Po malce več kot 16-urnem pilotiranju nad nepredvidljivim Tihim oceanom je slovenski esktremni pilot Matevž Lenarčič še pred sončnim vzhodom pristal na Velikonočnem otoku in tako uspešno zaključil 3700-kilometrsko etapo ene izmed dveh največjih preizkušenj na svoji poti okoli sveta, so sporočili na spletni strani GreenLight WorldFlight, ki spremlja pilotov podvig. Polet iz čilskega mesta Concepcion so ovirali močni čelni vetrovi ter preizkušali vzdržljivost tako pilota kot letala.
Lenarčič leti s prilagojenim Pipistrelovim ultralahkim letalom Virus SW 914 Turbo, iz Čila pa je do tokratnega cilja letel s povprečno hitrostjo 245 kilometrov na uro. Na poti je porabil 305 litrov goriva, na krovu pa je imel 350 litrov, s povprečno porabo zgolj 8,25 litra na 100 kilometrov letenja pa je vnovič potrdil kakovost in izpolnil pričakovanja, ki jih imajo snovalci do letala.
"Virus SW 914 Turbo je ponovno dokazal, da je ta trenutek najbolj varčno lahko letalo na svetu, sposobno izrednega dosega in hitrosti," so zapisali v sporočilu v ajdovskem Pipistrelu.
Po krajšem počitku na pot proti Polineziji
Velikonočni otok leži na osamljeni lokaciji sredi Pacifika, zato bo naslednja etapa Lenarčičeve poti ponovno polet nad Tihim oceanom, do kraja Totegegie v Francoski Polineziji pa bo moral premagati 2600 kilometrov. Pot bo nato nadaljeval čez Tahiti in Cookov otok na Novo Zelandijo.
Na polet, ki so ga organizatorji poimenovali GreenLight WorldFlight, se je Lenarčič pripravljal skoraj eno leto, vzlet pa je moral januarja trikrat prestaviti. Na svoji poti bo šestkrat preletel ekvator, prečkal več kot 60 držav na sedmih celinah, med drugim tudi Antarktiko in najvišji vrh sveta Mount Everest, 120 nacionalnih parkov in tri oceane. Do zdaj je Lenarčič preletel že več kot 42.000 kilometrov in je približno na polovici svoje poti.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.