Tujina

Lažni heroj: učitelja, ki naj bi med streljanjem zaščitil dijake, na šoli sploh ni bilo

Santa Fe, 03. 07. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Neža Pušnik
Komentarji
26

Izkazalo se je, da moški, ki je trdil, da je kot nadomestni učitelj preživel šolsko streljanje leta 2018 v Teksasu in ob tem celo zaščitil otroke, na tej šoli sploh ni nikoli delal. Njegovo herojsko zgodbo so sicer ob poročanju o streljanju povzeli številni mediji, več kot leto po tragediji pa ga je razkrinkal Texas Tribune.

V lanskem strelskem napadu na srednjo šolo v Teksasu je 17-letni Dimitrios Pagouritzis ubil 10 ljudi, osem dijakov in dva učitelja, še 13 pa jih je ranil. Ob poročanju o strelskem napadu so mnogi mediji, med drugim CNN, Wall Street Journal in drugi, omenjali tudi junaška dejanja nadomestnega učitelja Davida Briscoeja. Po več kot letu dni je neprofitna medijska organizacija The Texas Tribune njegove trditve postavila na laž.

Briscoe je za CNN povedal, da je ob začetku napada bil v učilnici kot nadomestni učitelj angleščine in zaslišal kričanje ter strele. Dejal je, da je vrata učilnice zabarikadiral z mizami, ugasnil luči in naročil študentom, naj se skrijejo in ostanejo tiho. "Zdelo se je, kot da traja celo večnost, preden smo lahko zapustili šolo, ampak eden izmed mojih študentov je rekel, da je vse skupaj trajalo od 30 do 45 minut," je dogajanje opisoval Briscoe. "Imel sem od 10 do 15 študentov in hvaležen sem, da so varni." Dejal je, da se nikoli ni mogel vrniti v bližino šole: "Zavedanje, da je kri na stenah hodnikov, kjer hodiš. Mislim, da se ne bi mogel vrniti." Po strelskem napadu naj bi prenehal delati kot učitelj in se preselil na Florido.

Bedenje ljudi, ki so res preživeli streljanje v Santa Feju.
Bedenje ljudi, ki so res preživeli streljanje v Santa Feju. FOTO: AP

A kot je za Texas Tribune odkrila novinarka Alexandra Samuels, Briscoe na šoli sploh nikoli ni bil zaposlen. Tiskovna predstavnica srednje šole Santa Fe Lindsey Campbell je dejala, da nimajo nobenih podatkov o zaposlenem z imenom David Briscoe, in da so prepričani, da v času streljanja tam ni bilo nikogar s tem imenom. "Neizmerno smo razočarani, da bi posameznik, ki nikoli ni bil del naše skupnosti, trdil, da je preživel množično streljanje in tragedijo, ki je pretresla našo skupnost," je o tem dejala šolska inšpektorica Leigh Wall. "Ta situacija je dober pokazatelj tega, kako zlahka se ustvarijo in tudi širijo lažne informacije, še posebej, ko na začetku zaradi še trajajoče preiskave ni znanih veliko stvari," je še dodala.

James Roy, namestnik šerifa okrožja Galveston, ki je pomagal pri raziskovanju pokola, je dejal, da je streljanje bilo omejeno na učilnice, kjer je potekala likovna vzgoja, in da v tem delu šole ni bilo pouka angleščine. "Nimamo podatkov o nikomer z imenom Briscoe," je dejal Roy, ki izpostavlja, da trditve domnevnega učitelja o tem, da so bili streli "zelo, zelo glasni", ne zvenijo verjetne. "Če je bil kjer koli drugje kot na hodniku, mislim, da ne bi mogel slišati ničesar drugega kot požarni alarm," je dejal. Ob začetku streljanju je nekdo izmed osebja namreč sprožil alarm, da bi ljudje zapustili šolo. Javno dostopni podatki kažejo, da Briscoe nikoli ni imel naslova v Teksasu, temveč naj bi vseskozi živel na Floridi.

Vsi mediji, ki so ga citirali, so njegovo ime in zgodbo odstranili iz člankov, potem ko so jih kontaktirali novinarji Tribuna. "Ne vem, kaj ljudi motivira, da poskušajo izkoristiti tovrstno tragedijo," je o tem dejal John Bridges, odgovorni urednik medija Austin American-Statesman, ki je lažnega učitelja prav tako citiral v novici. "Novinarji pri poročanju o takšnih tragedijah takoj, potem ko se zgodijo, naletijo na številne ovire in nekateri ljudje žal izkoristijo to situacijo ter jih poskušajo pretentati," je dodal.

"Ljudje nemalokrat izkoristijo tragedije za pozornost", pravi Chenova.
"Ljudje nemalokrat izkoristijo tragedije za pozornost", pravi Chenova. FOTO: AP

To, da se po odmevnih tragedijah pojavijo ljudje, ki trdijo, da so bili žrtve, ni redko – pogosto gre za denar, včasih pa preprosto za "pet minut slave". Po napadih na dvojčke v New Yorku 11. septembra se je izkazalo, da Španka, ki je trdila, da je napad preživela, tam ni nikoli bila. "Družbeni mediji to zelo olajšajo," je dejala Gina Chen, asistentka na Univerzi Teksas na katedri za novinarstvo. "Ljudje se pretvarjajo, da so nekaj, kar niso, iz različnih razlogov, včasih bolj, včasih manj podlih."

Moški z imenom David Briscoe je uporabil družbene medije, da je navezal stike z novinarji, vključno z avtorico članka v Tribunu, ki ga je naposled razkrila. Stik je navezal po poročanju mnogih medijev o tem, da so nekateri preživeli iz streljanja v Parklandu storili samomor. Želel je spregovoriti o posledicah takšne tragedije na ljudi. V telefonskem pogovoru je za Tribune dejal, da se je po napadu izoliral, postal depresiven in začel prekomerno piti. Na neki točki je po njegovih besedah tudi sam razmišljal o samomoru. Trdil je tudi, da je pred kratkim imel govor na srednji šoli Colonial v Orlandu, kjer naj bi s študenti in učitelji spregovoril o tem, kaj bi lahko naredili, da preprečijo še eno tragedijo.

Račun Davida Briscoeja na Twitterju, preko katerega je navezal stik z novinarji, je bil deaktiviran.

Polovica preživelih napada v Teksasu je dejala, da za lažnega učitelja nikoli niso slišali, mnogi pa so se spraševali, kako je uspel pretentati medije in resnične preživele, da so verjeli njegovi zgodbici. "Kdo ve, v koliko drugih tragedij se je še poskušal vplesti," se je spraševala zgrožena Flo Rice, nadomestna učiteljica, ki jo je Pagouritzis ustrelil v obe nogi.

Ko so ga prosili za ponoven intervju, je sprva trdil, da mu je nekdanji zaposleni ukradel identiteto in da sam nikoli ni govoril z mediji. Imena zaposlenega, ki ga naj bi potem odpustil, ni izdal, po njegovih besedah zaradi "pravil podjetja". Dejal je še, da nikoli ni živel v Teksasu, potem pa nehal odgovarjati na sporočila in klice novinarjev.

Tudi novinarji BBC-ja so kmalu po streljanju kontaktirali Briscoeja, saj je tvital o tragediji. V sporočilih jim je dejal, da je v času streljanja tam bil kot učitelj in da se je ustrašil ter zapustil prizorišče. BBC z njim dodatno ni komuniciral, prav tako pa niso uporabili njegovih navedb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RamzesII
03. 07. 2019 11.38
-2
Srednja šola, dijaki so, ne otroci, kontekst pač.
schranz91
03. 07. 2019 12.32
+5
ko si nekaj cajta odrasel veš da si v srednji šoli še zmer sam froc
RamzesII
03. 07. 2019 15.26
+1
Že že, a treba se je držati konteksta, ne pa se iti psiholoških igric.
CestniKolesar370Wattov
03. 07. 2019 11.35
+3
Tudi tisti dijaški junaki, ki ste jih kovali v medijske zvezde in iz njih naredili aktiviste, so daleč od junakov. Od tega, da enega niti ni bilo v šoli takrat, do tega, da je en izmed njih en izmed razlogov, zakaj se je morilcu skisalo. Ampak važna je agenda.
MASTERSS
03. 07. 2019 11.25
+8
pa to so vam CNN junaki ...povno jih je po siriji,libji venezueli itd...
RamzesII
03. 07. 2019 11.40
+5
Tale klika s herojstvom menda povzroča v ZDA težave tudi v rednih uniformah, vojaki, policija, gasilci, ker želijo izpasti heroji, junaki, ogrožajo tako sebe kot druge.
DuhSaSjekirom
03. 07. 2019 10.50
+6
Ameriska klasika, only in US. Vcasih me je mikalo v Ameriko, danes pa hvala lepa. Fejk prijazni ljudje, how ya doin?? Potem pa reces hvala pa vi? Pa te niti vec ne poslusajo. Cast izjemam. Zal vse manj in manj izjem.
velikizmaj
03. 07. 2019 10.33
+2
Ah...nič novega za US and A 😂
RamzesII
03. 07. 2019 10.00
+1
"Dejal je, da je vrata učilnice zabarikadiral z mizami, ugasnil luči in naročil študentom, naj se skrijejo in ostanejo tiho." Brez oznaka, naziva učilnice to lahko trdi vsak, ki vsaj malo pozna šolo.
dadinho10
03. 07. 2019 09.45
+37
imam eno vprasanje. zgodbo so odkrili eno leto pozneje. e sedaj jaz sam sebe vprasam, glede na to, da so mediji objavljali to junakso zgodbo, navedli ime in priimek nadomestnega junaka, kako to da se ni nihce od zaposlenih, ali pa teh studentov, ali nekoga od sole, vprasal, kdo te je toti? namrec, ko se nenehno pise o tvoji soli, menda se najde nekdo (da ne bom rekel vsi), ki pac prebere te clanke.
RamzesII
03. 07. 2019 10.02
-1
Če bi vedeli koliko je takih primerov, ko nekdo izkoristi okoliščine, drugi ko so scenirani, ter zaigrani, pa so prav tako vsi tiho, že zato, ker so zmanipulirani, tudi z določeno tehnologijo s katero lahko vplivajo na ume, možgane ljudi.
RamzesII
03. 07. 2019 10.05
+4
Ponekod kasneje priče umrejo v čudnih okoliščinah. Tudi po 11/9 je bilo tako.
proofreader
03. 07. 2019 09.35
+14
Tudi pri nas je ena taka zgodba s fantom, ki je bil v kleti Cankarjevega doma.
Balki30
03. 07. 2019 09.55
+0
Dosadan si s tem svojim janezom.....tko kot so rekl....lopato pustit pa hit komentirat...pa to
Balki30
03. 07. 2019 09.56
+0
Pa tist fant tam ni bil sam....pa tud sam se ni odlocu da gre dol....pa to
AlternativeFacts
03. 07. 2019 08.57
+1
(Lažni heroj: učitelja, ki naj bi med streljanjem zaščitil dijake, na šoli sploh ni bilo)...@Fake News, v resnici je imel učitelj tak neprobojni stealth jopič, ki ga je naredil povsem nevidnega....Vprašajte oranžnega 🤠 če ne verjamete.... 😏
Old_geezer
03. 07. 2019 08.21
+34
A pa je delo učitelja da ščiti dijake pred streljanjem?? To je delo POLITIKE! Do streljanja sploh ne sme prit. Če ne je nekdo nesposoben.
RamzesII
03. 07. 2019 11.41
+0
Politike ima povsem drugačne interese, ko varovanje otrok iz vrst javnosti, raje.
pozzo
03. 07. 2019 08.19
+57
To veliko pove o tem koliko novinarji preverijo dejstva!!!
RamzesII
03. 07. 2019 10.07
-1
Kjer so politični in drugi vplivi in interesi, je dejstva težko preverjati, če si novinar mainstraim medija še manj, tam velja piši kot ti ukažemo (našo resnico) ali pa ...
marmilan
03. 07. 2019 07.52
+59
Ja tudi princ teme se je skrival v cankarjevem domu v času osamosvojitvene vojne, svečkarji pa ga častijo.
Cesar Millan - Vodja krdela
03. 07. 2019 07.58
+44
No a sedaj vidite koliko so oni bolj napredni od nas !!!! VEČ kod eno leto so rabili ,da so ugotovili ,da ga sploh ni bilo tam !!! HALO ČESTITKE !!!
komarec
03. 07. 2019 08.03
+49
Pa uni, ki se je z jugom vozil okoli pa sina prevažal za komuflažo za to da ima sin danes staus vojnega veterana, pa izmišljen čin, itd
KAPIBARA
03. 07. 2019 08.29
-3
@ pip - UE je dala izjavo, da otrok nima statusna veterana in da ne prejeme nobenega izplačila iz tega naslova !
KAPIBARA
03. 07. 2019 08.30
+12
@ mar - Kje se je pa skrival perkmandelc.. V kleti CD je bi in je zaklonišče, kjer je bila večina vodilnih v tej vojni..
komarec
03. 07. 2019 07.30
+81
Take heroje imamo tudi pri nas o osamosvojitveni vojni.