Nepredvidljiva Laba
Razmere v Dresdnu naj bi se že stabilizirale, pričakujejo pa, da naj bi reka še danes pričela upadati. Iz starega centra in okoliških krajev se je pred povodnijo umaknilo okoli 33.000 ljudi. Civilistom nasipe pomaga utrjevati 25 tisoč vojakov.
Narasla reka Laba še vedno ogroža severne dele Nemčije, zato so tudi v noči na soboto številni prostovoljci, vojaki in gasilci tam utrjevali rečne nasipe, v zgornjem toku reke pa se razmere počasi normalizirajo.
V Lauenburgu v zvezni deželi Schleswig-Holstein se je gladina Labe ustalila pri 8,7 metra in ne narašča več. Po napovedih naj bi se že v ponedeljek začela spuščati. Gladine rek upadajo tudi v zvezni deželi Saška-Anhalt.
Spet neurja nad Evropo
Dobra dva tedna od začetka "stoletnih poplav" v Evropi so huda neurja z obilnimi padavinami znova prizadela številne dele Stare celine. Hudo neurje je prek noči prizadelo Bruselj in sever Belgije, kjer so gasilci dobili najmanj 700 klicev na pomoč. Cestni podzemni tuneli, ki obkrožajo center Bruslja, so bili zaradi poplav zaprti, zaprte pa so bile tudi glavne ceste proti severu države.
Nočno deževje je zalilo številne kleti in ceste tudi na Tirolskem v Avstriji, natančneje na območju Kitzbühla. Avstrijski meteorologi pa že opozarjajo, da naj bi začetek prihodnjega tedna Avstrijo zopet zajelo močno deževje. Tako so po uničujočih poplavah izpred dveh tednov zopet ogrožene zvezne dežele Salzburg, Zgornja Avstrija, Koroška in Štajerska.
Hudo neurje je prizadelo tudi špansko Balearsko otočje. Tako je pol otoka Mallorca še vedno brez elektrike, zaradi vremena pa so morali preusmeriti tudi več letal. Najbolj je bilo prizadeto ravno glavno mesto otoka, Palma de Mallorca.
Popoldne pa se je hudo neurje zgrnilo nad Essnom na severozahodu Nemčije, kjer se je na ulicah v kratkem času nabralo 25 centimetrov vode. Tudi tu so gasilci dobili več sto klicev na pomoč zaradi poplavljenih kleti. Zaradi obilnih padavin pa je bila za krajši čas zaprta tudi avtocesta pri Düsseldorfu, kjer sta bila prav tako poplavljena dva tunela.
Na Hrvaškem ponekod še vedno izredne razmere
Na Hrvaškem in v ZRJ prav tako pozorno spremljajo narasle reke. Vodostaj Donave pri mestu Batina je zjutraj dosegel 6,97 metrov in še naprej pada. Višino Donave pri Vukovarju so zjutraj izmerili pri 645 centimetrih, reka pa nato ni več naraščala. Reka je sicer le v mestni četrti Budžak poplavila manjše število družinskih vrtov in eno družinsko hišo. Na območju Vukovarja še vedno veljajo izredni varnostni ukrepi ob poplavah. Tudi vodostaj reke Drave pri Osijeku od petka pada, tu pa veljajo redne varnostne razmere ob poplavah.
Češka se je za las izognila ekološki kaastrofi
Po nedavnih katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Češko, je češka prestolnica za las ušla novi okoljski katastrofi. Iz kemične tovarne Spolana pri Neratovicah, le 25 kilometrov od Prage, ki je bila pred dnevi poplavljena, je v petek zvečer začel uhajati klor. Oblasti so zaradi tega razglasile visoko stopnjo nevarnosti, posebna enota gasilcev pa je uhajanje klora kmalu ustavila. Ušlo naj bi do 500 kilogramov klora v plinskem stanju, posebna komisija pa je ugotovila, da evakuacija prebivalstva v okolici tovarne ni potrebna. Češki notranji minister Stanislav Gross je vodstvo tovarne takoj obtožil, da je oblasti o uhajanju klora obvestila z zamudo. Tudi v preteklih dneh je iz tovarne ušlo nekaj klora v zrak.
Vodja posebne komisije, ki mora oceniti stopnjo nevarnosti kemične tovarne Spolana za okolje, Jan Papež, pa je dejal, da je bilo ob poplavah zaradi strupenih snovi v tovarni ogroženo veliko življenj. "Izognili smo se katastrofi brez primere, ki bi jo lahko primerjali z malim Černobilom," je dejal. Predstavnik tovarne, ki se nahaja le 100 metrov od reke Labe, je poskusil minimalizirati njegove trditve in jih je označil kot pretirane. Priznal pa je, da je v minulem tednu iz tovarne v zrak ušlo "več sto kilogramov klora". Potrdil je še, da se je med poplavami v Labo izlilo 80 ton tekočega klora.