Avtomobil bomba je v šiitskem mestu Nadžaf eksplodirala dve uri po podobnem napadu v Karbali, ki se je prav tako zgodil v bližini avtobusne postaje, kjer je v času eksplozije več ljudi čakalo avtobus. V Nadžafu se je napad zgodil le okoli sto metrov južno od mošeje imama Alija.
Očividci so poročali, da je bil napad usmerjen proti načelniku lokalne policije Galibu al Džazariju in guvernerju province Adnanu al Zurufiju, ki sta stala na osrednjem trgu v Nadžafu. Eksplozivno telo je eksplodiralo kakih 100 metrov od kraja, kjer sta stala al Džazari in al Zurufi in čakala na prihod pogrebne slovesnosti za nekim plemenskim voditeljem.
Močna eksplozija v Karbali
Eksplozija je odjeknila okoli 13.30 po krajevnem času, ko je bila avtobusna postaja v Karbali polna ljudi. Po nekaterih podatkih naj bi umrlo celo 32 ljudi, 34 oseb pa naj bi bilo ranjenih. V bližini napada je tudi mošeje imama Huseina, ki je ena najbolj čaščenih svetih krajev za šiitske muslimane. Po navedbah policije je samomorilski napadalec z avtomobilom, polnim razstreliva, poskušal prodreti do poslopja bližnje policijske akademije. Vendar pa zaradi gneče ni mogel prevoziti cestne zapore, zato je avtomobil predčasno eksplodiral. To je že drugi večji napad na mesto v zadnjih petih dnevih.
Uporniki grozijo z usmrtitvijo talcev
Na videoposnetku iraški uporniki grozijo z usmrtitvijo desetih talcev, če neko ameriško podjetje ne bo zapustilo državo.Posnetek, na katerem talci z zavezanimi očmi sedijo ob steni, pripisujejo trem iraškim skrajnim skupinam. Televiziji Al Arabija in Al Džazira, ki sta posnetek objavili, trdita, da so moški delavci nekega ameriškega podjetja, ki se ukvarja z varovanjem. Eden od talcev na posnetku poziva Iračane, naj prenehajo sodelovati z zavezniškimi silami in iraško administracijo. ”To podjetje trguje s tanki, ki jih Američani uporabljajo za bojevanje. Zato pozivam vse državljane, naj prenehajo sodelovati z Američani in Alavijevo vlado,” je dejal talec.
Za zdaj še ni znano, kdaj so voznike, večina je Iračanov, ugrabili in ali so ugrabitelji vladi že postavili rok za njihovo usmrtitev.
Iz Turčjie pa poročajo, da so iraški skrajneži v napadu na konvoj, ki je bil na poti k turški ambasadi v Bagdadu, ubili pet turških varnostnikov in dva iraška voznika. Turški zunanji minister je še dodal, da je trem varnostnikom uspelo pobegniti in se sedaj vračajo v Ankaro.
Napad na policijski avto
V središču Bagdada je neka oborožena skupina napadla policijski avto, iz katerega so izvlekli tri potniki in jih ustrelili. Po napadu so uporniki avtomobil zažgali, trupla pa pustili na cesti. Tamkajšnja policija je sporočila, da so mrtvi po vsej verjetnosti sodelavci iraške volilne komisije.
Iraške oblasti izpustili dva Egipčana
Iraške oblasti so sporočile, da so v soboto izpustili dva Egipčana, ki sta delala za podjetje z mobilno telefonijo Iraqna in sta bila osumljena sodelovanja s skrajneži. Policija ju je odvedla na egiptovsko ambasado v Bagdadu.
Iraku odpisali dolg
Ameriška administracija se je v petek odločila, da bo odpisala celoten iraški dolg, ki znaša 4,1 milijarde dolarjev. Obenem so ZDA izkoristile priložnost in na druge iraške upnike naslovile priložnost, naj storijo enako. Kot je dejal ameriški državni sekretar Colin Powell, je odpis dolga zelo pomemben za Irak in njegov nov začetek. Države upnice iz Pariškega kluba so se že pretekli mesec strinjale, da odpišejo 80 odstotkov dolga, ki si ga je Irak nagrmadil pod vodstvom Sadama Huseina in je pred odpisom znašal skupaj okoli 40 milijard dolarjev.
Kemični Ali pred sodniki
Preiskovalni sodniki posebnega iraškega sodišča pa so za zaprtimi vrati začeli zasliševati nekdanjega svetovalca Sadama Huseina, Alija Hasana al Madžida, znanega kot "Kemični Ali". Al Madžid, ki so ga aretirali 21. avgusta lani, je obtožen, da je leta 1988 ob zadušitvi upora Kurdov na severu Iraka ukazal uporabo živčnega bojnega plina, zaradi česar je umrlo na tisoče Kurdov. Uporabo kemičnega plina je ukazal tudi leta 1990 ob iraški invaziji na Kuvajt in zaustavitvi šiitskega upora leta 1991.
Pred sodniki tudi obrambni minister
Pred preiskovalne sodnike je stopil tudi zadnji iraški obrambni minister, general Sultan Hašim Ahmad. Ahmad, ki se je koalicijskim silam predal 19. septembra lani, je bil obrambni minister od julija 1995. Za Sadamom Huseinom je bil po činu najvišji iraški vojaški predstavnik, vendar ni sodil v notranji krog režima. Prav tako ni sodil v krog nekdanjega iraškega diktatorja in je bil med prebivalstvom manj nepriljubljen kot drugi. Njegova hči je bila poročena s sinom Sadama Huseina, Kusajem, ki so ga Američani ubili julija lani.