
Do spopadov je prišlo manj kot en mesec pred prvimi svobodnimi predsedniškimi volitvami v tej državi. Poleg tega so mednarodni delavci zapustili Herat, mesto na zahodu države, kjer so se razmere po razglasitvi policijske ure umirile. V Heratu je bilo v nemirih, do katerih je prišlo, potem ko je afganistanski predsednik Hamid Karzaj v soboto odstavil guvernerja Ismaila Hana, ubitih najmanj sedem ljudi.
V spopadih med ameriško vojsko in talibani, ki so trajali od sobote do danes, je po navedbah predstavnika ameriške vojske v Kabulu umrlo 22 talibanov, ameriška vojska pa ni utrpela izgub. Šef policije v pokrajini Kandahar Han Mohamed Han pa je povedal, da je v tej pokrajini v spopadih umrlo 21 islamskih skrajnežev.

V pokrajini Urusgan so po podatkih varnostnih krogov talibani v noči na ponedeljek ugrabili štiri afganistanske vojake. Njihova usoda ni znana, talibani pa so napovedali povečanje terorizma pred predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za 9. oktober.
Iz Herata zaenkrat ne poročajo o ponovnih nemirih, položaj pa je še vedno napet. Afganistanska vojska in policija patruljirata po ulicah. Združeni narodi pa so zaradi nemirov ob koncu tedna začeli z umikom svojega osebja iz mesta.
Karzaj se je v soboto odločil, da Ismaila Kana odstavi z mesta guvernerja Herata, v zameno pa mu je ponudil mesto ministra za industrijo v svoji administraciji. Kan je Karzajev ukaz o odstavitvi sicer sprejel, imenovanje za ministra pa je zavrnil. Po Karzajevi odločitvi so nato v Heratu izbruhnili protesti in demonstracije v podporo Kanu. Kan sicer vodi močno zasebno vojsko in velja za najmočnejšega guvernerja v Afganistanu, hkrati pa tudi za enega najresnejših tekmecev Karzaju. Po ocenah analitikov naj bi Karzaj s Kanovo odstavitvijo skušal centralizirati oblast pred predsedniškimi volitvami. Za Kanovega naslednika pa je afganistanski predsednik že imenoval dosedanjega afganistanskega veleposlanika v Ukrajini, Saida Mohameda Karkova.