Tujina

Laba in Donava poplavljata

Dresden/Dunaj/Budimpešta/Osijek, 17. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Dresdnu se razmere po poplavah počasi umirjajo, reka Laba pa grozi mestoma Torgau in Bitterfeld, saj so morali tam evakuirati več tisoč ljudi. Narasle vode Donave in pritokov zdaj grozijo Madžarski, Hrvaški in Jugoslaviji. V Avstriji pa več tisoč vojakov pomaga pri odstranjevanju blata po katastrofalnih poplavah.

Edino prevozno sredstvo je barka
Edino prevozno sredstvo je barka FOTO: Reuters

Nemški predsednik Johannes Rau je obiskal Leipzig, kjer se je seznanil z razmerami v zveznih deželah Saška in Saška-Anhalt.

Na poplavljenem območju Dresdna se razmere počasi umirjajo, saj narasla voda počasi upada. Deželni urad za okolje in geologijo je napovedal, da naj bi nivo vode danes zvečer znašal med 9 in 8,80 metra. V Torgauu pa so morali medtem evakuirati celo štab za izredne razmere, potem ko so evakuirali več kot 15.000 ljudi. Po nekaterih ocenah naj bi reka ponoči v tem saškem mestu dosegla celo 9,70 metra. Na prizadetih območjih, kjer je poplavljala Laba, pomaga kar 10.000 nemških vojakov, je povedal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva. Še 3000 vojakov pa je v pripravljenosti.

Tažko bo oceniti nastalo škodo v Salzburgu
Tažko bo oceniti nastalo škodo v Salzburgu FOTO: Reuters

V Avstriji se na tisoče vojakov po katastrofalnih poplavah spopada z blatom in nanosi. Samo v Spodnji Avstriji pomaga 6000 vojakov. Težave povzroča predvsem posušeno blato, ki je otrdelo in ga je težko odstraniti. Tudi ceste so pokrite z do meter debelo plastjo blata, poročajo reševalci.

Razmere so se medtem umirile na Bavarskem, kjer so preklicali znak za preplah po vsej deželi, nazadnje v mestu Passau, kjer je gladina Donave upadla za 3,5 metra. Na prizadetih območjih so že začeli z ugotavljanjem in odpravljanjem škode, ki jo je povzročila večdnevna povodenj.

Po poplavah je ostalo blato
Po poplavah je ostalo blato FOTO: Reuters

O poplavah poročajo tudi iz Poljske, kjer so samo v Wroclawu morali gasilci posredovati v sto primerih. Voda je poplavila predvsem predore, podvoze in nižje ležeče ceste. Kljub visokemu vodostaju na južnem Poljskem pa po ocenah strokovnjakov državi ne grozi katastrofa, kot so ji priča na Češkem ali na Saškem. V severni Bohemiji na Češkem, kjer je trenutno najhuje, je zaradi naraslih voda nastalo veliko jezero, velikih 160 kvadratnih kilometrov. Češki predsednik Vaclav Havel je v petek zvečer na televiziji dejal, da sočustvuje z ljudmi, ki so vse izgubili.

Ogrožene tudi Hrvaška, Jugoslavija in Romunija

Narasla Donava je začela ogrožati poslopje madžarskega parlamenta v Budimpešti
Narasla Donava je začela ogrožati poslopje madžarskega parlamenta v Budimpešti FOTO: Reuters

Narasle vode grozijo tudi Hrvaški. Donava je blizu kraja Batina narasla na 5,78 metra. Ob delno nezaščitenih bregovih reke so že naložili vreče peska. Za torek je napovedan nov val narasle vode, ki naj bi dosegel 7,5 metra. Drava, ki je narasla za 18 centimetrov, pa ogroža živalski vrt v Osijeku, tako da oblasti že načrtujejo delno evakuacijo.

Razmere so napete tudi v ZRJ, kjer so oblasti na 60-kilometrskem območju od državne meje do Bogojeva v petek razglasile izredne razmere, saj je Donava prestopila bregove in poplavila posamezna počitniška naselja v bližini Somborja in Apatina. Drugi poplavni val pričakujejo 22. in 23. avgusta. Gladina Donave naj bi narasla na 7,3 metra, takrat pa bodo tudi razglasili izredne razmere zaradi poplav. Najvišji nivo Donave v Bezdanu so sicer izmerili leta 1965 in je dosegel višino 7,76 metra.

Romunsko ministrstvo za vodno gospodarstvo in zaščito živali je ocenilo, da so katastrofalne poplave, ki so zajele Romunijo, od 26. julija do 15. avgusta povzročile gmotno škodo v višini najmanj 62,5 milijona evrov. V poplavah je življenje izgubilo osem ljudi, več kot sto hiš pa je bilo porušenih ali poškodovanih. Pri tem so bile poškodovane številne ceste, daljnovodi in telefonske povezave, velika škoda pa je nastala tudi na energetskih, industrijskih in drugih javnih objektih. Veliko škodo so izmerili zlasti v kmetijskem sektorju, saj so reke poplavile kar 9000 hektarov obdelovalnih površin.

Nato ponuja pomoč

Robertson je ponudil pomoč prizadetim državam
Robertson je ponudil pomoč prizadetim državam FOTO: Reuters

Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je v petek izrekel sočutje prebivalcem in oblastem prizadetih držav, ki so jih v zadnjih dneh prizadele katastrofalne poplave. Robertson je oblastem na Češkem, v Nemčiji, na Madžarskem, v Avstriji, Romuniji in na Slovaškem ponudil pomoč članic Severnoatlantske zveze kot tudi drugih sodelujočih držav zveze. Robertson je še dodal, da se je doslej na pomoč odzvalo 13 držav, ki so zagotovile ali ponudile svojo pomoč.

SORODNI ČLANKI