Koštunica je sinoči opozoril vladne politične stranke, naj se ne igrajo z usodo države, saj bi lahko nova kriza zvezne vlade ogrozila usodo države. Kot je povedala naša dopisnica iz Beograda Breda Ozim, jugoslovanski predsednik meni, da bi nova kriza zvezne vlade lahko ogrozila njeno preoblikovanje.
Srbski premier Zoran Đinđić pa meni, da ni realno pričakovati, da bi v zveznem parlamentu lahko zakon sprejeli že v prihodnjih dneh. Beograjski mediji so te dni napovedovali, da naj bi do izročitve treh nekdanjih sodelavcev nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišču prišlo že danes.
ZDA pritiskajo na Beograd
Pierre-Richard Prosper, ameriški predstavnik za vojne zločine je opozoril jugoslovanske oblasti, da čimprej nadaljujejo z izročitvami haaških obtožencev. ZDA so že zamrznile 40 milijonov dolarjev pomoči, umaknile pa so tudi podporo pri vključevanju ZRJ v mednarodne organizacije. "Mislim, da se predsednik Koštunica moti, saj gre za izredno pomembno zadevo," je dejal Prosper. Po srečanju s srbskim premierom Đinđićem je še dodal, da se čas izteka. Zaenkrat ameriške sankcije še niso obsežne, a ZRj v naslednjem mesecu pričakuje, da ji IMF dodeli 800 milijonov dolarjev posojila. Opozorilom se je pridružil tudi ameriški veleposlanik v ZRJ William Montgomery.
O osnutku zakona še danes
Jugoslovanski predsednik Koštunica in drugi predstavniki jugoslovanske vladajoče koalicije DOS pa bodo še danes razpravljali o osnutku zakona o sodelovanju z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Sodelovanje na pogovorih so potrdili tudi predstavniki črnogorske koalicije Skupaj za Jugoslavijo.
Jugoslovanski pravosodni minister Savo Marković je ob tem ocenil, da se bliža dan, ko bo zvezni zakon o sodelovanju s haaškim sodiščem sprejel tudi parlament. Kot je povedal Marković, se bodo pogovori začeli ob 21. uri, in izrazil pričakovanje, da bodo drevi "končno presekali gordijski vozel". Marković je še ocenil, da ZRJ ne grozijo mednarodne sankcije. "Če bi zakon sprejeli v desetih dneh, bi grožnje s sankcijami preložili za daljše obdobje," je menil. Markovič je še poudaril, da se njegova Narodna stranka zavzema za sodelovanje s haaškim sodiščem, ki bi imelo zakonske okvire.