Tujina

Konec vrhunskega zasedanja APEC

Bangkok, 21. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vrh Skupine za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje se je končal s pozivom k svobodnejši trgovini, večjim aktivnostim proti terorizmu ter ukrepom proti korupciji. Voditelji 21-ih držav članic so napovedali tudi poglobitev prizadevanj glede severnokorejskega jedrskega programa.

Članice APEC so Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Hongkong, Indonezija, Japonska, Kitajska, Malezija, Mehika, Nova Zelandija, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Rusija, Singapur, Južna Koreja, Tajvan, Tajska, ZDA in Vietnam.

Septembrski krog pogajanj Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki so potekali v mehiškem v Cancunu, se "morajo nadaljevati s fleksibilnostjo in politično voljo", so ob koncu vrha menili voditelji 21 držav članic APEC.

Gostitelj srečanja, tajski premier Thaksin Shinawatra je ob koncu srečanja poudaril, da bi moral biti boj proti terorizmu prednostna naloga. Glede spornega jedrskega programa Severne Koreje, so poudarili, da bi moral biti cilj šeststranskih pogovorov (na pogovorih sodelujejo Severna Koreja, Južna Koreja, Japonska, Rusija, ZDA, Kitajska) "konkreten in transparenten proces", ki bi privedel do tega, da bi Korejski polotok "v celoti in trajno" postal polotok brez jedrskega orožja.

Ameriška obremenjenost z (ne)varnostjo je okrnila vsebinski program vrhunskega zasedanja v Bangkoku (Foto: Reuters)
Ameriška obremenjenost z (ne)varnostjo je okrnila vsebinski program vrhunskega zasedanja v Bangkoku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Dvodnevni vrh APEC v tajski prestolnic so sicer spremljali ostri varnostni ukrepi. Varnostnopolitična vprašanja so bila predvsem na pobudo ZDA tudi v ospredju letošnjega vrha, zaradi česar so nekatere članice kritično menile, da so prezrli dejanske cilje APEC. Naslednji vrh APEC bo prihodnje leto v Čilu.

Mahathir Mohamad zopet kritično o judih in Izraelu

"Izrael je majhna država, na svetu ni veliko judov. Toda so tako arogantni, da kljubujejo vsemu svetu. Celo če ZDA rečejo ne, oni nadaljujejo. Zakaj? Ker imajo podporo vseh teh ljudi," je še dejal predsednik malezijske vlade.

Največ kritik na račun tokratnega vrha je imel malezijski premier Mahathir Mohamad, ki je menil, da je gospodarske teme, ki običajno prevladujejo na vrhu, zasenčila obsesija ameriškega predsednika Georgea Busha z vojno proti terorizmu. Mahathir Mohamad, ki bo v kratkem po 22 letih zapustil premierski položaj, je na srečanju povzročil veliko hrupa tudi s tem, ko je branil svojo izjavo minulega tedna, da "judje vodijo svet".

Malezijski premier ni umaknil svojih kritik na račun judov
Malezijski premier ni umaknil svojih kritik na račun judov FOTO: Reuters

V pogovoru za časnik Bangkok Post je malezijski premier ponovil svoja stališča glede judov, namreč, da so arogantni in vodijo svet. "Odziv na izjavo o judih, ki sem jo prejšnji teden dal na vrgu Organizacije islamske konference, kaže, da judje res vodijo svet," je dejal malezijski premier. Kot je še povedal, so bile njegove izjave o judih, ki so naletele na ogorčenje, vzete iz konteksta. "V svojem govoru sem obsodil vse oblike nasilja, tudi samomorilske napade, muslimane sem pozval, naj vse to ustavijo, naj premislijo in se lotijo česa bolj produktivnega. To je bil splošni ton mojega govora, mediji pa so povzeli le stavek, v katerem sem rekel, da judje vodijo svet," pojasnjuje Mohamad.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10