Tujina

Legija: Stambolićev umor je delo DOS

Beograd, 28. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V nadaljevanju sojenja za ugrabitev in umor nekdanjega srbskega predsednika Ivana Stambolića avgusta leta 2000, je prvoobtoženi, Milorad Luković - Legija zatrdil, da se ne čuti krivega.

Legija se je izrekel za nedolžnega v vseh točkah obtožnice (Foto: Reuters)
Legija se je izrekel za nedolžnega v vseh točkah obtožnice (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Za ugrabitev Stamboliča je Legija na posebnem beograjskem sodišču za organizirani kriminal posredno obtožil neimenovane posameznike iz Demokratične opozicije Srbije. Zatrdil, da se je pri zdaj že pokojnemu vodji beograjske kriminalne združbe zemunski klan Dušanu Spasojeviću - Šiptarju pozanimal, zakaj rivalska kriminalna združba iz Surćina (surćinski klan) oz. njen vodja Ljubiša Buha - Čume obtožuje rdeče baretke za ugrabitev in umor Stambolića. Šiptar in Čume sta sicer bila prav tako med obtoženci za umor srbskega premiera Zorana Đinđića 12. marca lani, toda prvega je policija likvidirala med poskusom aretacije mesec dni pozneje, drugemu pa je posebni tožilec dodelil vlogo zaščitene priče.

Stambolića naj bi ugrabili zaradi ogrožanja Miloševićevega položaja

Kot je Legija povedal, mu je Šiptar zatrdil, da gre "za eno največjih skrivnosti, zaradi katerih lahko letijo glave", in da je bil namen Stamboličeve ugrabitve oslabiti oziroma ogroziti položaj Slobodana Miloševića pred volitvami predsednika tedanje ZRJ, ki so bile septembra 2000 in na katerih je zmagal sedanji srbski premier Vojislav Koštunica.

Milošević takrat ni hotel priznati Koštuničeve zmage, zaradi česar so v vsej Srbiji izbruhnile demonstracije opozicije, ki je nato 5. oktobra v Beogradu - tudi s pomočjo Legije in njegovih rdečih baretk – strmoglavila Miloševićev režim.

Smrt Stambolića naj ne bi bila načrtovana

Legija je dodal, da je na podlagi Šiptarjevega odgovora prišel do sklepa, da se je ta za ugrabitev dogovoril s posamezniki iz DOS. Pokojni Šiptar naj bi mu tudi zatrdil, da je bila načrtovana samo Stambolićeva ugrabitev oziroma odstranitev s političnega prizorišča, ne pa tudi njegova usmrtitev, vendar je "v določenem trenutku vse šlo narobe". Legija je še povedal, da je bil Šiptar leta 1999 in 2000 "vojak posameznikov iz DOS", kar je bilo takrat "splošno znano," po 5. oktobru pa je bil njegova zveza z DOS.

Vpletenost v umor zanikajo vsi obtoženi

Legija se je po štirinajstih mesecih skrivanja 2. maja letos predal srbski policiji in se drugim obtožencem za oba zločina prvič pridružil na zatožni klopi dobra dva tedna pozneje, ko mu je sodni senat na njegovo prošnjo odobril poldrugi mesec priprav za obrambo. Legija naj bi bil organizator ugrabitve in umora Stamboliča in neuspelega atentata na Draškoviča. Sodelovanja pri ugrabitvi in umoru Stamboliča ter neuspelem atentatu na Draškoviča je poleg Legije obtoženih še nekaj pripadnikov rdečih baretk,

tudi nekdanji načelnik srbske tajne službe Rade Marković, nekdanji načelnik generalštaba vojske bivše ZRJ Nebojša Pavković ter nekdanji namestnik srbske tajne službe (BIA) Milorad Bracanović. Vsi omenjeni so med dosedanjim postopkom zanikali vpletenost v zločina, ki jih bremeni obtožnica.

Sodni senat je danes ločil postopek proti Pavkoviču zaradi zdravstvenih problemov. Obtožnica sicer bremeni Pavkovića, da je pomagal izvršiteljem atentata na Draškovića. Drugoobtoženi za Stambolićev umor in neuspeli poskus atentata na Draškovića je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki ga obtožnica bremeni, da je ostale spodbujal k izvršitvi obeh zločinov. Postopek proti Miloševiću je ločen, ker ni dostopen srbskim oblastem, ker mu že tretje leto sodijo na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10