Kosovski premier Agim Ceku je po pogovorih s 15-člansko misijo Varnostnega sveta ZN v Prištini povedal, da se Kosovo že šteje za državo, saj tudi že deluje kot država, zato ni razlogov za odlašanje s sprejetjem nove resolucije o njegovem prihodnjem statusu.
Misija, na čelu katere je veleposlanik Belgije pri ZN Johan Verbeke, je dobila mandat, da z obiskom v Beogradu in na Kosovu še pred sprejetjem resolucije VS ZN o Kosovu na terenu preveri dejanske razmere. V Prištino je pripotovala iz srbske prestolnice v četrtek zvečer, zjutraj pa se je najprej sešla s prištinsko pogajalsko skupino, na čelu katere je kosovski predsednik Fatmir Sejdiu.
Sejdiu je po pogovorih izrazil pričakovanje, da bo proces opredelitve prihodnjega statusa Kosova po obisku misije sklenjen, in sicer na podlagi načrta posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija. "Mi smo poskrbeli za naš del jamstev glede položaja manjšin in se zavezali, da bomo zgradili sodobno družbo, v kateri bodo manjšinske pravice spoštovane," je poudaril kosovski predsednik.
Misija VS ZN se je nato sešla še s celotno sestavo kosovske vlade, katere predsednik Ceku je po pogovorih zatrdil, da ni nobenega razloga, da bi iskali kakšno drugo rešitev za prihodnji status Kosova od tiste, ki jo je predlagal Ahtisaari. Ceku je obdolžil oblasti v Beogradu, da "manipulirajo s kosovskimi Srbi".
Srbi: Ahtisarijev predlog nesprejemljiv
Predstavniki Srbske liste v kosovskem parlamentu so članom misije Varnostnega sveta ZN povedali, da je za kosovske Srbe načrt o mednarodno nadzorovani neodvisnosti pokrajine, ki ga je pripravil Ahtisaari, nesprejemljiv. Načrt je zavrnil tudi vladika Artemije, ki je misijo sprejel v samostanu Gračanica.
Protest pregnanih Srbov
Že v četrtek se je na prehodu Jarinje na administrativni meji med Srbijo in Kosovom zbralo približno 12.000 s Kosova pregnanih Srbov, ki so nameravali prirediti svojevrsten sprejem za misijo VS ZN ob prihodu na Kosovo. Misija pa se je srečanju z njimi izognila - kot je pojasnil njen vodja Verbeke, zaradi "logističnih ovir in pomanjkanja časa".
Večina pregnancev s Kosova je prespala v avtobusih in na izrednih vlakih, s katerimi so se pripeljali do meje, pa tudi v šotorih. Priredili so protestni shod, na katerem je bilo slišati gesla, kot sta "Hočemo domov" in "Kosovo ne bo neodvisno". Protestnikom ni uspelo niti srečanje s predstavniki UNMIK, katerim so nameravali vročiti seznam 19 zahtev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.