
Letalo vrste Boeing 747-200, ki je bilo iz tajvanske prestolnice namenjeno v Hong Kong, je z radarskih zaslonov izginilo pred otokom Penghu na zahodu Tajvana, nadzorni stolp letališča v Taipeiu pa pred izginotjem letala ni prejel klica v sili. Sicer je bilo vreme v okolici Penghuja v času nesreče lepo.
Razpad trupa letala
Po zadnjih podatkih naj bi bil vzrok nesreče tajvanskega potniškega letala družbe China Airlines razpad trupa letala na štiri dele. Vojaški radar je zaznal, da je Boeing 747-200 nad višino 9000 metrov razpadel na štiri dele, približno 20 minut od vzleta letala iz letališča v Taipeiu, je dejal glavni direktor tajvanskega sveta za letalsko varnost Key Young. V nesreči je po vsej verjetnosti umrlo vseh 225 potnikov in članov posadke, reševalci pa so doslej našli okoli 80 trupel.
China Airlines zanika tehnično napako
Medtem so se predstavniki letalske družbe že opravičili za nesrečo, hkrati pa zagovarjali varnostne standarde podjetja, ki je imela v zadnjih šestih letih že tri večje nesreče. Varnost naj bi bila glavna prednostna naloga, pred dvema letoma pa so pridobili certifikat Mednarodne organizacije za standarde, je na novinarski konferenci zagotavljal direktor izpostave za hongkonško področje David Fei.

China Airlines je zaradi številnih nesreč v 90. letih minulega stoletja veljala za enega najmanj varnih letalskih prevoznikov, vendar je v zadnjih letih posodobila svojo floto in poostrila varnostne standarde. Družba je po letu 1969 zabeležila 12 nesreč s smrtnim izidom. Zadnja nesreča letala China Airlines sega v leto 1999, ko se je ob pristanku v slabem vremenu v Hong Kongu letalo prevrnilo in nato zagorelo, pri tem pa so umrli trije ljudje, 200 pa je bilo ranjenih.
Kitajska ponudila pomoč pri reševanju
Na letalu je bilo po podatkih tajvanskega ministrstva za promet 206 potnikov in 19 članov posadke. Večinoma gre za Tajvance, teh naj bi bilo 190, 14 potnikov naj bi bilo iz Hongkonga, Macaa in celinske Kitajske, dva sta bila iz Singapurja, na letalu pa je bil tudi en Švicar, je sporočila družba China Airlines.
V Hong Kongu so medtem tudi vzpostavili posebno telefonsko linijo za klice svojcev potnikov ponesrečenega letala. Obžalovanje zaradi nesreče je izrazila tudi Kitajska, ki je ponudila pomoč pri reševalni operaciji.