Po besedah ameriške sil in tamkajšnjega prebivalstva so skrajneži s topovi in granatami napadli iraško narodna gardo in policijo, ki sta zavezniškim silam pomagali pri izvajanju vojaške operacije na severu Bakube. Iraška garda je na sovražni ogenj odgovorila, pri tem pa ubila 13 skrajnežev. Medtem pa so gverici ubili prevajaleca ameriške vojske, ki je se je odpravljal v službo. Iraški skrajneži so že večkrat s smrtjo kaznovali Iračane, ki so sodelovali z zavezniki.
V mestu Kirkuk na severu Iraka je ponoči izbruhnilo nasilje, v katerem je bilo ubitih pet ljudi, med njimi tudi neka kurdska mati in njena dva sinova. V eksploziji bombe na severu Iraka pa je bil v soboto ubit ameriški vojak, še en vojak pa je bil ranjen. Kot so sporočile ameriške sile v Iraku, sta ubiti in ranjeni ameriški vojak spremljala konvoj, s katerim so prevažali gorivo. Od začetka vojne so v Iraku tako umrli 904 ameriški vojaki in drugi uslužbenci ameriške vojske.
Pripadnik policije v Kirkuku Sarnad Kadir pravi, sta bila poleg kurdske matere in njunih sinov v streljanju iz mimovozečega avtomobila ubita še nek iraški policist in pripadnik proameriške kurdske stranke Domoljubna zveza Kurdistana. Kadir je še dodal, da za napadi verjetno stoji "tolpa zločincev, povezana z nekdanjim režimom, ki želi s tovrstnimi zločini ustvariti sovraštvo med Arabci in Kurdi". Zakaj so neznanci napadli domovanje kurdske družine in ubili mati in njena sinova zaenkrat sicer ni jasno, saj njeni stanovalci niso bili povezani niti z varnostnimi silami niti s političnimi predstavniki, v hišo pa so se preselili šele pred kratkim, je še dodal Kadir.
Nove ugrabitve v Iraku?
Pakistanske oblasti se bojijo, da so iraški skrajneži ugrabili dva pakistanska državljana. Medtem Al Kaida nadaljuje z grožnjami Avstraliji in Italiji.
Predstavnik ministrstva za zunanje zadeve pravi, da izginotje dveh Pakistancev še vedno preiskujejo in da bodo storili vse za njihovo vrnitev domov. Do sedaj ugrabitelji še niso navezali stike s pakistansko vlado. Pogrešana moška, Raja Azad Khan in Sajjad Naeem, sta v Iraku delala za neko kuvajtsko podjetje. Njuni sorodniki so poklicali pakistanske oblasti in izrazili bojazen, da so ju ugrabili gverilci. Če se izkaže, da sta res v rokah skrajnežev, bi bil to drugi primer ugrabitve pakistanskih državljanov v Iraku. Pred mesecem dni so namreč ugrabili pakistanskega voznika ameriškega podjetja Kellogg. Ko so skrajneži izvedeli, da je ugrabljeni musliman, so ga izpustili. Vsi trije Pakistanci so v času ugrabitve bivali v pokrajini Ravalakot.
Sorodniki izginulih v strahu za njihovo življenje
Žena Azada Khana moli za varno vrnitev svojega moža. "Če ste ga ugrabili, prosim, izpustiti ga. Nedolžen je. Ne ukvarja se s politiko," moleduje Parveen, ki je s svojim 49-letnim možem, očetom petih otrok, nazadnje govorila v petek. Da ga pogrešajo, je izvedela od njunih sorodnikov, ki živijo v Bagdadu in Kuvajtu.
Predstavniki ministrstva za zunanje zadeve neprestano opozarjajo svoje državljane, naj ne potujejo v Irak. Vest o izginotju Pakistancev je prišla potem, ko je pakistanski minister za informiranje povedal Združenim narodom, da bodo v Irak poslali svoje čete, če bo za to prosila iraška vlada in če se jim bodo pridružile čete drugih muslimanskih držav.
Al Kaida grozi Avstraliji in Italiji
Skupina, ki trdi, da je krilo teroristične mreže Al Kaida v Evropi, je Avstraliji in Italiji zagrozila, da ju bo spremenila v "bazene krvi", če ne umakneta svojih čet iz Iraka. Po navedbah avstralskega radia ABC je skupina grožnjo objavila na internetu, podpisala pa se je kot "Islamska skupina Tavhid, organizacija Al Kaida, Evropa". Gre za že drugo tovrstno grožnjo doslej sicer neznane Islamske skupine Tavhid v tem tednu. V sredo je namreč na podoben način zagrozila Bolgariji in Poljski.
"Avstralci, če bo vaša vlada zavrnila umik in se ne bo odzvala, bomo zatresli tla pod vašimi nogami, kot smo jih v Indoneziji, in kolonam avtomobilov bomb ne bo konca," so pripadniki Islamske skupine Tavhid zapisali v svojem sporočilu na internetu. Pri tem naj bi imeli v mislih napad na indonezijskem otoku Bali leta 2002, v katerem je bilo ubitih več kot 200 ljudi, krivdo zanj pa so pripisali teroristični organizaciji Džamija Islamija, ki naj bi bila povezana z Al Kaido. Kot še piše v sporočilu, bi morala Avstralija, ki ima sicer v Iraku in njegovi okolici kakih 900 svojih vojakov, slediti vzoru Španije in Filipinov, ki so svoje čete iz Iraka že umaknili. Avstralski zunanji minister Alexander Downer, ki je sicer dejal, da Avstraliji Islamska skupina Tavhid doslej ni bila znana, da pa vse grožnje jemljejo resno, je odgovornost za tokratne grožnje tako pripisal tudi tema dvema državama - Španija je svoje čete iz Iraka umaknila kmalu po terorističnem napadu v Madridu 11. marca letos, Filipini pa pretekli teden, s čimer so ugodili zahtevam ugrabiteljev nekega filipinskega voznika tovornjaka. "Na žalost so ta dejanja teroriste vzpodbudila, da z grožnjami nadaljujejo, tako da smo sedaj mi - pa tudi Italijani, Bolgari in Poljaki - izpostavljeni nadaljnjim grožnjam te konkretne skupine. Izredno pomembno je, da pošljemo sporočilo, da nam teroristične skupine ne morejo groziti," je še povedal Downer.
"Italijani, svetujemo vam, da sprejmete našo ponudbo, če je ne boste, boste videli kolone avtomobilov bomb, ki bodo pretresle vaša mesta," še grozi doslej neznana skupina. Že pred dobrima dvema tednoma je organizacija imenovana Brigade Abu Hafs al-Masri Italiji zagrozila z napadi, če Rim ne odstavi premiera Silvia Berlusconija, velikega zagovornika politike ameriškega predsednika Georgea Busha v Iraku.