
Zasedanja se udeležuje 15.000 zdravnikov, raziskovalcev, politikov in aktivistov. Zdravila proti aidsu zdravniki sicer še niso odkrili, za zdaj pa tudi ni videti konca epidemiji, ki je prizadela že 40 milijonov ljudi po vsem svetu in se še naprej širi.
Med konferenco, ki po potekala do 12. julija, naj bi med drugim predstavili datume, ko naj bi bila predstavljena tudi nova zdravila za zdravljenje aidsa, je dejal vodja konference Jose Gatell. Nove substance v zdravilih naj bi preprečile, da bi se virus HIV vezal na celice imunskega sistema. Dosedanja zdravila namreč le preprečujejo razmnoževanje virusa v prizadetih celicah. Za zdaj še ni znano, kdaj naj bi nova zdravila proti aidsu prišla na trg. Eden izmed direktorjev ameriškega nacionalnega centra za boj proti aidsu CDC Robert Valdiserri pa je povedal, da se je v bogatih državah Severa stališče do aidsa nevarno spremenilo. V nasprotju z zaskrbljenim vzdušjem iz 80. let 20. stoletja so se številni prebivalci razvitih držav naveličali poslušati vedno iste zgodbe in pojasnjevanja v zvezi z aidsom.
Bodo pozivi zalegli?

Vodja UNAIDS Peter Piot od bogatih držav zahteva več denarja in prizadevanj za zajezitev bolezni, kot so jih bile te v preteklosti pripravljene nuditi. Zahteval je še, da se v prihodnje za boj proti Aidsu nameni vsaj deset milijard dolarjev letno. Dve tretjini omenjenih sredstev morajo po zahtevah Piota nuditi bogate države razvite severne poloble. "Ne gre le za dobrodelnost, to je v njihovem lastnem interesu," je menil Piot. Dodal je, da smrtonosni virus vsem afriškim državam grozi z destabilizacijo, to pa bi lahko pomenilo resno tveganje tudi za razvite industrijske države.
Vodja UNAIDS je spričo pospešenega širjenja epidemije v Aziji, na Kitajskem in Indiji mednarodno skupnost tudi posvaril, naj ne ponovi napak, ki so privedle do katastrofe v Afriki. Kakih 95 odstotkov od približno 40 milijonov okuženih z aidsom živi v državah v razvoju, kar 30 milijonov v Podsaharski Afriki.
Najbogatejše države na svetu jemljejo smrti milijonov v zakup, saj zaradi pomanjkanja njihove dobre volje ni možna izdelava poceni zdravil proti aidsu, ki bi bila dostopna tudi revnim državam, je dejal predsednik mednarodnega sveta omenjene organizacije Morten Rostrup.
Razmere so zaskrbljujoče
Kot je sporočil Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef) je doslej zaradi aidsa samo v državah Podsaharske Afrike enega ali oba starša izgubilo 11 milijonov otrok in mladih, številka pa naj bi se do leta 2010 podvojila. Še posebej pa je zaskrbljujoče, ker je z virusom HIV na tem območju okuženih okoli 5,7 milijona žensk, starih od 15 in 24 let, kar je za tri do štirikrat več kot pri moških.

Unicef zato zahteva znatno večja sredstva ne le za boj proti aidsu, temveč tudi za izkoreninjenje bolezni, kot sta tuberkuloza in malarija. V ustrezen sklad ZN se je v minulem letu sicer nateklo 10 milijard dolarjev, vendar pa bi bilo potrebno za učinkovito delo zagotoviti dvakrat toliko denarja, še opozarja UNICEF. Konferenca bo trajala do 12. julija.