Številna poročila, ki počasi prihajajo na dan, mečejo slabo luč na Zvezni preiskovalni urad (FBI) in Centralno obveščevalno agencijo (CIA), predmet zaslišanj za zaprtimi vrati pa bo tudi Agencija za nacionalno varnost (NSA). Demokratski člani obeh odborov bodo najverjetneje skušali vključiti tudi predsednika Georgea Busha, saj je Bela hiša priznala, da je bil predsednik 6. avgusta 2001 seznanjen s poročilom, o naklepih teroristov Al Kaide, da ugrabijo potniška letala na ameriških tleh.
Republikanski senator Richard Shelby, eden od članov odbora za obveščevalne službe, je dejal, da "morajo priti do dna vsem uspehom in neuspehom," kar dolgujejo predvsem ameriškemu ljudstvu. Po Shelbyevem mnenje uslužbenci obveščevalnih agencij niso preiskovali sledi, ki so jih imeli na voljo.
Uvodna zaslišanja potekajo za zaprtimi vrati, javna zaslišanja pa se bodo začela 25. junija. Medtem ko so bile kritike doslej namenjene predvsem vodilni agenciji FBI, pa je revija Newsweek včeraj objavila članek novinarja Michaela Isikoffa, po katerem naj bi zatajila tudi CIA. Slednja naj bi imela že v začetku leta 2001 podatke o dveh udeležencih terorističnega napada 11. septembra, Kalidu Almihdarju in Navafu Alhamziju, vendar jih ni delila z ostalimi agencijami.
CIA naj bi šele 23. avgusta obvestila FBI in Službo za priseljevanje in naturalizacijo (INS), naj bosta pozorna na omenjeni osebi, ki so ju povezali z Al Kaido. Amihdar in Alhamzi sta bila takrat že v ZDA, kjer sta živela pod pravim imenom in se šolala za pilotiranje letala, ki je 11. septembra treščilo na Pentagon. Agenti CIA zdaj trdijo, da so FBI obvestili že zelo zgodaj in da trditve Newsweeka ne držijo. Direktor FBI Robert Mueller pa je dejal, da ne bo komentiral poročanja in da ne želi na nikogar kazati s prstom.
Kritike na račun CIA so vsaj deloma olajšale položaj vodstvu FBI, ki se je doslej kazalo kot najbolj nesposobno. Kongresniki in senatorji bodo skušali ugotoviti, zakaj se nihče od odgovornih v FBI ni odzval na opozorilo agenta iz Arizone, ki je nekaj mesecev pred napadi 11. septembra opozoril na sumljive Arabce, ki se šolajo na ameriških letalskih šolah. Prav tako bodo skušali ugotoviti, zakaj je centrala v Washingtonu kljub opozorilom agentke iz Minnesote Coleen Rowley ovirala podrobnejšo preiskavo proti Zakariusu Musauiju. Musaui je edini osumljenec za udeležbo v pripravah na napad 11. septembra, ki čaka na sojenje, v katerem mu grozi smrtna kazen. Rowleyjeva bo sicer ena od prič za zaprtimi vrati.
Bush je včeraj v Arkansasu poudaril, da je treba izboljšati delo FBI in CIA, poostriti nadzor na meji in odkriti načrte teroristov, še preden jih skušajo uresničiti.
Egipt opozoril Washington teden dni pred napadi
Egipt je približno teden dni pred terorističnimi napadi 11. septembra lani opozoril Washington, da teroristična mreža Al Kaida Osame bin Ladna pripravlja obsežno operacijo na ameriški cilj, je v današnjem pogovoru za ameriški dnevnik New York Times izjavil egiptovski predsednik Hosni Mubarak. Po njegovih besedah je bil neki egiptovski tajni agent v tesnem stiku z Al Kaido in zaman poskušal preprečiti operacijo, katere podrobnosti in obseg tedaj še niso bili znani.
Egiptovski predsednik je še dejal, da ne ve, kakšen je bil odziv obveščevalne agencije CIA na egiptovsko opozorilo. Zatrdil je, da so zatem na ameriškem veleposlaništvu v Kairu okrepili varnost. Neimenovani predstavnik CIA je medtem za New York Times izjavil, da CIA teden dni pred napadi od Egipta ni prejela nobenega opozorila.