Tujina

Kosovo na dva dela?

Beograd, 24. 11. 2005 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbski predsednik predlaga izhodišča za pogovore o statusu Kosova. Zagovarja dve entiteti – srbsko in albansko.

Tadićev predlog o Kosovu je v nasprotju s predlogom srbske vlade
Tadićev predlog o Kosovu je v nasprotju s predlogom srbske vlade FOTO: Dare Čekeliš

Srbski predsednik Boris Tadić je vladi Vojislava Koštunice poslal predlog izhodišč Beograda o prihodnjem statusu Kosova in predlagal pogajalsko skupino, ki bi jo vodila skupaj s Koštunico. Tadićeva pobuda, ki temelji na razdelitvi Kosova na albansko in srbsko entiteto, je konkurenčni predlog Koštuničevemu, ki sta ga sicer že potrdila tako vlada kot parlament.

Posebni odnosi na vse strani

Tadić je oblikovanje dveh entitet na Kosovu predlagal med nedavnim obiskom v Moskvi, kjer se je pogovarjal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Srbska entiteta bi imela v skladu s Tadićevim predlogom posebne odnose z ustanovami v Srbiji, obe entiteti pa bi prav tako imeli posebne odnose z ustanovami v Prištini.

Kakšna bo prihodnost Kosova?
Kakšna bo prihodnost Kosova? FOTO: Reuters
Posebni odposlanec Združenih narodov za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Martti Ahtisaari je po končanem prvem krogu pogovorov v Prištini dopotoval v Beograd, kjer ima v načrtu srečanja z najvišjimi predstavniki državne skupnosti SČG in Srbije. Zunanji minister SČG Vuk Drašković je pred tem opozoril svojega sogovornika na "verigo dramatičnih pretresov v tem delu Balkana ter v Evropi in po svetu v primeru priznanja neodvisnosti Kosova".

Vlada sestavila pogajalsko skupino

Srbska vlada pa je danes sprejela sklep o oblikovanju skupine za pogovore o prihodnjem statusu Kosova, katere podpredsednika bosta predsednik in premier, Tadić in Koštunica, je sporočil vladni kabinet. V sestavi pogajalske skupine pa so tudi ljudje, ki jih je predlagal Tadić. Državno skupnost Srbije in Črne gore bodo v pogajalski skupini Beograda predstavljali še njen zunanji minister Vuk Drašković, Radomir Diklić iz kabineta predsednika SČG Svetozarja Marovića in veleposlanik SČG Predrag Simić. Poleg Tadića pa bosta v skupini še njegova dva svetovalca Leon Kojen in Dušan Bataković, Koštunici pa bosta pomagala njegova svetovalca Slobodan Samardžić in Aleksandar Simić.

Tadić preseneča

Tadićeva poteza je precejšnje presenečenje, saj je srbska skupščina v ponedeljek z veliko večino glasov sprejela vladni predlog resolucije o Kosovu, ki je tako tudi uradno postalo izhodišče za pogajanja za opredelitev prihodnjega statusa pokrajine. Bistvo resolucije je poiskati rešitev za status Kosova v okviru ohranitve suverenosti državne skupnosti Srbija in Črna gora in obsežne avtonomije za kosovske Albance.

Tadić je v torek javno napadel Koštuničev predlog oziroma skupščinsko resolucijo in najvišjim organom v Srbiji sporočil, da pričakuje njihov odgovor na njegova izhodišča za pogajanja o Kosovu. Koštuničev svetovalec Slobodan Samardžić je Tadiću javno odgovoril, da vlada sploh ni seznanjena z njegovim predlogom in da sta kot izhodišča za pogajanja veljavna le načrt, ki ga je srbska skupščina sprejela že spomladi 2004 in v ponedeljek sprejeta resolucija.

Tako Samardžić kot drugi iz vladne koalicije so pozvali Tadića, naj javno sporoči svoj načrt, saj se bo mogoče le tako izreči o njem. Srbski radikalci (SRS) pa so napovedali, da bodo skupščini podali predlog za odpoklic predsednika Tadića, in sicer zato, ker je s svojim predlogom najprej seznanil Rusijo in šele potem Srbijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10