Tiskovni predstavnik State Departmenta Sean McCormack je v petek potrdil, da je Libija v poseben sklad za odškodnino žrtvam in sorodnikom terorističnih napadov na diskoteko v Berlinu in PanAmovo letalo nad Lockerbijem nakazala vseh 1,5 milijarde dolarjev. Predsednik ZDA George Bush je nemudoma po nakazilu podpisal ukaz, s katerim je razveljavil vse teroristične obtožbe proti Libiji in ji dal tudi imuniteto za naprej. S tem je tudi odpravljena zadnja ovira za popolno normalizacijo odnosov med državama. Senat je doslej zadrževal sredstva za izgradnjo veleposlaništva v Tripoliju in imenovanje ameriškega veleposlanika.
Tiskovni predstavnik State Departmenta je dejal, da gre za pomembno prelomnico za družine žrtev terorizma, ki bodo dobile neko vrsto zadoščenja, in pomembno prelomnico za odnose med državama. Eden od največjih senatnih kritikov Libije, demokrat Frank Lautenberg iz New Jerseyja je prav tako izrazil zadovoljstvo in dejal, da je pritisk na Libijo pripeljal do tega zgodovinskega trenutka.
ZDA in Libija sta se dogovorili, da bo afriška država nakazala 1,5 milijarde dolarjev v skupni sklad, kamor bodo ZDA prav tako nakazale 300 milijonov dolarjev za 41 žrtev ameriških zračnih napadov na Bengazi in Tripoli leta 1986, ki jih je ukazal takratni ameriški predsednik Ronald Reagan kot maščevanje za teroristični napad na diskoteko v Berlinu leta 1986, v katerem sta umrla dva ameriškega vojaka.
Libija je nato odgovorila leta 1988 s terorističnim napadom na PanAmovo letalo, ki je eksplodiralo nad škotskim Lockerbijem, v katerem je umrlo vseh 269 ljudi v letalu in 11 na tleh. Zaradi tega napada je bila Libija dolga leta pod sankcijami ZN. Odnosi z ZDA so se začeli popravljati, ko se je libijski voditelj Moamer Gadafi leta 2003 odpovedal orožju za množično uničevanje, še prej pa sodišču v Haagu izročil dva osumljenca za napad nad Lockerbijem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.