Lani je po svetu zaradi protipehotnih min umrlo skoraj 2100 ljudi, kar je za četrtino več kot leto prej, je sporočila Mednarodna kampanja za prepoved min (ICBL). Povečanje števila žrtev pripisuje trajajočih konfliktom v Afganistanu, Libiji, Ukrajini in Jemnu.
Minulo leto je zaradi protipehotnih min umrlo 2089 ljudi, več kot 6500 jih je bilo ranjenih. Po letu 1999 je to najvišje število žrtev in ranjenih zaradi protipehotnih min.
Kljub temu, da so mine vojno orožje, so štirje od petih žrtev civilisti. Poleg vladnih sil so jih lani uporabili tudi nevladni borci v Afganistanu, Indiji, Iraku, Mjanmaru, Nigeriji, Pakistanu, Siriji, Ukrajini in Jemnu, še piše v poročilu.
ICBL, ki je leta 1997 za svoja prizadevanja prejel Nobelovo nagrado za mir, glede pereče tematike protipehotnih min vendarle opaža pozitiven napredek. V Kolumbiji so zaradi mirovnega sporazuma med vlado in uporniki prenehali podstavljati mine, v več državah so se tudi povečala prizadevanja za očiščenje minskih polj.
Nove protipehotne mine so v minulem letu kljub čedalje bolj prizadevni svetovni javnosti za prenehanje uporabe tega ubojnega sredstva namestili le v Siriji in Mjanmaru. Po oceni Združenih narodov so mine v Mjanmaru uporabil, da bi iz države pregnali pripadnike muslimanske manjšine Rohingya in obenem preprečil njihovo vrnitev.
Ottawsko konvencijo o prepovedi protipehotnih min iz leta 1997 je doslej podpisalo 162 držav. Doslej je med drugim niso odpisale Sirija, Mjanmar, ZDA, Rusija in Kitajska.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.