Pred slovenskim veleposlaništvom v Beogradu se je zbralo nekaj tisoč protestnikov, ki se ne strinjajo s podporo Evropske unije samostojnemu Kosovu in napotitvijo misije EU v to pokrajino. Po postanku pred ambasado, so se udeleženci shoda odpravili skozi mesto, kjer so v cerkvi Svetega Save opravili molitev za Kosovo.
Protestniki so nosili transparente z zemljevidom Kosova in napisi “Ostalo bo naše” ter “Kosovo je srce Srbije”. Protestnike je spremljalo veliko število policistov, izgredov zaenkrat ni bilo.
Francoske sile so že vzpostavile barikade in bodečo žico, ki naj bi ločila Srbe od Albancev v Mitrovici. Poveljnik Nato mirovniških sil na Kosovu je dejal, da bodo poskušali zaustaviti provokacije, ki bi prišle s katerekoli strani. Vodja Srbske pravoslavne cerkve na Kosovu je poudaril, da "pričakujejo nekaj grozovitega.“
"Naše sporočilo vsem Srbom na Kosovu je, da ostanete doma in v samostanih, ne glede na to, kar bo Bog dopustil, da se zgodi, oziroma, kar bodo naredili naši sovražniki“.
Na Kosovu zaenkrat mirno
Stanje na Kosovu je mirno. Vsi so v velikem pričakovanju, kaj jim bo prinesla nedelja. Je pa policija potrdila, da je okrepila enote na severu pokrajine in v predelih, kjer živi pretežno srbsko prebivalstvo. Tako policija kot enote KFOR so poostrile nadzor v severnem delu Kosovske Mitrovice, Gračanici in Štrpcu.
Nedelja se bo z velikimi črkami zapisala v zgodovino Kosova
Predsednik kosovske vlade Hashim Taqi je potrdil, da bo kosovski parlament v nedeljo razglasil neodvisnost. Večinsko albansko prebivalstvo v pokrajini komaj čaka na veliko slavje, srbska manjšina je zaskrbljena.
V pokrajini potekajo še zadnje priprave na razglasitev neodvisnosti. Kosovska skupščina je že v petek sprejela postopke, ki ji bodo omogočili, da v 24 urah sprejme zakone, povezane z razglasitvijo neodvisnosti, v skladu z načrtom posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija o nadzorovani neodvisnosti. Te zakone bodo sprejeli po razglasitvi neodvisnosti.
Po pisanju kosovskih medijev se bo ob 15. uri začelo plenarno zasedanje kosovske skupščine, na katerem bodo razglasili neodvisnost pokrajine. Ob 18. uri bodo imeli kosovski voditelji izjave za javnost, ob 23. uri pa bo sledil ognjemet. V Prištini doslej niso uradno govorili, kdaj naj bi prišlo do razglasitve.
Sramotna odločitev Evropske unije
Odločitev EU, da po hitrem postopku in v skrivnostnem ozračju na Kosovo napoti civilno misijo, je vredna sramu, je dejal srbski minister za Kosovo in Metohijo Slobodan Samardžić. Odločitev je sramotna, saj je EU z njo praktično že priznala neodvisnost Kosova, pokrajina pa je še vedno sestavni del Srbije. Ravno zaradi tega bo morala Srbija v prihodnje še enkrat preučiti odnose z Evropsko unijo, oziroma z vsako državo, ki bo neodvisnost Kosova priznala, je še opozoril Samardžić.
Koštunica: "Kosovo je Srbija!"
“Od nas zahtevajo, da v evropsko družino vstopimo kot edina država, ki je prostor za evropsko mizo dobila z nedostojno trgovino,” je v Orašcu dejal srbski premier Vojislav Koštunica. “Tudi nekateri med nami mislijo, da se nam tako bolj izplača, vendar te računica ne sprejmem.” Vse državljane Srbije je pozval, naj bodo enotni pri obrambi Kosova in Metohije, tako kot so bili enotni na Kosovu leta 1389 in v Orašcu 1804. “Če Srbija pristane na pritiske dela mednarodne javnosti, se bo odrekla ne samo preteklim, temveč tudi prihodnjim generacijam.” Premier je tako sporočil prebivalcem Kosova, da so lahko enakopravni državljani Srbije. Govor pa je zaključil z vzklikom: “Kosovo je Srbija!“
Beograd je skušal uporabiti še zadnje možnosti, da bi preprečil odcepitev te pokrajine, ki je del Srbije skoraj sto let. Srbska vlada je tako v četrtek sprejela odločitev, s katero že vnaprej razveljavlja razglasitev neodvisnosti Kosova, v veljavo pa bo stopila po razglasitvi neodvisnosti. Za nično je Beograd razglasil tudi napotitev misije EU na Kosovo. V Srbiji trdijo, da gre za kršitev resolucije VS ZN 1244 in ozemeljske celovitosti države članice ZN, pa tudi za grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.
Svoja stališča so v četrtek poudarili tudi na izrednem zasedanju Varnostnega sveta ZN, ki pa ni sprejel nobenih odločitev. Srbske oblasti zagotavljajo, da bodo v primeru razglasitve neodvisnosti uporabile vsa možna diplomatska sredstva, hkrati pa poudarjajo, da se bodo vzdržali vojaških ukrepov.
Srbska vlada razmišlja o organizaciji mirnih demonstracij
Medtem ko srbska vlada razmišlja o nizu mirnih protestov proti razglativi neodvisnosti Kosova, se bo Koštunica še danes sestal s predstavniki Srbov na Kosovu. Razpravljali naj bi o ukrepih po razglasitvi neodvisnosti pokrajine. V vladi pričakujejo, da bo bitka za ohranitev Kosova kot sestavnega dela Srbije dolgotrajna. Proteste, prvi naj bi bil 24. februarja v Beogradu, pa naj bi skupaj organizirale državne institucije, parlamentarne stranke in pravoslavna cerkev. Kasneje bi se demonstracijam pridružila še druga mesta.
Zelena luč za Kosovo
Evropska unija je odobrila napotitev civilne misije na Kosovo, ki bo z drugačnimi nalogami nadomestila misijo ZN. Cilj kosovske misije je pomagati vzpostaviti delovanje pravne države, potem ko je bilo Kosovo od leta 1999 pod protektoratom Združenih narodov. Nameščanje se bo začelo v prihodnjih dneh.
Opolnoči se je iztekla tiha procedura sprejemanja zadnjega v nizu dokumentov, potrebnih za zagon pravno-policijske misije EULEX. Poleg izključno evropske misije je del načrtov tudi manjša mednarodna misija po vzoru visokega predstavništva v BiH, v kateri bodo sodelovale še tretje države, predvidoma tudi ZDA.
Misija EU bo na terenu nadomestila misijo ZN, vendar z drugačnimi nalogami. "Prevzemamo drugačne naloge od ZN, od katerih prevzemamo misijo. Ne gre za prenos z ZN na EU, temveč z ZN na vlado na Kosovu. Ta bo imela lastništvo in odgovornost," je poudaril posebni predstavnik EU v okviru misije Pieter Feith.
"Srbska skupnost živi večinoma na severu Kosova ter v t. i. enklavah na jugu in jugovzhodu. Poseben izziv bo pridobiti zaupanje Srbov na severu," je menil Feith. Posebej pomembna je Kosovska Mitrovica, razdeljeno mesto na bregovih reke Ibar, je pojasnil.
Vodja misije EULEX Yves de Kermabon pa je pojasnil: "To je zelo občutljivo vprašanje na Kosovu. Lokalni sodniki ali tožilci bodo lahko soočeni z zelo težko situacijo, saj so bili morda sami ali člani njihove družine vpleteni v vojne zločine. Enako velja za lokalno policijo."
Po Kermabonovem mnenju je to najpomembnejša misija EU doslej: "Cilj misije je pomoč s spremljanjem in svetovanjem kosovskim institucijam za dobro vzpostavitev pravne države," je pojasnil. "Naša misija je popolnoma drugačna od misije ZN. Nismo tu, da upravljamo, temveč da pomagamo," je razložil in dodal, da za namestitev več kot 2000 mednarodnih članov in približno 1000 lokalnih predstavnikov potrebujejo štiri mesece. V teh štirih mesecih prehodnega obdobja bo misija ZN ostala na terenu ter skrbela za varnost na Kosovu, je razložil. Delovati bo začela po izteku teh 120 dni, torej junija.
V torek izredna seja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi
Na srbsko zahtevo bo v torek na Dunaju potekala izredna seja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Na njej bo šef srbske diplomacije Vuk Jeremić izpostavil nevarnost, ki jo – tako za srbsko integriteto kot regijo – predstavlja razglasitev neodvisnosti Kosova.