Sporazum naj bi bil podlaga za tesnejše politično in gospodarsko sodelovanje. Je pa drugačen od sporazumov z drugimi državami Zahodnega Balkana. Temelji namreč na načelu statusne nevtralnosti, saj Slovaška, Romunija, Španija, Ciper in Grčija še vedno ne priznavajo neodvisnega Kosova. Sporazum tako pokriva le področja, na katerih so članice suverenost prenesle na raven EU.
Strani sta ga podpisali po dveh letih pogajanj. V ozadju počasnega procesa približevanja naj bi bil prav sporen status Kosova, ki se je leta 2008 odcepilo od Srbije, piše avstrijska tiskovna agencija APA.
Prek sporazuma bodo okrepljeni proces demokratizacije, pravne države in gospodarske integracije, pa tudi reforme na poti do članstva v EU, je menil kosovski premier in zagotovil, da bo Kosovo pri tem postopalo odgovorno. "Upamo, da bo naslednji korak vizumska liberalizacija," je dejal Mustafa.
Kosovo je namreč edina balkanska država, ki še nima sklenjenega dogovora za vizumsko liberalizacijo z EU.
Mogherinijeva je medtem menila, da sporazum odpira novo fazo v odnosih med Kosovo in EU. "Predstavlja pomemben prispevek k stabilnosti in uspešnosti na Kosovu in v širši regiji," je dejala ob podpisu.
Hahn je dodal, da bo sporazum Kosovu pomagal pri uveljavitvi potrebnih reform ter bo ustvaril trgovinske in naložbene priložnosti. "Kosovo bo popeljal na pot trajnostne gospodarske rasti in lahko vodi v zelo potrebna delovna mesta za njegove državljane, še posebej mlade," je dejal, kot so sporočili iz Bruslja.
Sporazum naj bi začel veljati v prvi polovici prihodnjega leta
Pogajanja o sporazumu so se začela oktobra 2013, države članice so zeleno luč njegovemu podpisu dale minuli četrtek. Po potrditvi s strani Evropskega parlamenta naj bi začel veljati v prvi polovici prihodnjega leta, še dodajajo v Bruslju.
Sporazum prinaša vzpostavitev območja proste trgovine in niz postopkov na področju upravljanja, pravne države, človekovih pravic in pravosodnega sistema, z namenom, da bi jih postopoma približali evropskim standardom.
Pomembni na poti približevanja Kosova uniji so bili sicer njegovi odnosi s Srbijo. Da bi preprečila zaostritev napetosti med njima, je EU leta 2013 posredovala pri dosegi dogovora o normalizaciji odnosov med stranema.
Ta je za Kosovo odprl pot začetku pogajanj o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju, za Srbijo pa začetku pogajanj o članstvu.
V minulih tednih je v kosovskem parlamentu večkrat prišlo do napetosti in izgredov, ker opozicija nasprotuje nadaljnji normalizaciji odnosov. Trn v peti jim je trenutno predvsem dogovor o vzpostaviti skupnosti srbskih občin na severu Kosova.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.