Proti njeni kandidaturi sta se sicer doslej izrekla dva republikanska senatorja, vendar pa je glas zanjo napovedalo pet demokratov. Njena potrditev v senatu tako ni več vprašljiva ne glede na njeno vpletenost v program mučenja terorističnih osumljencev po napadih na ZDA 11. septembra 2001.
Pozitivni glas oziroma glasovanje za njeno potrditev je v torek napovedal tudi vodilni demokrat v odboru Mark Warner iz Virginije. Haspelova mu je namreč poslala pismo, v katerem je priznala, da je bil program mučenja terorističnih osumljencev po napadih na ZDA 11. septembra 2001 napaka, ki je škodovala tako zasliševalcem kot pripomogla k zmanjšanju ugleda ZDA v svetu.
Zagotovila je tudi, da mučenj, ki jih je poimenovala "posebne zasliševalske metode", pod njenim vodstvom Cie ne bo več, četudi bi jih zahteval sam ameriški predsednik Donald Trump, kar pa ne verjame, da se bo zgodilo. Trump je med predsedniško kampanjo leta 2016 to sicer odločno zagovarjal, skupaj z izvensodnimi poboji družinskih članov terorističnih osumljencev. Prav tako je grozil s še hujšimi metodami mučenja, kot je utapljanje z vodo. Potem, ko jo je predlagal na položaj, ki ga je izpraznil novi državni sekretar ZDA Mike Pompeo, Trump glede tega ni dajal izjav.
Haspelova med zaslišanjem v odboru za obveščevalne zadeve ni hotela obsoditi mučenj z moralnega vidika in nekaj senatorjev je zadržalo mnenje glede njene potrditve. Proti njeni potrditvi se je pred tem iz Arizone, kjer se zdravi zaradi raka, izrekel celo republikanec John McCain.
Po Warnerjevi odločitvi, da bo glasoval za, je bilo nato dvomov konec. Kasneje se mu je pridružila še demokratka iz Severne Dakote Heidi Heitkamp. Po potrditvi v odboru sledi potrditev v celotnem senatu, kar je vodja senatne večine Mitch McConnell napovedal do konca tedna.
Zagotovila, da ima trden moralni kompas, a zaslišanje prekinili vzkliki
Gina Haspel je preteklo sredo prestala ostro zaslišanje demokratov v odboru glede njenega vodenja tajnega zapora Cie na Tajskem, kjer so po 11. septembru 2001 mučili teroristične osumljence, in njenega uničenja dokaznega materiala o teh dejavnostih.
Zagotovila je, da ima trden moralni kompas, da mučenje ne deluje in ne bo dovolila oživitve spornih programov, ki so škodovali ugledu ZDA. Zaslišanje so prekinili protestniki z vzkliki, kot so bili "Krvava Gina" in "Aretirajte mučitelje".
61-letna Gina Haspel, ki je 30 let opravljala naloge vohunke po Evropi in drugje, ima podporo večine republikancev in nekdanjih vodilnih obveščevalnih uradnikov. Njeni nominaciji so sicer nasprotovale skupine za človekove pravice, več kot 100 nekdanjih veleposlanikov ZDA pa je senatu poslalo pismo z nasprotovanjem potrditvi nominacije, ker bo to avtoritarnim voditeljem po svetu poslalo sporočilo, da ZDA niso nič boljše od njih.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.