
"Verjamemo, da bo Hrvaška kot 28. članica v Evropsko unijo vstopila do konca tega desetletja," je v nastopu pred odborom Evropskega parlamenta za zunanjo politiko dejala hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarović. Ob tem je izrazila upanje, da bodo državljani Hrvaške lahko sodelovali na volitvah v Evropski parlament leta 2009.
"Da bi se to lahko zgodilo, mora Hrvaška opraviti svoj del posla, izpolniti vse pristopne pogoje, po drugi strani pa mora tudi EU dokončati preureditev svojega institucionalnega okvira, ki ji bo omogočil nadaljnje širitve," je še dejala ministrica.
''Slovensko-hrvaška vprašanja so dvostranska''
Člani odbora so ministrici postavili več vprašanj, med njimi tudi o odnosih s Slovenijo. Glede odprtih vprašanj med državama o meji na kopnem in morju je ministrica dejala, da so to dvostranska vprašanja, ki "morajo ostati dvostranska". Podobnega mnenja je bil tudi avstrijski poslanec Hanes Swoboda, ki je dejal, da ta vprašanja "niso ovira za nadaljevanje pogajanj in vstop v EU", dokaz za to pa so nekatera nerešena mejna vprašanja med državami, ki so že dlje časa članice EU.
Na vprašanje, ali je možno, da bi Slovenija ovirala pristopna poganja, je ministrica odgovorila nikalno in dodala, da "to od slovenske strani ne bi bilo korektno". Ob tem je ponovila predlog hrvaške vlade, da naj se nerešena vprašanja prepustijo neodvisnemu mednarodnemu sodnemu organu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.