Tujina

Milanović se v petek ne bo sestal s Kosorjevo

Zagreb/Ljubljana/Bruselj, 29. 10. 2009 09.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Kosorjeva je napovedala, da bi lahko arbitražni sporazum podpisala prihodnji teden. Opozicijski voditelj pa pravi, da ni potrebe po dodatnih srečanjih.

Danes je nastale razmere v državi komentiral tudi predsednik Stjepan Mesić, ki opozarja, da se lahko Hrvaška znova sooči z blokado pristopnih pogajanj z EU. Odgovorne je pozval, naj sprejmejo arbitražni sporazum. Dodal je, da ni razloga, da ne bi zaupali mednarodnim strokovnjakom, ki bodo sodelovali pri arbitraži.

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes v Bruslju povedala, da sta s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem prišla do "mogočega predloga arbitražnega sporazuma". Ob tem je napovedala, da ga bo podpisala prihodnji teden, če bo večina v saboru menila, da je to dober sporazum.

Kosorjeva je sredine pogovore s strankami označila za dobre in pojasnila, da naj bi se v petek dopoldne o tem dokončno dogovorila z vodjo opozicije, ki je za premislek o sporazumu potreboval še nekaj časa, kar razume.

Jadranka Kosor
Jadranka Kosor FOTO: dnevnik.hr

Kot je povedala, bo nato s sporazumom šla v sabor. "Če bo večina predstavnikov v hrvaškem saboru menila, da je to dober sporazum, ga bom podpisala prihodnji teden," je napovedala. "Mislim, da se bo vse razpletlo v dobro vseh nas in za to si tudi prizadevamo," je poudarila Kosorjeva, ki je včeraj na izredni seji vlade iskala podporo za arbitražni sporazum. Kosorjeva ni dobila potrebne dvotretjinske večine.

"Če ne dobim mandata, potem ne bom podpisala," je dodala premierka. Na vprašanje, kaj bo potem s pristopnimi pogajanji Hrvaške z EU, je odgovorila, da si lahko vsak sam predstavlja, kaj bo, ampak da to v tem trenutku ni nekaj, kar jo posebej bremeni, saj mora vsaka odgovorna parlamentarna stranka prevzeti svoj del bremena in odgovornosti.

Ob tem je Kosorjeva pojasnila, da sporazum v angleščini vključuje besedo "junction" v delu, ki se nanaša na stik Slovenije z odprtim morjem. "To je eden od elementov in ni dobro, to sem dolžna povedati, izpostavljati le en del sporazuma, še sploh ne ene besede ali stavka, temveč je treba sporazum gledati v kontekstu, ker se nekateri členi med seboj dopolnjujejo, in ko imate pred sabo celoto, lahko vidite pravo sliko o tem, kakšen je pravzaprav ta sporazum," je razložila.

Slovenija dobila dostop do odprtega morja?

Hrvaška časnika Jutarnji list in Večernji list pa sta danes objavila predlog arbitražnega sporazuma, v katerem na prvi strani, v členu 3b piše, da je naloga arbitražnega sodišča med drugim tudi določiti stik Slovenije z odprtim morjem. Jutarnji list je sporazum objavil pod naslovom 'Slovenija je dobila dostop do odprtega morja', bralce pa pozivajo, naj sami ocenijo, katera od strani je bolj popustila.

Hrvaška bo podala enostransko izjavo

Pahor in Kosorjeva
Pahor in Kosorjeva FOTO: Reuters
Premierka je tudi poudarila, da so jasno povedali, da bodo podali enostransko izjavo, v katero bo vključen tudi del njenega pisma švedskemu predsedstvu EU o tem, da se pri reševanju vprašanja meje ne sme upoštevati noben dokument ali dejanje nobene strani po 25. juniju 1991.
Mi smo sedaj tista generacija politikov, ki ima priložnost ta sporazum podpisati ali ne podpisati Jadranka Kosor

Ob tem je zanikala navedbe nekaterih hrvaških medijev, da je Hrvaška ZDA in Bruslju poslala kakršno koli pismo o tem. Po njenih besedah obstaja le osnutek te enostranske izjave, ki bi jo objavili pred ratifikacijo in ki bi bila predstavljena ob razpravi v saboru.

Na vprašanje, ali so bili kakšni poskusi o skupni izjavi glede tega, da sporazum o arbitraži ne prejudicira njenega rezultata, pa je odgovorila, da ne bi bilo dobro, da govori o podrobnostih.

'Sporazum je diplomatski zmazek'

Podpora SDP arbitražnem sporazumu v saboru bo odvisna predvsem od tega, kako ga bo Kosorjeva predstavila poslancem, ter ali se bo opravičila državljanom za škodo, ki jo je HDZ storil v zadnjih šestih letih, je dejal danes v Zagrebu predsednik socialdemokratov Zoran Milanović. Ob tem je povedal, da se s Kosorjevo v petek ne bo sešel.

Dodal je, da je arbitražni sporazum "diplomatski zmazek". "Omenjeni sporazum, ki smo ga v sredo tudi formalno in uradno dobili, leži na mizi dva meseca in čaka na podpis. V omenjenih dveh mesecih v sporazumu, razen enega roka, niso ničesar spremenili. Dva meseca so potekala navidezna pogajanja, potem pa so pričakovali, da bo sabor v dveh dneh sporazum ratificiral," je v izjavi za javnost na sedežu SDP dejal Milanović. Ocenil je, da gre za neodgovorno in neresno obnašanje do političnih partnerjev.

Zoran Milanović
Zoran Milanović FOTO: dnevnik.hr

Milanović je še dejal, da mora Hrvaška izbirati med dvema odločitvama, ki sta obe na svoj način slabi. Če Hrvaška sporazuma ne bo sprejela, bo znova prišlo do blokade pogajanj z EU, če pa ga bo sprejela, bo odprta za vsako možno rešitev glede morske in kopenske meje, je še dejal vodja največje hrvaške opozicijske stranke. Dodal je, da sporazum govori o nekaterih elementih, ki jih prej niso omenjali, ter da je sabor že sprejel določena stališča.

Dejal je, da se v sporazumu omenja "stik z odprtim morjem" in še marsikaj neugodnega za Hrvaško. "Od hrvaške premierke pričakujemo, da bo v saboru, kjer se bova srečala, pojasnila, kaj je dobro za Hrvaško in kaj takega je v tem sporazumu, česar ni bilo mogoče doseči pred petimi ali šestimi leti. Zakaj smo izgubili omenjena leta in kdo je za to odgovoren," je še izjavil vodja socialdemokratov.

Milanović je menil, da je Zagreb k predlogu sporazumu dodal "smešno enostransko" izjavo, s katero naj bi se domnevno izognil kakršnemu koli prejudiciranju meje. V njej je Hrvaška zapisala, da nič v sporazumu ne bo razumljeno kot privolitev Hrvaške na zahtevo Slovenije po teritorialnem stiku z mednarodnimi vodami. Milanović ocenjuje, da je izjava nesmiselna, saj bi bila sestavni del sporazuma, če bi obstajala obojestranska volja.

Po njegovi oceni namreč v predlogu arbitražnega sporazuma dve določili zanikata omenjeno izjavo – v 4. členu, da je arbitražno sodišče edino pooblaščeno za tolmačenje sporazuma, in v 5. členu, da noben enostranski dokument ali dejanje katere koli strani po 25. juniju 1991 za sodišče ne bo imelo pravnega pomena, ne more pa niti prejudicirati odločitve sodišča. Poudaril je, da gre za "pravni in diplomatski zmazek".

Milanović je na koncu povedal, da ni potrebe po dodatnih srečanjih in tolmačenjih ter da bo SDP svojo podporo osnutku arbitražnega sporazuma v saboru pogojeval z jasnimi stališči in z jasnim opravičilom HDZ za vse, kar so storili v zadnjih šestih letih.

Šeks: Dvotretjinska večina ni potrebna

Glede pričakovanega glasovanja o arbitražnem sporazumu v hrvaškem saboru je sicer podpredsednik sabora iz vrst vladajočega HDZ Vladimir Šeks danes izjavil, da po njegovem mnenju za ratifikacijo sporazuma v saboru ni potrebna dvotretjinska večina.

"Glede na to, da arbitražno sodišče po tem sporazumu ni pooblaščeno za spreminjanje meje ampak zgolj za njeno urejanje, po mojem mnenju ratifikacija tega sporazuma z dvotretjinsko večino ni potrebna," je ocenil Šeks. Kot je ocenil, je potrebna zgolj navadna večina 39 poslancev.

Opozicijske stranke s pomisleki

Hrvaška stranka prava (HSP) ne bo podprla arbitražnega sporazuma s Slovenijo, kakršnega je predstavnikom hrvaških političnih strank v sredo predstavila premierka. Ocenjuje namreč, da je sporazum za Hrvaško precej neugodnejši od prvega predloga evropskega komisarja Ollija Rehna, je danes dejal poslanec stranke Daniel Srb.

Z osnutkom arbitražnega sporazuma ni zadovoljna niti Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje (HDSSB), ki je pričakovala, da se bo položaj Hrvaške po pogovorih Kosorjeve s Pahorjem znatno izboljšal. Po mnenju stranke je "absolutno nesprejemljivo", da osnutek sporazuma daje vse pristojnosti arbitraži, ki določi meje na morju in kopnem, njena odločitev pa je dokončna.

Tudi druge hrvaške stranke, večinoma opozicijske, so imele pomisleke zaradi stika Slovenije z odprtim morjem.

V nasprotju s predstavniki opozicijskih strank je član koalicije iz Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Milorad Pupovac povedal, da koalicijske stranke arbitražni sporazum podpirajo. Da je sporazum "zelo dober", je še pred iztekom pogovorov povedal tudi predsednik sabora Luka Bebić, član vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ).

Podpredsednica sabora iz vrst liberalcev (HSLS) Đurđa Adlešič je medtem napovedala, da bi lahko v začetku prihodnjega tedna potekala seja sabora o arbitražnem sporazumu, ki ga mora za njegovo veljavnost potrditi dve tretjini hrvaških poslancev. HDZ zato nujno potrebuje podporo največje opozicijske stranke SDP. Kosorjeva se ob morebitni nepodpori sporazuma boji vnovične slovenske blokade. Prvak SNS in poslanec Zmago Jelinčič Plemeniti pa meni, da si slovenski premier Borut Pahor ne upa več blokirati.

Ravno danes je večina ključnih akterjev v Bruslju: Pahor, njegova hrvaška kolegica Kosorjeva in prvak največje slovenske opozicijske stranke SDS Janez Janša. Neuradno naj bi se srečal s Kosorjevo, s čimer bi sledila Pahorju in Milanoviću, ki sta se srečala v ponedeljek v Zagrebu.

Rudolf razočaran

Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo Davorin Rudolf je danes ocenil, da je predlog arbitražnega sporazuma o slovensko-hrvaški meji za Hrvaško slabši od sporazuma o meji Drnovšek-Račan iz leta 2001. Ob tem da omogoča dodelitev hrvaških ozemeljskih voda Sloveniji, odpira tudi možnost drugih škodljivih posledic za Hrvaško, je dejal.

V sporazumu Drnovšek-Račan je bilo v koridorju oziroma "dimniku" predvideno odprto morje, v arbitražnem sporazumu pa je ob tej možnosti mogoča "še slabša rešitev: dodelitev hrvaškega ozemlja v koridorju Sloveniji", je poudaril Rudolf, ki je do prihoda Kosorjeve vrsto let sodeloval s hrvaško vlado pri reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pre_mar@hotmail.com
30. 10. 2009 07.50
Koliko problemov ima Kosorjeva ... je očitno sporazum dober za Slovenijo. :-)
Niko_
29. 10. 2009 23.33
Jelinčič se moti, če misli, da Pahor ne bi znova blokiral Hrvaške. Gladko bi jo. Pahor je uglajen pogajalec, ne pa misliti, da bo popiuščal. Tako kot jih je prvič blokiral, bi jih še drugič. Kar se pa tiče Rudolfa, je pa že bil skrajni čas, da ga ni več na pogajanjih. Ta človek v vsem vidi težave in neke strahove. Se pravi zdaj Slovenija po njegovem hoče Hrvaški jemati neke pravice v južnem Jadranu ?! Ja ni čudno, da se 20 let ni dalo nič zmeniti ob takih paranoičnih pogajalcih!
privat.baldrick
29. 10. 2009 23.16
In kakšen odnos naj sploh imamo? Tehnološkega, vse je ciklično Moralnega, verjamemo, da prispevamo Linearnega, to ni naša odgovornost Ko bi znao...mogli bih da odkupimo one dvije navtičke milje, naravno uz vaših dvanaest kremšnita.....i definirati, šta uopče je to strategija vlastite opozicije.
bnam 2707
29. 10. 2009 23.01
Klasik: se strinjam v celoti.Malo nazaj sem o temu že pisal.
etul
29. 10. 2009 22.03
mal se bomo nategval pol pa podpisal ZDA pa bodo prekipevale od veselja
agamemnon
29. 10. 2009 19.22
če tokrat ne bo rešitve, sicer ne bi bil presenečen, bi pa bil razočaran. rekel bi si, Balkan pač... dobro bi bilo, da se to vprašanje reši, saj bomo morali Slovenci in Hrvati dolgoročno sodelovati.
mimoidoci
29. 10. 2009 18.56
Gospoda, na internetni strani hrvaške tv si lahko že pogledate kompletni sporazum... pa lepo bodite...
luigi2
29. 10. 2009 18.26
PAHOR JE KEKEC.
dusan72
29. 10. 2009 18.23
Ne vem, kaj se zdej oglašajo eni in se petelinijo, ko so imeli pa možnost pošlihtat (zadnjih 18 let) so bili pa samo sami sebi namen in vlekli denar za delo v kvazi skupinah? Sporazum bo sigurno tak, da obe strani nekaj izgubita oziroma dobita. Pač kompromisi, Bližje podpisu kot smo danes nismo bili še nikoli in držimpesti, da se to reši. Polno glavo imam že raznih nacionalnih ponosov (na obeh straneh) in miniranja napredka.Obe strani imata še en kup ostalih notranjih težav, ki so verjetno celo bolj pomembne in raje naj energijo vlagata v to.
busta
29. 10. 2009 18.22
Pahor se res dobro pogaja ni kaj. Piranski zaliv Hrvatom - čeprav je takrat bilo dovolj opravka s slovenskim gospodarstvom (Mura, IUV, Siemens, MIP...), je bilo treba zadevo čim hitreje rešiti, saj ubogi Hrvati, ki nam želijo samo najboljše (zaprto morje, Jesenovac...) ne bi predolgo čakali na Evropo, kamor zagotovo spadajo (korupcija, kriminal, vojni zločini...). In če to ni dovolj, je seveda sedaj pravi čas (dobro stoječe banke, likvidnost...), da državne banke vrnejo denar, ki je seveda bil deponiran takrat na klirinškem računu v Beogradu. Vemo, da Hrvati rabijo denar mi ga imamo pa preveč... zato jim le pomagajmo. Prijateljim, sosedom...
ACEG
29. 10. 2009 18.21
ježek, ti maš vedno dobre.Tokrat pa: stik NI ENAKO popolno približanje dveh ali več predmetov.To je dotik. Stik bo za nas kar dober. Je pa res, da smo ga imeli, ga imamo in če nas dobro poznam-Slovence, nam ga nihče ne bo vzel.
minnaema@yahoo.com
29. 10. 2009 18.13
...kakorkoli že Slovenija NE more biti v drugačnem položaju, kakor takrat, ko je Slovenija bila REPUBLIKA ex.Jugoslavije. Menda je opozicija na Hrvatskem pa tudi nekateri tam v poziciji so to "merilo" razumeli, da smo Slovenci od vedno pomorska dežela in od tega NE bomo odstopali. Predsednik Vlade NE zavaja slovensko javnost, ali če kdo misli, so zavajali vsi državni adlatusi od leta 1996 do danes glede meje a vem, da to NI slučaj, zato naj se insinuacije prosim prenehajo govoriti in pisati, kdo koga kaj zavaja, ker to ni res! Dejstvo je NEdvomno, da mejni spor z Hrvati se mora rešiti, če sosednja država želi v EU, saj imamo v nasprotnem primeru Slovenci referendum in ob tem zaključku- bi bili sosedi dolgo časa v čakalnici. Torej, Slovenija bo imela kakor pribito izhod na odporto morje a prosim lepo NE z kakšnim 50 ali 100 letnim CONDOMINIUM-om, tega nikakor NE, temveč je pričakovanje državljanov RS, da za vse večne čase velja zdaj dogovorjeno in podpisano, da NE bodo se anomalije ustvarjale našim zanamcem, temveč velja-sporazum za vedno, ki bo zdaj realiziran v zadovoljstvo tudi Sloveniji, ki je od vedno pomorska država in tako bo tudi ostala-brez nikakršnih omejitev ali takozvanih koridorjev na morju. Jadransko morje je včasih bilo last celotne Jugoslavije sedaj si lasti 3/4 tega morja le Hrvatska, ker je pač njena lega takšna, da si prilašča veliko morjać-nobeden od državnih adlatusov se pa NI vprašal, kako se deli morje ob esplicitnih primerih-saj je Jugoslovanski primer baje specifičen-ali bi sosedi morali prlačati odškodnino Srbom in Bosancem-tudi to bi bilo zanimivo vedeti, kako določa mednarodno pravo in Lp
Jinks
29. 10. 2009 18.09
Kdo še sploh verjame hrvaškim politikom??
tovarish
29. 10. 2009 18.03
Končno dva normalna človeka v obeh državah.Bravo Pahor,bravo Kosor. Žal je tukaj na forumuj nekaj komentatorjev, ki lepo kažejo dve bolj znanih slovenski značilnosti: metanje polen pod noge in j.... s sosedi. Zakaj ne pokličete na pomoč Marjana Jermana?
zahod.west
29. 10. 2009 17.58
USA deluje dobro. Torej vse dobro. Še Clinton pride pogledat USA thank you!
g.doktor
29. 10. 2009 17.56
uni pa k živijo v slo. istri so 2/3 italijani,1/3 pa hrvati
conkord
29. 10. 2009 17.55
MORDA PA SE BOMO LAHKO S HRVATI PO ČLOVEŠKO POGOVORILI.. PO SISTEMU EN BREZ DRUGEGA NE GRE.
Uporabnik113189
29. 10. 2009 17.51
killi-12329.10.2009, 16:30 Odprl si izjemno zanimivo temo, o čemer sem že med besedami omenil problem našega podpisa Lisbonske pogodbe. Slovenija bi lahko podpis Lisbonske pogodbe z referendumom zavrnila, ker nam ne prinaša nič več pravic, le več težav. Splo pa bi morali prej preveriti vse skupaj skozi zelo natančno proceduro ali lahko s podpism Lisbonske pogodbe kaj pridobimo v sporu s hrvati. Mislim da bi lahko postavili veliko pogojev in cela EU bi zelo rada nredila nekaj "izjem" če bi se dokopali do podpisa. Tako pa ga je Janša dobesedno podaril zaradi svoje lastne slave in napihovanja ker je predsedoval EU. Na Slovenijo pa je zopet pozabil, kot leta 91 na Istro. Nesposobneži na kvadrat, pri Čehih, Slovakih Ircih in Poljakih bi se lahko marsikaj naučili, lahko bi pri njih začeli hoditi najprej v osnovno šolo.
Presskiller
29. 10. 2009 17.47
Ma js ne ločim med zagorci, međimurci, istrani, štajerci, prekmurci pa primorci vsi majo neki zmešane priimke en je kovač pa je hrvat en je kovač pa je slovenec . En je novak pa je hrvat en je novak pa je slovenec nič mi ni jasn
Maxster
29. 10. 2009 17.38
cepec22 29.10.2009, 17:21 Davorin Rudolf je poturica. On je kupljen, da daje izjave saj je ze prej pribac povedal, da je slovenec. Mislim da se motiš: On je toliko Slovenec kot jaz... Res je, da je njegov DED Slovenec, ampak on se je rodil na Hrvaškem ter tam živi vse svoje življenje . Se pravi prej Hrvat, kot pa Slovenec