Tujina

Zelena luč za šesti obrok posojil Grčiji

Bruselj, 29. 11. 2011 07.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
60

Finančni ministri evroobmočja so potrdili izplačilo šestega obroka posojil Grčiji, ki znaša osem milijard evrov. Država denar potrebuje do sredine decembra, sicer jo čaka bankrot.

Finančni ministri evroobmočja bodo poskušali okrepiti fond ESFS in rešiti celotno evroobmočje pred popolnim zlomom.
Finančni ministri evroobmočja bodo poskušali okrepiti fond ESFS in rešiti celotno evroobmočje pred popolnim zlomom. FOTO: Reuters

Grčija bo dobila še šesti obrok pomoči. Od osmih milijard evrov države v območju evra prispevajo 5,8 milijarde evrov, preostalo pa Mednarodni denarni sklad (IMF).

Gre za šesti obrok posojil v okviru lani dogovorjene pomoči Grčiji, ki skupaj znaša 110 milijard evrov, od tega 80 milijard evrov prispevajo države v območju evra, preostalo pa IMF.

Odločitev o tem je evrska skupina sicer že sprejela, a jo je nato zamrznila zaradi napovedi nekdanjega predsednika grške vlade Georgea Papandreuja o referendumu o oktobrskem dogovoru območja evra, ki med drugim predvideva drugo pomoč Grčiji v zameno za nove varčevalne ukrepe.

Evropo skrbi dogajanje v Italiji

"Italija mora pri soočanju z znatnimi izzivi ukrepati hitro, da bi lahko obrnila trend na trgih, reforme je treba pospešiti," piše v poročilu nadzorne misije Evropske komisije. Zahtevana donosnost italijanskih obveznic iz dneva v dan ruši rekorde in je danes dosegla že skoraj osem odstotkov.

Poročilo bodo na mizo dobili tudi finančni ministri držav v območju evra, med katerimi se bo zasedanja udeležil tudi novi italijanski premier Mario Monti, ki je v novi tehnični italijanski vladi pristojen za finančne zadeve in bo kolegom predstavil ukrepanje Italije.

Javni dolg Italije znaša 1900 milijard evrov ali 120 odstotkov bruto domačega proizvoda. Monti je obljubil uravnotežen proračun v letu 2013, za kar bi morala država po pisanju italijanskih medijev sprejeti za 11 milijard evrov varčevalnih ukrepov.

Nekateri ministri, med njimi nizozemski finančni minister Jan Kees de Jager, so nakazali, da območje evra pričakuje večjo pomoč od IMF pri reševanju dolžniške krize. Po njegovih besedah je takšno tudi stališče Finske in Nemčije.

Grški finančni minister Evangelos Venizelos pa je ob prihodu zatrdil, da Grčija izpolnjuje vse pogoje za izplačilo naslednje tranše, za zagon novega programa pomoči in prispevek zasebnih upnikov. Na mizi bruseljskega sestanka finančnih ministrov je tako sveženj ukrepov, s katerimi bi lahko zmanjšali pretrese v evroobmočju in izboljšali tržne razmere.

Italijanske zaobljube pred sestankom

Evrska skupina bo sicer razpravljala o prvem poročilu nadzorne misije EU, ki je v minulih tednih na terenu preverjala ukrepanje Italije, ki se spopada z rekordno zahtevano donosnostjo na svoje obveznice. Dolg tretjega največjega evropskega gospodarstva znaša že 120 odstotkov BDP, katastrofično zadolževanje pa se še kar nadaljuje. Da bi pomirila finančne trge, je Italija obljubila ostre ukrepe za zmanjšanje svojega 1900 milijard evrov vrednega dolga in izvedbo reform za spodbujanje šibke gospodarske rasti, ki velja za italijansko Ahilovo peto.

Italija povzroča v območju evra veliko zaskrbljenost, saj sedanji mehanizmi za zaščito evra niso dovolj za rešitev tega tretjega največjega gospodarstva v območju skupne evropske valute, njihova krepitev pa še ni dorečena. Italija bo tako tokrat na zasedanju evrske skupine po pričakovanjih deležna celo več pozornosti kot Grčija, ki je že mesece na robu bankrota in v središču najhujše krize območja evra doslej.

Za reševanje evra bo namenjenih 440 milijard evrov v skupnem kriznem skladu, denar pa se bo vanj v prihodnjih tednih stekal iz zasebnih in javnih investicij.
Za reševanje evra bo namenjenih 440 milijard evrov v skupnem kriznem skladu, denar pa se bo vanj v prihodnjih tednih stekal iz zasebnih in javnih investicij. FOTO: Reuters

EFSF enakovreden partner politikom

Finančniki 17 držav bodo poskušali doreči ključne ukrepe v procesu reševanja dolžniške krize, med drugim pa tudi, kako povečati fond evropske finančne stabilnosti EFSF, da bi lahko pomagali Italiji in Španiji, če bosta potrebovali finančno pomoč. Prav tako bodo ministri najverjetneje odobrili naslednja obroka nujne finančne pomoči ter posojil Grčiji in Irski.

Smernice za okrepitev EFSF so že nared, s tem pa se bo povečal nabor novih rešitev, obilnejši pa bo tudi proračun za pomoč ekonomijam v krizi. EFSF bo po osnovnih začrtanih smernicah lahko pomagal primarnemu in sekundarnemu trgu obveznic, izboljšal kreditne zmožnosti držav, dal nov zagon investicijam ter finančno podprl strategije ukrepanja. S tem bo EFSF lahko deloval na najvišji ravni in s polnimi političnimi pooblastili. Za reševanje evra bo namenjenih 440 milijard evrov v skupnem kriznem skladu, denar pa se bo vanj v prihodnjih tednih stekal iz zasebnih in javnih investicij.

Vloga ECB

Evropska centralna banka, ki sedaj kupuje španske in italijanske državne obveznice, da bi preprečila še večje zadolževanje in s tem nenadzorovan zlom gospodarstev, dodatno pritiska na finančnike evroobmočja, naj čim prej in čim bolj efektivno dodelajo še zadnje finese v zvezi z EFSF. Kot poudarja Reuters, bi lahko ukrepi popolnoma zaživeli že januarja, kar pa bi lahko bilo že zelo prepozno.

Nemčija ostro nasprotuje ECB-jevi ponudbi, da bi prav ECB zagotovil likvidnostna sredstva EFSF in se postavil tako v vlogo posojilodajalca v zadnjih trenutkih, saj mora evroobmočje poiskati pot do pomiritve gospodarskih razmer v času, ko so španske, italijanske in francoske dolgoročne obveznice dosegle rekordno nizko vrednost v vsem času obstoja skupne evrske valute.
Nemčija ostro nasprotuje ECB-jevi ponudbi, da bi prav ECB zagotovil likvidnostna sredstva EFSF in se postavil tako v vlogo posojilodajalca v zadnjih trenutkih, saj mora evroobmočje poiskati pot do pomiritve gospodarskih razmer v času, ko so španske, italijanske in francoske dolgoročne obveznice dosegle rekordno nizko vrednost v vsem času obstoja skupne evrske valute. FOTO: Reuters

OECD dodaja, da bi moral ECB oklestiti in znižati obrestne mere ter sprostiti zadržano trgovanje z državnimi obveznicami, saj se bo le tako lahko okrepilo zaupanje v celotno evroobmočje. ECB zaenkrat ne popušča. Doslej je v zadnjem tednu dni odkupil 8,5 milijarde evrov vladnih dolgov, da ne bi prišlo do popolnega kolapsa, a ekonomisti poudarjajo, da je treba spremeniti in prevetriti vzdušje na borznih trgih. Obama naj bi celo pozval Evropo, da dovoli ECB delovati kot krizni posojilodajalec, kot to v ZDA počnejo zvezne rezerve.

Francosko-nemški načrt

Nemčija in Francija sta že povečali prizadevanja za to, da bi z dodatnimi ukrepi lahko zavrnili proračune tistih držav, ki kršijo evropska pravila, na to pa so se že odzvale manjše države, ki zatrjujejo, da se tako gradijo mehanizmi, s katerimi se v Evropski uniji ukinja princip enakovrednosti.

Berlin in Pariz nameravata končni predlog fiskalne unije predstaviti še pred evropskim vrhom 9. decembra, ki je tudi zadnji datumski rok za preprečitev skupne evrske valute. Nemčija in Francija si prizadevata za izgradnjo unije stabilnosti, s spremembami lizbonske pogodbe pa se dodatno obveže vse članice, da morajo nujno in brez izjem spoštovati dolžniške limite določene v dogovoru.

Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je uradni Berlin pozval k temu, da Nemčija prevzame vodenje evroobmočja v teh kriznih časih, saj je po njegovem mnenju edina zmožna verodostojno opraviti to nalogo. "Verjetno bom prvi poljski zunanji minister v celotni zgodovini naše države, ki bo to povedal, a vseeno: nemške moči me je manj strah kot možnosti, da Nemčija ne bi storila nič. Nemčija je v Evropski uniji nepogrešljiva,“ dodaja Sikorski.

Govorice o ogroženem finančnem kreditnem ratingu kažejo na to, da se je kriza iz prvih obubožanih gospodarstev Grčije in Portugalske zažrla v samo srce Evrope. Po teh napovedih se francoska ocena S&P's preveša iz stabilnosti v negativni trend, Francija pa bi bila lahko slabše ocenjena že čez 10 dni, poroča časopis La Tribune. Novica sovpada s svarilom hiše Moody's, ki je pod drobnogled vzel ocene Španije, Italije, Avstrije in Francije, kriza pa postaja vse bolj nepredvidljiva.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aleš Kostanjevec
30. 11. 2011 06.34
+2
KAM TO PELJE NAŠO DRŽAVO NEVEM ŠE V VEČJO KRIZO SAJ NI ČUDNO DA SO VLOMI Z UBOJI NA VIŠKU V SLOVENIJI ČE PA GRKOM POŠILJAMO DENAR .KO PA BI JAZ RABIL PAR TISOČ EUROV PA NE DOBIM KREDITA !!
ietsspesiaals
30. 11. 2011 02.26
+9
kva a še kr jm keš pošilajo pa sj niste resni js bi sam miljončk rd pa me nevidte pa slište več ;)
Nimivseeno
30. 11. 2011 01.18
+6
Zgodba, kako navadne državljane speljat v dolg je zanimiva. Saj ko je država v dolgu, so ljudje pripravljeni sprejeti nižje plače, več dela in takrat postanejo pravi sužnji eliti. Ta dolg, ki se sedaj plačuje Grčiji bo pa prisililo EU v dodatna dolžniška razmerja. Dolg pa vedno raste eksponento, tako dolgo, da ne moreš več obvladat.
tetragraviton
30. 11. 2011 00.51
+4
Spet objavljate novice, ko jih jaz imam že dva dni na FB zidu. Jao.
srecnii
30. 11. 2011 00.08
+15
A kar takole, država daje milijone v smeti, jaz pa garam za ušivih 550 evrov, da imam sploh kaj za jest in za poravnat položnice....na konc meseca pa niti 50 evrov nimam za eno solidno obutev.
Marko Novak 1
29. 11. 2011 23.57
+4
tko kar pošiljate dnar okoli ki ga imamo preveč grčija pa ne da nič na to da bo vrnila.lp
drolja69
29. 11. 2011 23.47
+8
jst bi razpisu referendum,naš dnar!
zzflop
29. 11. 2011 23.11
+8
Bravo Borut Pahor in njegova razpadla koalicija.....ne dam vam več glasa NIKOLI!
suckers
29. 11. 2011 23.06
+2
koliko je se teh obrokov Grciji, koliko je slovenija prispevala v zadnjem obroku ?
LadiesMan217
29. 11. 2011 23.01
+16
naj se grki naučijo plačvat davke pa jim bo bolš
SLOMAISTER
29. 11. 2011 22.58
+11
6. obrok 8. milijard,tok smo se mi zadolžil v 4. letih pa je cela štala
Aaron-Heydar
29. 11. 2011 22.57
+6
Kako jim je lepo, ker lahko enostavno natisnejo denar. Me prav zanima, če ima ves ta posojen denar sploh kakšno kritje v surovinah npr. v zlatu, nafti, plinu, ipd...
tekavcminka56
30. 11. 2011 01.06
+1
verjetno ne...zato pa je šel gadafi, ustanovil bi afriško denarno valuto, krito v zlatu, kar bi blo nesprejemljivo za dolar in euro
Tristokosmatih
29. 11. 2011 22.50
+12
grke pa makarone vn fuuknt pa bo :)
GhostyB
29. 11. 2011 22.48
+15
LOL, 8 miljard jim bodo posodili in čez 3 mesece odpisali 50% tega zneska ali pa obresti ..., ker najbrž ne bodo zmožni odplačati :p Dejte še men posodt nekaj 100k€ in mi potem pozneje odpište 50% obresti ....
djdj
29. 11. 2011 22.46
+11
Upam da se naslednji mandatar upre metanju denarja vreči brez dna.
Nimivseeno
30. 11. 2011 05.39
+1
Ljudje iz ECB-ja so prišli za mandatarja ravno zato, da se to ne bo zgodilo.
modrix
29. 11. 2011 22.33
+19
bedarija... vsak mesec bojo fehtal. to se ve. to ne pele nikamor.
anonymous3
29. 11. 2011 23.39
+3
ne vem zakaj hocejo preprect bankrot nima smisla ce bi evropa nehala vlagat denarja iz vrece kot da ni dna pa bi pustil grcjo primiru da bi koncno ta bankrot se zgodil, ker po tem nimajo itak nikamor za jt kokr gor cist brez veze zdaj sam delajo 'zamudo' s tem da pustijo da financirajo privatne zepe in policaje, lahk bi pac pustil da jih pohodjo in se sami vredijo
Nimivseeno
30. 11. 2011 05.37
+1
Bankrot Grčije pomeni izgubo za ECB. Elita noče izgube.
vincc
29. 11. 2011 22.23
+11
itaq sam posojamo dnar,kdaj ga bomo pa nazaj dobili?
Najvecji
29. 11. 2011 22.54
+7
Nauders
29. 11. 2011 22.23
+8
skregano z logiko in kmečko pametjo, v glavnem katastrofa !!!!!!!
Jaz369
29. 11. 2011 22.11
+11
Zelena luč za že 6. obrok in če ga ne bi bilo, bi Grčija bankrotirala??????? Torej od obroka do obroka ni nobenega napredka v Grčiji in ko ji bo izplačan zadnji, se ve, kaj sledi.
dtjukuku
29. 11. 2011 22.39
+1
itk so z dolgovi pokrival grške dolgove do nemških in francoskih bank... ko bo to pokrito, grčija pač ne bo več potrebovala pomoči....
dtjukuku
29. 11. 2011 22.40
+1
Nimivseeno
29. 11. 2011 20.11
+7
Za dolg ZDA si poglejte na google US National Debt in boste videli resnico.
upornik_007
29. 11. 2011 20.16
+7
na cnn so porocali da bo ameriska letalska druzba bankrotirala ma sej bo vsa drzava zelo kmalu
Igor Ice 1
29. 11. 2011 23.55
+2
tekavcminka56
30. 11. 2011 01.03
+1
prekmurje tebe bo fino glava bolela ko bos zvedel celotno resnico, kako ves sistem deluje in kdo je glavni v celotni igri. kaj počenjaš cele dneve, si ne morš na youtube vpisat notr rothschild pa kej prebrat o njih, sej ni cela znanost da se o tem malo izobrazis no