Znotraj Evropske unije je vse več primerov lažnih oziroma fiktivnih porok. Organizirane kriminalne združbe po EU iščejo najrevnejše sloje žensk, ki jim obljubljajo boljše življenje, če se poročijo z moškimi, ki živijo v zahodnih evropskih državah, niso pa njihovi državljani. Ponavadi so to Azijci ali Afričani, ki imajo denar in si tako želijo pridobiti dovoljenje za prebivanje v EU.
Kriminalne združbe ženske ponavadi iščejo v Romuniji, na Slovaškem, v Latviji in podobno. Ženske so revne, neizobražene, brez upanja, da bodo dobile službe … Z nekaj lepimi besedami in obljubami jih zvabijo v državo naročnika. Nekatere vedo, da gre za dogovorjeno poroko in upajo, da bodo zaslužile obljubljeno vsoto denarja, s katero bi lahko nato ostale v tej zahodni državi. Spet druge zvabijo v past, saj jim obljubijo delo in dober zaslužek, žrtve pa ne vedo, da to pomeni prisilno poroko.
Kriminalci stavijio na noseče samske ženske, saj njihovi naročniki verjamejo, da bodo tako lažje pridobili dovoljenje za prebivanje v ciljni državi oziroma državljanstvo.Oblastem namreč prodajajo zgodbo, da je otrok njihov.
Klara Balogova je imela komaj 18 let, ko so jo preprodajalci odkrili v njeni rodni vasi na Slovaškem. Bila je visoko noseča, brez denarja in upanja, da bi si lahko uredila življenje. Za sistem je bila nevidna, nezaželena, saj je bila revna, socialni problem, ki ga nihče ne želi videti. Vse to jo je privedlo do tega, da je sprejela ponudbo, da se poroči z moškim, ki ga nikoli v življenju ni videla. Čakal jo je v Veliki Britaniji. Zavedala se je, da moški ne želi nje, niti njenega otroka – le njene dokumente Evropske unije. Njen ženin je bil star 23 in iz Pakistana. Tako si je želel omogočiti življenje in delo v EU.
Organizatorji so Balogovi obljubili urejen in čist dom, v katerem bo lahko živela s svojim otrokom. Prav tako, da ji bo ženin plačal, da odigra njegovo ženo, njen otrok pa njunega skupnega otroka. Nato bo svobodna, za nagrado ji bodo priskrbeli tudi dobro službo.
Ko je prišla na Otok, so jo zaprli v stanovanje. Ko njenega bodočega moža ni bilo doma, jo je čuval njegov mlajši brat. Odvzeli so ji vse dokumente. Enkrat na teden so ji dovolili, da se malce sprehodi po naselju, a ne sama. Vsakič je imela spremstvo.
Oblasti nekaterih evropskih držav so nad trendom lažnih porok izredno zaskrbljene. Ženske velikokrat končajo v preprodaji ljudi, so posiljene, fizično zlorabljane. Prav tako iščejo nosečnice, ki jih nemudoma po poroki prisilijo na splav.
Tako tuji mediji poročajo o primeru 20 letne Slovakinje, ki so jo nosečo poročili z 38-letnim Pakistancem. Slednji je želel ostati v Veliki Britaniji. Sicer so ženski organizatorji lažne poroke ves čas lagali. Rekli so ji, da gre na obisk k sestri, ki je res živela v tujini. Odpeljali so jo na Otok, nemudoma z letališča pa so jo prepeljali v stanovanje, kjer jo je čakal bodoči mož. Julija so jo poročili, in sicer je poroko kar v stanovanju opravil samooklicani imam. Novembra so jih razkrinkali britanski policisti, saj so zaznali sumljive posle. Takoj, ko je moški dobil prve dokumente, ki jih je potreboval, so jo njegovi pomagači odpeljali v bolnišnico na splav. Žrtev ni govorila angleškega jezika, ni razumela, kaj se dogaja. Menila je, da so jo v bolnišnico odpeljali zaradi bolečin, ki jih je čutila v trebuhu. Ker je bila zadeva izredno nenavadna, so v bolnišnici kontaktirali policiste, slednji pa so ženski priskrbeli prevajalca. Ta ji je razložil, da so njen "mož in njegovi svojci" zahtevali splav. Ženska je bila šokirana, ko je izvedela, kaj so načrtovali.
Gre za to, da naročniki želijo oblasti prepričati, da je njihova ljubezen do ženske resnična, da sta celo zanosila in se veselita prihoda otroka. Ta v resnici sploh ni njegov, a za njih to ni težava, saj zadevo ponavadi uredijo tako, da nemudoma, ko prejmejo prve dokumente, ženski na silo opravijo splav ali pa na kakšen drug način poskrbijo, da izgubi otroka.
Ženske na takšne stvari večinoma ne pristajajo. Sicer večina ve, da gre za zlagan zakon, a menijo, da bodo pošteno opravile svoje delo, moški jim bodo plačali, one pa bodo s svojim otrokom živele svoje življenje, in sicer v ciljni državi. A jih moški in kriminalne združbe izigrajo. Velikokrat so ujetnice, odvzamejo jim vse dokumente, prisilijo na splave, preprodajajo jih naprej in silijo v nove dogovorjene poroke, prav tako jih posiljujejo (ženin in njegovi sorodniki, njegovi prijatelji, organizatorji zlaganih porok), čeprav so sklenile dogovor, da se zakon ne bo konzumiral. Silijo jih v prostitucijo, preprodajo drog, prenos drog iz ene države v drugo in podobno.
Oblasti opozarjajo, da se za številnimi ženskami izgubi vsaka sled. Kje so in kje končajo njihovi otroci, v primeru, če so iz matične države krenile noseče, ni jasno.
Lažne poroke in zakone so zaznali v Veliki Britaniji, na Irskem, Nizozemskem in v Nemčiji. Tamkajšnje oblasti pravijo, da za nekaj tisoč evrov že dobiš primerno soprogo, s katero pridobiš tudi dokumente. Latvija sprejema ostre zakone, saj je število žensk, ki so jih kriminalci zvabili v past, vse višje. Britanci menijo, da so ženske sostorilke, a človekoljubne organizacije opozarjajo, da zadeve niso tako črno bele.
Če znova pogledamo primer Balogove, ki se je noseča odpravila iz domače vasi na Slovaškem v Veliko Britanijo. Tam se je poročila in imela srečo, da je niso prisilili splaviti, saj je otroka želela. Iz njene vasi je na podoben način končalo kar nekaj žensk. Žrtve so tudi moški, ki pa jih preprodajajo v prislno delo oziroma za delavce–sužnje. Priljubljena destinacija je Škotska, saj je tam zakonska meja za sklenitev zakona brez pristanka staršev 16 let, v preostalem delu Otoka pa 18.
Balogova je zdaj stara 22. V Veliki Britaniji je rodila deklico Aiso. V bolnišnici so postali nanjo pozorni, saj se jim je zdelo, da moški ni otrokov oče. Prav tako so ugotovili, da ženska ne ve, kako priti iz bolnišnice domov, čeprav je ta bil le nekaj ulic proč. Vse je kazalo na to, da je v tem primeru "ljubezni" nekaj hudo narobe. Policisti so zadevo preiskali in ugotovili nezakonite posle. Ženina so deportirali iz države. Balogova, ki je ostala brez vsega, se je čez nekaj časa vrnila na Slovaško.
Socialne služba ji je hčerko odvzela in jo nastanila v britansko rejniško družino. Ženska se je vrnila v svojo rodno vas. Prizna, da bi se takoj vrnila v Veliko Britanijo, če bi se le lahko. "Nisem želela priti nazaj. Na Otoku je bilo za mene stokrat bolje, kot pa tukaj," je še dodala.
'Prava ljubezen'
Evropske oblasti zaznavajo tudi primere, ko so ženske zvabljene v past pod pretvezo prave ljubezni. Tako se je Pakistanec iz Velike Britanije prek Facebooka spoprijateljil z žensko iz Litve. Dolge mesece sta se dopisovala, pogovarjala, razvijala se je ljubezen. Z njegove strani zlagana, z njene resnična. Ko je končno prišla k njemu na Otok, ji je odvzel potni list, zaprl v stanovanje, kjer jo je posiljeval njegov stric. Stisnili so jo v kot: pod prisilo se je z moškim poročila. Zdaj ji pomaga človekoljubna organizacija.
Prav tako je poučna zgodba še ene Latvijke, katere fant se je odločil, da jo proda za poroko. Ko ga je zavrnila, jo je skupaj s pomagači zaprl v sobo in mučenje se je začelo. Rezali so jo po telesu, mučili … Po desetih dneh je privolila v poroko. Takrat ni bila stara niti 20 let, njen fant pa je z njeno prodajo želel poravnati svoje kockarske dolgove.
Sistem, ki ustvarja plodna tla za zlorabe
Treba je poudariti, da je za tovrstne zlorabe kriv tudi sistem. Določene skupine ljudi potiska na družbeni rob oziroma celo ven iz družbe. Izolacija v revščini je huda. Ljudje, ki so tako stisnjeni v kot in ne vidijo izhoda, so lahek plen kriminalcev. Gre celo tako daleč, da žrtve raje ostajajo v krogu zlorab, kot pa da bi se vrnile v svoje domače okolje.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.