Britanski notranji minister Sajid Javid je odločil, da najstnici Shamimi Begum, ki se je kot komaj 15-letna pridružila borcem samooklicane Islamske države, odvzamejo državljanstvo Velike Britanije. Kot je povedal danes v britanskem parlamentu, pa njen sin, ki ga je pred dnevi rodila v sirskem begunskem taborišča, lahko britanski državljan, ne glede na to, da so njegovi materi odvzeli britansko državljanstvo, poroča Sky News. To je že njen tretji otrok, a sta ji prva dva zaradi slabih zdravstvenih razmer v Siriji umrla.
19-letnica je sicer v odzivu na odvzem državljanstva povedala, da je šokirana zaradi "nepravične odločitve" in da razmišlja o možnosti, da bi poskušala pridobiti nizozemsko državljanstvo po svojem možu. Z mladim nizozemskim borcem Islamske države Yagom Riedijkom se je namreč poročila zgolj tri tedne po njenem prihodu v Sirijo leta 2015.
"Ne vem, kaj bi rekla," je povedala za ITV News. "Nisem zelo šokirana, sem pa šokirana. Vznemirjena sem. Mislim, da je to nepravično do mene in mojega sina," je dodala.
Državljanstvo lahko odvzamejo le, če oseba zaradi tega ne postane apatrid
Britanski mediji so sicer prej poročali, da je podlaga za Javidovo odločitev o odvzemu britanski državljanski zakon iz leta 1891, ki mu omogoča, da v javnem interesu posamezniku odvzame državljanstvo. Sky News je poročal, da bo moral Javid v primeru Begumove, da ima najstnica tudi državljanstvo Bangladeša.
Po mednarodnem pravu namreč posameznik, ki mu odvzamejo državljanstvo, ne sme postati oseba brez državljanstva – t. i. apatrid.
Odvetnik Shamimine družine Tasnime Akunjee je takrat dejal, da bodo odločitev o odvzetju državljanstva spodbijali. Zanikal je poročanje medijev, da ima 19-letnica, rojena v Veliki Britaniji, tudi bangladeški potni list, in zatrdil, da ni dvojna državljanka. Pravi, da je družina zelo razočarana nad odločitvijo notranjega ministrstva: "Preverjamo vse pravne možnosti, da izpodbijamo to odločitev."
Nekateri pravniki opozarjajo, da bi bila lahko Begumova bangladeška državljanka po bangladeškem pravu, ker je njihova državljanka njena mati.
Notranje ministrstvo poslalo pismo materi
Britanski mediji so poročali, da je notranje ministrstvo izdalo ukaz o "odvzemu njenega britanskega državljanstva". Na njeno mater naj bi naslovili pismo, v katerem so zapisali, naj hčer, če je v stiku z njo, seznani z odvzemom in možnostjo pritožbe na posebno komisijo za priseljevanje.
Notranje ministrstvo posameznih postopkov ne želi komentirati, izpostavilo pa je, da so vsi odvzemi državljanstev "temeljito preučeni, resno obravnavani in podprti z dokazi".
"Notranji minister je v zadnjih dneh izpostavil, da je njegova prednostna naloga varnost Velike Britanije in njenih državljanov," je sporočil njegov tiskovni predstavnik.
Javid bi lahko tudi začasno odvzel veljavnost njenemu potnemu listu
Britanski notranji minister bi se lahko oprl tudi na protiteroristični zakon iz leta 2015, ki mu omogoča, da izda 'nalog za začasno izključitev'. Za to mora "izkazati utemeljen sum, da oseba je ali je bila udeležena v terorističnih aktivnostih zunaj Združenega kraljestva".
S tem nalogom bi potnemu listu Shamime Begum za dve leti odvzel veljavnost, pozneje pa se lahko to obdobje še podaljša.
Javid je imel tudi možnost, da bi najstnici omogočil prihod v domovino pod določenimi pogoji – vključiti bi se morala v program 'deradikalizacije' in se redno oglašati na policijski postaji.
Nekateri opozarjajo, da bi Javid sicer najstnici težko dokazal, da je bila vključena v kakršnekoli teroristične aktivnosti, zato bi lahko nalog za začasno izključitev na sodišču zavrnili iz razlogov "poštenosti in razumnosti."
Več kot 100 ljudem so preprečili vrnitev v Veliko Britanijo
Javid je sicer v britanskem parlamentu razkril, da so preprečili vrnitev več kot 100 ljudem zaradi njihovega statusa tujca ali zato, ker so imeli dvojno državljanstvo. Dodal je, da jim mednarodno pravo ne dovoli odvzeti britanskega državljanstva tistim posameznikom, ki nimajo državljanstva nobene druge države.
Tisti, ki se bodo vrnili, bodo po njegovih besedah "zaslišani, preiskani in potencialno kazensko preganjani".
V intervjuju je Shamima Begum dejala, da bi se morala ljudem smiliti, potem ko je prosila za vrnitev. V zagovor, da lahko po vrnitvi predstavlja varnostno grožnjo, je dejala, da britanske oblasti nimajo nobenega dokaza, da je "storila kaj nevarnega". Trdi, da je bila med svoji štiriletnim bivanjem v kalifatu le gospodinja.
S krutimi praksami, tudi usmrtitvami in obglavljanji, naj bi bila seznanjena, dejala pa je, da je niso motile, ker je slišala, da je "to v islamu dovoljeno". Teroristični napad v Manchestru je bil po njenem le povračilni ukrep za napade v Siriji, zato ga razume.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.