V zahodnem kenijskem mestu Kisumu prostitutke za svoje usluge računajo zgolj 20 kenijskih šilingov ali 16 centov. Če pa strankam dovolijo nezaščiten odnos, pa je znesek dvojni. A to zanje pomeni, da so se izpostavile okužbi z virusom HIV. V Keniji je namreč kar 1,6 milijona ljudi okuženih z virusom HIV. Od tega je okuženih 820.000 žensk.
In ker zdravljenje s protiretrovirusnimi zdravili ne pripada osebam, ki bi se lahko okužile zaradi lastne malomarnosti, se prostitutke zlažejo, da so bile posiljene, da so upravičene do terapije. Terapija je zelo učinkovita v preprečevanju okužbe, če oseba terapijo prejme v 72 urah po rizičnem spolnem odnosu.
Kot poroča The Guardian, se zato mnoge prostitutke po noči nezaščitenih odnosov odpravijo v bolnišnico, kjer se osebju zlažejo, da jim je med spolnim odnosom počil kondom, ali pa da so bile posiljene. S tem jim pripada terapija, ki jim drugače ne bi. Da jih ne bi odkrili in jim zavrnili terapijo s protiretrovirusnimi zdravili, gredo vsakič v drugo bolnišnico.
V Keniji se je oskrba posiljenih žensk zadnja leta močno izboljšala. Vse so upravičene do protiretrovirusne terapije. Prav tako posiljene ženske, kot tudi zdravstveno osebje, ki jih oskrbi, ne potrebujejo prijaviti posilstva policiji. Zato prihaja do številnih zlorab.
Mnogi opozarjajo, da bi morala biti terapija s temi zdravili omogočena tudi prostitutkam. 27-letna kenijska prostitutka Lilian je za časnik dejala, da je za prostitutke dostop do teh zdravil praktično nemogoč. "Prav zato se pretvarjamo, da smo žrtve posiljevalca, da nam ne odrečejo zdravljenja," pravi 27-letnica. Nezaščitenega spolnega se ne branijo, saj je vsaj dvakrat bolje plačan od običajnega. Tudi tu mnogi vidijo bistvo problema.
Zavedanja, kako nevaren je virus HIV, očitno ni dovolj. Leta 2006 so kenijske oblasti sprejele zakon, po katerem so osebe, ki vedo, da so okužene s HIV, kazensko odgovorne, če svojemu spolnemu partnerju ne povedo za okužbo. Večina prostitutk, ki v bolnišnico prihaja po terapijo, je pred začetkom terapije testirana na okužbo, saj zdravljenje s protiretrovirusnimi zdravili, ki preprečujejo razvoj okužbe, ni učinkovito, če si že okužen. S tem pa so tudi seznanjene z morebitno okužbo.
Zdravnica specialistka pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) Rachel Baggaley je prepričana, da bi morale biti vse ženske upravičene do terapije s protiretrovirusnimi zdravili. Tudi, če so prostitutke. Večina jih je v prodajanje spolnih uslug prisiljena zaradi ekonomskega položaja, opozarja Baggaleyjeva. Zdravstvena oskrba sicer vsem ženskam omogoča brezplačno kontracepcijo, zadnje čase pa je vedno več predlogov, da bi se prostitutke vključilo tudi v vse ostale zdravstvene programe.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.