Predlog zakona je kongres izglasoval z 254 glasovi proti 163 in s tem razjezil zagovornike pravice do splava, ki v tem vidijo poskus desnice, da okrni pravico žensk do izbire. Zagovorniki zakona trdijo, da to ni res, saj je v njem določilo, ki pravi, da zarodek ni oseba, če ga s splavom "ubije" noseča ženska, ki se je v tem primeru ne kaznuje. Določila zakona naj bi se uveljavljala le, če kdo napade nosečo žensko in pri tem ubije ali poškoduje zarodek. V tem primeru bi mu lahko po zveznih zakonih sodili za napad na dve osebi.
Predlog zakona, ki ga mora potrditi še senat, odločno podpira Bela hiša republikanskega predsednika Georgea Busha, vendar pa ni jasno, ali ga bo senat potrdil. Kritiki predloga zakona pravijo, da gre za predvolilno potezo republikancev, ki izkoriščajo tragedije za svoje politične koristi. To naj bi dokazovalo tudi dejstvo, da so zakonu o nerojenih žrtvah nasilja dali ime zakon "Laci in Conner".
Američani namreč že več kot leto dni po televizijah spremljajo sojenje Scottu Petersonu iz Kalifornije, ki je obtožen, da je decembra leta 2002 ubil svojo nosečo ženo Laci, zarodku pa so kasneje dali ime Conner. Ameriške televizije skušajo iz tega procesa narediti nekaj podobnega, kot so naredile pred desetletjem s procesom proti temnopoltemu televizijskemu igralcu in poklicnemu nogometašu O. J. Simpsonu.
Republikanci v predstavniškem domu že tri leta skušajo zarodku dodeliti enak status kot rojeni osebi, vendar v senatu ni prave volje, zato so dosedanja prizadevanja ostala v predalih. Kongres je že lani posegel v pravico do splava, ko je prepovedal poseg, imenovan splav ob delnem porodu.
V ZDA ima sicer skupaj 29 zveznih držav zakone, po katerem je morilec noseče ženske obsojen tudi za umor nerojenega otroka. Tak zakon ima tudi Kalifornija, kjer po njem sodijo Scottu Petersonu. Kongresni predlog bi veljal le za zvezne zločine, na primer, če bi kdo ubil nosečo žensko v terorističnem dejanju, pri trgovanju z mamili in drugimi zveznimi kaznivimi dejanji. Navaden umor je v pristojnosti posameznih držav.