Tujina

Konec Svetovnega gospodarskega foruma

Aman, 23. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Svetovni voditelji so tridnevno konferenco Svetovnega gospodarskega foruma v jordanskem mestu Šuneh končali s pozivom Izraelu in Palestincem k okrepitvi prizadevanj za dosego miru, ob tem pa poudarili pomen uresničitve časovnega načrta za Bližnji vzhod. Voditelji so zadnji dan razpravljali predvsem o gospodarskem razvoju Bližnjega vzhoda.

Več kot tisoč gospodarstvenikov in politikov z vsega sveta se je zadnji dan konference posvetilo trgovini in gospodarskemu razvoju na Bližnjem vzhodu, medtem ko so prva dva dneva posvetili predvsem povojni ureditvi in obnovi Iraka. Gostitelj konference, jordanski kralj Abdulah II. je v sklepnem govoru teme pogovorov označil kot ene najtežjih izzivov v svetu.

Annan se je ob robu srečal s palestinskim zunanjim ministrom Nabilom Šatom, ki je zahteval, da ZN, EU in Rusija sodelujejo v opazovalni komisiji, ki so jo oblikovale ZDA za nadzor uresničevanja časovnega načrta za Bližnji vzhod.

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v sklepnem govoru Izrael in Palestince pozval, naj ju nasilje ne odvrne od uresničitve prevzetih obveznosti, pri čemer jim mora pomagati mednarodna skupnost. Tudi ameriški državni sekretar Colin Powell je menil, da peščici ne smejo dovoliti, da bi uničila prizadevanja za dosego miru. Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy pa je časovni načrt za Bližnji vzhod označil kot ključnega za mir, brez katerega bi bilo le malo upanja za blaginjo.

Ameriški državni sekretar Colin Powell je ob robu konference povedal, da so na dosedanjih izraelsko-palestinskih varnostnih pogovorih dosegli precejšen napredek in da palestinske oblasti trdo delajo, da bi preprečile nadaljevanje nasilja s strani skrajnih skupin.

Colin Powell in kralj Abdulah na srečanju z ministri arabskih držav ob robu Svetovnega gospodarskega foruma (Foto: Reuters)
Colin Powell in kralj Abdulah na srečanju z ministri arabskih držav ob robu Svetovnega gospodarskega foruma (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Powell se je danes srečal tudi z ministri devetih arabskih držav in predstavnikom palestinskih oblasti, ki jim je predstavil ameriški predlog o oblikovanju prostotrgovinskega območja med ZDA in državami Bližnjega vzhoda. Ameriški trgovinski predstavnik Robert Zoellick je ob tem pojasnil, da si ZDA za vzpostavitev tega območja prizadevajo zato, ker se zavedajo pomena "ne samo vojaško ampak tudi gospodarsko varnega območja".

Zoellick je na novinarski konferenci zatrdil, da si ZDA želijo, da bi se Irak iz državne ekonomije razvil v tržno gospodarstvo, pri čemer pa je Powell izpostavil, da Washington Bagdadu tega ne bo vsiljeval, ampak je odločitev na strani Iračanov. Lamy, ki je pozval arabske države, naj zrušijo svoje lastne trgovinske ovire in si skupaj prizadevajo za regionalno povezovanje, pa je dejal, da bo EU na gospodarsko povezovanje z Irakom počakala na oblikovanje legitimne iraške vlade.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1