Tujina

Križ, polmesec in kristal

Ženeva, 14. 01. 2007 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob rdečem križu in polmesecu je simbol Rdečega križa in Rdečega polmeseca postal še rdeči kristal.

rdeči križ
rdeči križ FOTO: Reuters

Novi simbol je zahteval Izrael, da bi lahko postal polnopravni član teh človekoljubnih organizacij, ne da bi se moral identificirati s križem ali polmesecem. Tako zdaj velja še tretji znak - prazen, rdeče obrobljen romb, kar je sicer simbol izraelske humanitarne organizacije Magen David Adom.

Uporaba simbola rdečega kristala zagotavlja dodatno zaščito za žrtve oboroženih spopadov in za humanitarne delavce na tistih kriznih območjih, kjer simbola križa ali polmeseca ne smejo uporabljati. Prav tako bo olajšala priključitev k Mednarodnemu odboru Rdečega križa in Mednarodni federaciji društev RK in Rdečega polmeseca tistim nacionalnim organizacijam, ki ne želijo uporabljati simbolov križa in polmeseca. V skladu z mednarodnim pravom bo zagotavljal enako zaščito, kot sta jo doslej nudila druga dva simbola ob označitvi vojaškega medicinskega osebja, prevoznih sredstev in poslopij.

Rdeči kristal je postal novi simbol, potem ko je stopil v veljavo tretji dodatni protokol k ženevskim konvencijam iz leta 1949, ki ga je sprejela velika večina držav na diplomatski konferenci v Ženevi decembra 2005. Tretji protokol je doslej podpisalo 84 držav, devet pa jih je tudi že ratificiralo. Depozitar pogodb, ki urejajo uvedbo tretjega dodatnega protokola, je švicarska vlada.

Spor o simbolu Rdečega križa ima svoje korenine še 19. stoletju, ko so ob ustanovitvi Mednarodnega odbora organizacije njegovemu simbolu ugovarjale muslimanske države, saj jih je spominjal na križarje, čeprav rdeči križ pravzaprav predstavlja barve Švice, kjer je bila organizacija ustanovljena. Simbolu so tako takrat dodali še rdeči polmesec.

Neposredna posledica sprejetega protokola je priznanje Palestinskega Rdečega polmeseca in omenjenega izraelskega nacionalnega društva ter njuno sprejetje v Mednarodno federacijo društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca. S tem se je število nacionalnih društev povečalo na 185.

Uporaba v izrednih okoliščinah

Mednarodni odbor RK in nacionalna društva RK lahko uporabljajo rdeči kristal začasno in le v izrednih okoliščinah. To pomeni, da nacionalnim društvom RK v nobeni državi ni potrebno spreminjati znaka-logotipa, ki so ga uporabljali doslej. Prav tako svojih prepoznavnih in spoštovanih znakov-logotipov nista spreminjala ne Mednarodna federacija društev RK in Rdečega polmeseca, ne Mednarodni odbor RK.

Nacionalni odbori tako lahko še naprej uporabljajo dosedanja simbola, bodo pa v rdečem kristalu lahko uokvirili svoj lastni simbol, na primer Davidovo zvezdo. Odbori, ki delujejo tako v krščanskih kot v muslimanskih deželah, pa bodo lahko kot simbol uporabili rdeči križ in rdeči polmesec v rdečem kristalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.