"Pred vsesplošno paniko, paranojo, ksenofobijo, rasizmom in še čem, ki je zajela svet zaradi novega koronavirusa, očitno nismo varni niti pri nas. Vsak dan spremljamo poročila o novem virusu (sama spremljam ne le slovenske, pač pa tudi japonske, angleške in druge medije), zadnje čase pa nas mediji informirate tudi o ksenofobnih in rasističnih izpadih po svetu (tudi danes ste poročali o tem). Pa si vseeno nisem mislila, da bom kaj takšnega izkusila tudi sama, v trgovini v soseščini," svojo pripoved začenja Slovenka, poročena z Japoncem.
"Prehlajena sem. Doma imam tri mesece starega otroka, zato sem se odločila, da si nadenem masko. Ker sem prijazna in svojih bacilov ne podarjam drugim, hodim z masko tudi v trgovino, v lekarno (kjer pred mano stoji gospa, ki razlaga, da ima tri in pol leta star sin norice, ona pa hodi okoli kot da ni nič) in zdravstveni dom, pa še kam," je zapisala. Tako se je tudi včeraj z možem azijskega porekla in otrokom odpravila v Mercatorjevo prodajalno v Ljubljani.
"V trenutku, ko smo vstopili, sta gospe na delikatesi stopili skupaj in začeli šepetati, razločila se je beseda koronavirus. Na to me je opozoril mož, pa sem mu rekla naj ne bo paranoičen. Potem pa sem želela kupit kruh in ugotovila, da sta se gospe skregali katera naju bo postregla. Zmagala je starejša, po videzu šefica. Mlajša naju je z vidnim gnusom vendarle postregla, medtem ko je starejša gledala iz varne razdalje. Ko nama je mlajša predala kruh, je z vidnim olajšanjem 'pobegnila' k starejši na drugo stran delikatese, kjer sta s šepetanjem nadaljevali."
A neprijetna izkušnja se tukaj ni končala. "Mislila sem, da bi nas težko bolj ponižali, pa smo se postavili v vrsto na blagajni. Pred nami je bilo v vrsti kakšnih pet ali šest ljudi. Gospa za blagajno me pogleda in prek vseh ljudi v vrsti prosi, da gremo na hitro blagajno," razlaga. Ko je prodajalko vprašala, kako to, naj bi ji ta odgovorila, da zato, da ne bodo predolgo čakali v vrsti. "Vsi na blagajni so se obrnili in nas z grozo opazovali. Ko smo prišli iz trgovine sem kar na cesti zajokala," dodaja.
Trgovec se je opravičil: Ne gre za ksenofobijo, ampak le za nepoučenost glede nošenja obrazne maske
Za pojasnila glede domnevnega dogodka smo se obrnili na Mercator. Zanimalo nas je, ali so prejeli kakšno pritožbo, ki sovpada z omenjenim opisom dogodka, ter kakšna so njihova stališča glede odnosa podjetja do diskriminacije na podlagi nacionalne in rasne pripadnosti. Zanimalo nas je tudi, ali so morda sprejeli kakšne ukrepe za preprečitev širjenja bolezni (ne samo koronavirusa, tudi gripe, ki kosi v tem obdobju)?
"Iskreno obžalujemo, da se je gospa počutila neprijetno, in smo se ji opravičili, pojasnili pa smo tudi, da nikakor ne gre za ksenofobijo, ampak le za nepoučenost glede nošenja obrazne maske," so zapisali v službi za odnose z javnostmi v Mercatorju. Dodali so, da nošenje maske pri nas ni običajno, čeprav je to lahko ustrezna pomoč pri prizadevanjih za omejevanje širjenja kapljično prenosljivih okužb.
"Trgovina je v zelo živahnem in prometnem okolju, vanjo dnevno zahajajo ljudje različnih narodnosti in ras. V tej in drugih trgovinah bomo zaposlene dodatno opozorili na različne oblike omejevanja širitve kapljičnih okužb. Upoštevanje pravil in ukrepov dobre higienske prakse v naših trgovinah velja stalno, vsako sezono, ko so prehladne bolezni pogostejše pa vse zaposlene, posebej tiste v stikih s kupci, dodatno obvestimo o preventivnih ukrepih dobre higienske prakse," so še dodali.
Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik pa ob tem meni, da je to, da nas je strah, dejstvo. "Začnemo obnašati zaščitno in to obnašanje nato zdrsne iz tega, da se umikamo, tudi v bolj agresivne načine. Na nek način tako poskušamo odganjati ljudi," pravi. A ti odzivi po njegovem niso namerni ali naklepni, žene jih strah. "Nimamo nobenega instrumenta, da bi vedeli kdo je nosilec virusa in kdo ne. Ampak nekako zberemo vse informacije, vsak dan gledamo, da se to dogaja na Kitajskem ...," razlaga in dodaja, da čeprav vsaka vrv ni kača, se začnemo obnašati drugače. Ko se začne širiti panika, pa imajo tukaj vlogo državne insistucije. "Ljudem razlagajo, da imajo načrte, ampak načrte za objektivno nevarnost," meni Lobnik in dodaja, da pa vsi v sebi nosimo nek strah, da bi v stisko prišli tudi sami. In ravno v tem trenutku morajo te institucije državljane pomiriti.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.