Južnokorejski premier Mun Jae In je prispel v Severno Korejo, kjer ga je sprejel severnokorejski voditelj Kim Džong Un. Gre za že tretje srečanje voditeljev v tem letu, v času ko si državi prizadevata za vzpostavitev miru na korejskem polotoku.
Mun je pristal na mednarodnem letališču Sunan, kjer ga je pozdravila množica ljudi z zastavami v rokah, vključno s tistimi, ki simbolizirajo združeni korejski polotok. Voditelja, ki sta ju na letališču spremljali soprogi, sta se objela in izmenjala nekaj besed, prihod južnokorejskega predsednika na letališče Sunan pa je v živo prenašala severnokorejska televizija.
Kim je pohvalil Muna, ko je pomagal pri zgodovinskemu vrhu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v Singapurju, saj je to srečanje pripomoglo k stabilizaciji regionalne varnosti in da pričakuje napredek glede denuklearizacije tudi na tokratnih pogovorih. Mun pa se je zahvalil Kimu za "drzno odločitev, da odpre novo dobo".

Po prvem krogu pogovorov, ki so trajali dve uri, se bosta voditelja ponovno sestala jutri, ko bosta predvidoma oblikovala tudi skupno izjavo in ločen vojaški dogovor, ki naj bi omilil napetosti in preprečil oborožene spopade. V ospredju pogovorov zgodovinskega tridnevnega obiska bodo denuklearizacija polotoka, gospodarsko sodelovanje in uradni konec vojne na polotoku. Ta namreč formalno, tudi po 65 letih, ni bila nikoli končana, podpisan je bil zgolj sporazum o prekinitvi ognja in vzpostavitvi demilitarizirane cone. K temu sta se voditelja zavezala že na njunem prvem srečanju.
"Želim doseči mir. Ne začasne spremembe, ki bi bila nestabilna in odvisna od mednarodne situacije, ampak nespremenljiv, trajen in neomajen mir, neodvisen od tega, kar se dogaja na svetovni ravni," je Mun zapisal na Twitterju.
Uradni konec vojne bi morali sicer podpreti tudi ZDA in Kitajska, a strokovnjaki se strinjajo, da obema Korejama nič ne preprečuje, da bi sami razglasili konec vojne ali podpisali dvostranski mirovni sporazum, piše CNN.

A glavni razlog srečanja je denuklearizacija – še posebej sedaj, ko se zdi, da so diplomatska prizadevanja, usmerjena v prepričevanje uradnega Pjongjanga, da se odpove jedrskemu orožju in balističnim raketam, zašla v slepo ulico.
Tri mesece je minilo od srečanja Trumpa s Kimom v Singapurju, a v tem času Pjongjang ni naredil nobenih vidnih korakov, ki bi nakazovali na to, da je prenehal z razvojem jedrskega orožja.
Še več, Rosemary di Carlo, vodja oddelka Združenih narodov za politične zadeve, je v ponedeljek dejala, da obstajajo znaki, da Severna Koreja "še vedno vzdržuje in razvija jedrsko orožje in balistične rakete". Podobno je prejšnji mesec ocenil tudi John Bolton, Trumpov svetovalec za nacionalno varnost.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.