
Tržnica v središču Bagdada, natančneje v predelu Karada, je prekrita s trupli. V eksploziji avto-bombe je namreč umrlo 26 oseb, več kot 64 ljudi pa je bilo ranjenih. Tamkajšnja policija je sporočila, da se je nad področjem, kjer se je zgodil napad, vil gost oblak dima, eksplozija pa je uničila tudi okna bolj oddaljenih stavb. Po napadu je izbruhnilo streljanje.

Iraško prestolnico je sicer danes pretreslo več glasnih eksplozij, tudi v bližini Zelene cone. V eksploziji mine na zahodu Bagdada so umrli trije Iračani, 10 oseb je bilo ranjenih. V napadu na tržnico Mureidi pa je bilo ubitih pet oseb.
Sprejeli varnostni načrt
Iraški parlament je soglasno sprejel varnostni načrt za Bagdad, ki ga bodo izvajale iraške in ameriške varnostne sile. Iraški premier Nuri al Maliki je po glasovanju poudaril, da gre za "100-odstotno iraški načrt", ki se bo izvajal pod iraškim poveljstvom. "Vloga večnacionalnih sil bo le podporna," je dodal.

Namen načrta je z bagdadskih ulic odstraniti vse milice in upornike. Kot je dejal al Maliki, načrt za razorožitev vseh upornikov in milic ni uperjen proti nobeni določeni iraški skupini, saj njegov cilj "niso ne šiiti ne suniti", temveč "vsi odpadniki" oz. vsi, ki kršijo zakon. Načrt ne bo prizanesel "nobenemu domovanju ali mošeji, ki bo dajala zatočišče kršilcem zakona," je še povedal Al Maliki.
Načrt deli Bagdad na devet sektorjev, ki ga bodo operacijsko nadzirale mešane enote policije in vojske. V veljavo naj bi stopil februarja, njegov namen pa je iraškim generalom na terenu dati "boljše pristojnosti". Po navedbah al Malikija obstoj "države v državi" ni dopusten. "Nošenje orožja bo prepovedano, kršilce pa se bo preganjalo. Tisti, ki zlorabljajo javna sredstva in službena vozila uporabljajo v druge namene, bodo tarča pregona," je še dodal iraški premier.
Po njegovih besedah bodo posameznike, ki so zasedli domove razseljenih oseb, aretirali, razseljene pa vrnili na domove. "V tem načrtu ne bomo upoštevali nobenega političnega dejavnika. In če ne bo uspešen, bo za dosego rezultatov prišlo do še drugega ali tretjega načrta," je dodal al Maliki. Iraški premier je sicer 6. januarja prvič napovedal, da bo iraška vlada vzpostavila nov načrt za zagotavljanje varnosti v iraški prestolnici.
Za načrt je danes glasovalo 160 navzočih od skupaj 275 iraških poslancev, in sicer z dvigom rok. Pred glasovanjem so načrt podprli vodje poslanskih skupin, tudi vodja poslanske skupine gibanja šiitskega klerika Moktade al Sadra, katerega milica, Mahdijeva vojska, je v sporu z ameriško vojsko. Iraški poslanci se sicer v velikem številu iz strahu pred napadi ne udeležujejo zasedanj parlamenta, pa čeprav so v ta namen uvedli 500 dolarjev kazni.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.