Avtor prispevka: Miha Drozg
Drugi krog predsedniških volitev, ki bi na čelu skoraj 50 milijonske države ustoličil enega od Viktorjev, je tudi Ukrajino razdelil na polovico. Vzhodni, rusko govoreči del podpira 54-letnega Viktorja Janukoviča, zaveznika ostarelega predsednika Leonida Kučme in dosedanjega ukrajinskega premierja, ki ga je javno podprl tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
V zahodnem delu, kjer govorijo ukrajinsko, so naklonjeni 50-letnemu Viktorju Juščenku, po mnenju nekaterih analitikov prozahodno usmerjenemu liberalnemu politiku.
"Nihče nas ne more ustaviti na naši poti k zmagi. Vem, da obstajajo močnejši in bolj zdravi ljudje kot ti ritniki, ki nam ne pustijo živeti," je po drugem krogu predsedniških volitev dejal uradni zmagovalec premier Janukovič.
Kandidat opozicije Juščenko, ki je prepričan v svojo zmago, verjame, da bodo Ukrajinci prestali test demokracije. "Želim, da bi moj narod prestal test za demokracijo. Prepričan sem, da se vsak narod sooča s težkimi časi in da mora vsak narod prestati test pripravljenosti na življenje v svobodi, bogastvu in demokraciji," pravi Juščenko.
Volitve spremljale nepravilnosti
Številne nepravilnosti pred in med predsedniškimi volitvami - do 40-kratno oddajanje glasov, neposredni pritiski na volivce, sumljivo visoka, v nekaterih predelih države tudi do 99-odstotna, volilna udeležba in nenehne laži oblasti - so Ukrajince pognale na ulice.
To ni revolucija ali upor, zagotavlja več kot 250 tisoč privržencev Juščenka, ki že sedmi dan demonstrirajo v Kijevu in številnih drugih ukrajinskih mestih. To je popolnoma naravna reakcija po tem, ko so nam ukradli najbolj dragoceno stvar - naše glasove, pravijo. O usodi Ukrajine ne bo odločal Zahod, jim odgovarjajo pristaši Janukoviča in napovedujejo avtonomijo vzhodnega dela države.
Košir: Ukrajina je eno najnevarnejših območij
Damjan Košir, nekdanji dopisnik Dela iz Moskve, pojasnjuje, da je Ukrajina trenutno eno najnevarnejših področij zapletov, kjerkoli v svetu. "Takšno mešanico si težko predstavljamo kjerkoli drugje. To je, če zelo poenostavim, balkanska nevarnost na kubik," pravi Košir. Ukrajinci so razdeljeni po polovici. 25 milijonov jih podpira Juščenka, 25 pa Janukoviča. Razmere pa dodatno zaostrujejo močni ruski in ameriški interesi. "To je eksplozivna mešanica na kvadrat," pojasnjuje Košir.
Po objavi uradnih rezultatov volitev - izid je bil sicer po mnenju analitikov znan že veliko pred tem - in po razglasitvi Janukoviča za predsednika se je za mirno rešitev krize začela diplomatska vojna med Zahodom, Ukrajino in Rusijo. Interesi Zahoda in Rusije so v Ukrajini prav tako, če ne še bolj pomembni, kot interesi Janukovičih oligarhov, ki so z divjo privatizacijo postali država v državi, ali Juščenkovih liberalcev, ki so obljubljali brezkompromisen boj proti korupciji, 5 milijonov delovnih mest in liberalizacijo gospodarstva.
Za Zahod je Ukrajina pomembna zaradi oslabitve Rusije in strateških naftnih bazenov. Za Rusijo pa kot zibelka Sovjetske zveze predvsem zaradi imperialističnih razlogov, črnomorske flote in jedrskih potencialov.
"Kako daleč je pripravljen iti Zahod je težko oceniti, ker Zahoda ni tam. Vpleta se od daleč s pomočjo nekaterih posrednikov, Rusija pa je tam, pripravljena je iti, kolikor jaz poznam razmere, do konca. Ukrajina je zadnja, ki jo bo Rusija pustila iz rok," je prepričan Košir.
Scenarij Ukrajine že viden
Razmere v nekdanji ruski republiki, ki si je neodvisnost priborila po propadu komunizma leta 1991, niso edinstvene. Podobno se je dogajalo v Belorusiji in Gruziji, kjer so pred natanko letom dni z revolucijo vrtnic s prestola strmoglavili takratnega predsednika Eduarda Ševardnadzeja. Tam se je vse končalo mirno, na ukrajinskih ulicah pa se strah, prepleten z jezo razrašča že teden dni. Ljudem namreč ne glede na to, kateri od Viktorjev bo sedel na predsedniški prestol, ne gre zgolj za zmago ali poraz.