Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je po razpravi zunanjih ministrov Evropske unije o pogajanjih glede prihodnjega statusa Kosova izjavil, da "nikakršno soliranje, nikakršna drugačna dejanja in pobude (za Kosovo) niso dobrodošle, nihče jih tudi ne sliši niti ne upošteva". "Za rešitev problema je potrebno enoglasno, enotno delovanje," je poudaril Rupel.
"Kar se slovenskega učinkovanja tiče, je potrebna enotnost. Slovenija je članica Združenih narodov, OVSE in EU, ki vse dosegajo maksimalno soglasje glede reševanja vprašanja Kosova. EU je zavezana skupni akciji in tega se je treba držati. Slovenija ne more tvegati izletov v eno ali drugo smer. Čeprav bi vsak o Kosovu imel svojo idejo, je resno delo tisto, ki je omejeno z našimi članstvi in ambicijami celotne mednarodne skupnosti. Kosovo ni šala," je bil jasen Rupel.
Da gre za neposredno kritiko pobude slovenskega predsednika Janeza Drnovška za Kosovo, sicer minister ni potrdil, temveč je dejal, da gre za "splošno" stališče. "Govoril sem o tem, kako smo presegli soliranje in probleme," je še dodal minister.
O Kosovu so se zunanji ministri EU sicer pogovarjali s posebnim odposlancem ZN za pogajanja o statusu, nekdanjim finskim predsednikom Marttijem Ahtisaarijem, ki je predstavil načrte glede pogovorov. Povedal je, da načrtuje obiske v Prištini in Beogradu ter treh sosednjih državah, spregovoril pa je tudi o rokih. "Nekateri menijo, da bodo pogajanja trajala nekaj mesecev, drugi govorijo o nekaj letih. Po tem, kar smo slišali danes, bi rekel, da bodo trajala nekaj let," je ocenil Rupel.
Vodja slovenske diplomacije je danes tudi menil, da bo težko priti do ustrezne rešitve za Kosovo brez sodelovanja in pristanka Srbije. "Ni verjetno, da bo moč najti dolgoročno rešitev brez srbskega sodelovanja, čeprav nekateri mislijo, da bo neko rešitev moč Srbiji vsiliti. Del rešilne formule je v Beogradu," je dejal. Ahtisaari je po njegovih besedah dejal, da ne verjame, da je rešitve moč vsiljevati, a da se težko opredeljuje, ker v regiji še ni bil.