudi mednarodno pomoč za obnovo province s 4,1 milijona prebivalcev, ki je bila opustošena v cunamijih 26. decembra lani.

Mirovni sporazum je v imenu indonezijske vlade podpisal minister za pravosodje in človekove pravice Hamid Awaluddin, v imenu Gibanja za svobodni Aceh (GAM) pa samoimenovani premier Malik Mahmud. Priča podpisu je bil tudi glavni mirovni posrednik v sporu, nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari. Pri slovesnem podpisu so sicer sodelovali še finski zunanji minister Erkki Tuomioja ter predstavnik predsedujoče države Evropski uniji, britanski veleposlanik na Finskem Matthew Kirk.

Z mirovnim sporazumom sta sprti strani dosegli dogovor o koncu ene izmed najdlje trajajočih vojn na svetu, ki je v treh desetletjih zahtevala 15.000 smrtnih žrtev. S podpisom sporazuma naj bi se sedaj končale vse sovražnosti na območju. Uporniki naj bi se razorožili, Indonezija pa naj bi iz pokrajine umaknila vojake, ki niso domačini na območju. Šlo naj bi tako za umik večine od 50.000 indonezijskih vojakov in pripadnikov paravojaških sil iz Aceha ter za razorožitev 5000-članske gverile pripadnikov GAM. To naj bi potekalo pod nadzorom 150 opazovalcev iz EU in vsaj 100 opazovalcev Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN).

Sklenjene roke po podpisu (Foto: Reuters)
Sklenjene roke po podpisu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Upor za neodvisnost Aceha leta 1950 je bil zatrt, želja po samostojnosti pa je ostala. Ponovno je do izbruha separatističnih teženj prišlo leta 1976, ko je Hasan di Tiro ustanovil GAM kot oboroženo uporniško skupino.

Dogovor je pogojen tudi s tem, da bo Indonezija gibanju GAM dovolila ustanoviti lastno stranko, v zameno pa bo GAM odstopil od zahtev po neodvisnosti Aceha. GAM naj bi tako na lokalnih volitvah aprila 2006 lahko imenoval svoje kandidate, indonezijska vlada pa je pristala tudi na spremembo zakona, ki prepoveduje lokalne politične stranke. Poleg tega bo imel GAM več nadzora nad naravnimi viri v provinci, prav tako pa naj bi indonezijske oblasti v dveh tednih po podpisu sporazuma izpustile vse politične zapornike, člane gibanja GAM.