Pet neznancev je na cesti med Banjaluko in Sarajevom ustavilo blindirani kombi in spremljevalno vozilo, vklenili so varnostnike, okradli vozilo in pobegnili z belim terenskim vozilom z oznakami Sforja. Policija naj bi zapuščeno terensko vozilo že našla, roparje pa še išče.
Mirovno operacijo prevzela EU
Do ropa je prišlo le dan, preden je zveza Nato tudi uradno predala svoje dolžnosti Evropski uniji, ki je s prevzemom vodenja mirovne operacije v BiH začela največjo tovrstno operacijo v svoji zgodovini.
Na slovesnosti v oporišču Butmir je poveljevanje okoli 7000 vojakom iz 22 članic Evropske unije, tudi iz Slovenije, in enajstih tretjih držav prevzel britanski general David Leakey.
Na slovesnosti, ki sta se je udeležila generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Sheffer in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, so dvignili evropsko zastavo, znak EU pa bodo poslej nosili tudi vojaki, ki bodo sodelovali v operaciji. Povečini gre sicer za vojake, ki so sodelovali že v dosedanji operaciji zveze Nato.
Carla Del Ponte polaga upe v Eufor
Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte, je prispela na dvodnevni obisk v Sarajevo. Med drugim je izrazila upanje, da bodo sile Evropske unije Eufor, ki so danes iz rok zveze Nato prevzele vodenje mirovne operacije v BiH, aretirale vojne zločince, ki so še vedno na begu.
Haaška tožilka je v govoru o vojnih zločincih na begu, namigovala predvsem na nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića in nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića.
Del Pontejeva je med drugim dejala, da se Mladić ne skriva v luknjah kot strmoglavljeni iraški predsednik Sadam Husein, temveč po stanovanjih in vojaških kompleksih. "Sploh ga ne iščejo. Ni volje, da bi ga aretirali," je zatrdila.
Po njenem mnenju je največja ovira za aretacijo glavnih haaških osumljencev srbski premier Vojislav Koštunica, medtem ko so predsednik Boris Tadić in več njegovih ministrov zagotovili, da bodo sodelovali s haaškim sodiščem.
Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer se je odzval na kritike Del Pontejeve. "Sfor se je trudil po svojih najboljših močeh. Zavračam te kritike," je dejal na novinarski konferenci v Sarajevu po slovesnosti, na kateri je mirovno misijo v BiH prevzela EU. "Sfor je aretiral 28 oseb v Republiki srbski, Republika srbska nič, Federacija BiH nič," je navedel de Hoop Scheffer.