Da je za torkovo eksplozijo na somalijskem potniškem letalu, ki je letelo iz Mogadiša proti Džibutiju, kriva bomba, je že ta konec tedna potrdila somalijska vlada. Zdaj pa so objavili še posnetek z letališča, ki naj bi dokazoval, da so v napad najverjetneje vpleteni tudi zaposleni na letališču oz. najmanj dva zaposlena.
Posnetek je razkril, da je zaposleni podal prenosni računalnik kolegu, ta pa ga je nato izročil napadalcu. Na posnetku je trojica vidna spodaj desno.
Napadalec se je skupaj s prenosnikom, v katerem naj bi bila skrita bomba, vkrcal na letalo.
Ko je sprožil bombo, je v trupu letala nastala luknja, skozi katero je moškega posesalo. Njegove posmrtne ostanke so odkrili. Njegova identiteta je tudi že znana: Abdullahi Abdisalam Borleh.
Oba zaposlena sta že v rokah somalijskih varnostnih organov. Skupaj so doslej prijeli že 20 ljudi, ki jih sumijo vpletenosti v napad.
Kaj je znanega o Borlehu?
Borleh je somalijski državljan. Viri blizu preiskave so novinarjem razkrili, da je vedel, kam se mora usesti in položiti prenosni računalnik, da bi bila škoda čim večja. Če bi bilo letalo že na primerni višini, bi prva eksplozija najverjetneje povzročila sekundarno, in sicer eksplozijo rezervoarja. Ta bi povzročila katastrofo, preživelih ne bi bilo.
A ker je bilo letalo še dovolj nizko, je umrl le napadalec, še dve osebi sta bili poškodovani. Drugi potniki so imeli še dovolj časa, da si nataknejo maske s kisikom, pritisk v potniškem delu letala pa ni bil kritičen. V teh okoliščinah je pilot lahko varno pristal.
Vir je dejal, da so odkrili sledi vojaškega eksploziva, ki pa ga očitno ni bilo dovolj, da povzroči resnejše posledice.
Menili, da gre za nesrečo
Sprva so oblasti dogodek, po katerem je letalo srečno pristalo v Mogadišu, označile za nesrečo, češ da je prišlo do nenadne dekompresije. Dodatne preiskave pa so potrdile pilotov sum, da je eksplozijo povzročila bomba v potniškem prostoru.
Pilot Vlatko Vodopivec je namreč vztrajal, da gre za napad. Opozoril je tudi, da so varnostne razmere na letališču katastrofalne.
Tiskovni predstavnik somalijskega premierja Abdisalam Aato je na te očitke odgovoril, da so varnostni ukrepi na letališču v Mogadišu dobri, a se strinja, da jih bodo morali v prihodnje okrepiti. Poudaril je, da bi se kaj podobnega lahko zgodilo na katerem koli drugem letališču na svetu, saj se soočamo z neprestanimi grožnjami.
Aato je za ameriško televizijsko hišo CNN potrdil tudi informacije, da pri preiskavi sodelujejo tudi ameriški preiskovalci FBI. Za pomoč jih je prosila somalijska vlada. Aato je to odločitev razložil z dejstvom, da je šlo za dobro premišljen napad, zato so potrebovali pomoč zunanjih partnerjev.
Še vedno ni nihče prevzel odgovornosti za napad
Preiskovalci naj bi bili prepričani, da za napadom stoji islamistična skupina al Šebab, ki terorizira Somalijo. V preteklosti je sicer že napadala vojaška letala, potniškega pa doslej še nikoli.
Ni pa še jasno, ali je bil napadalec Boleh tudi njihov član ali pa le "žrtev", ki je izvedla naročeno.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.