Libija je generalnemu direktorju OPCW Regliu Pfirterju predala seznam vseh kemikalij in proizvodnih objektov, ki so predmet prijav in verifikacijskega režima OPCW. V svojem poročilu OPCW je Libija priznala, da ima na zalogi več sto tisoč ton strupenih kemikalij, iz katerih je mogoče proizvesti kemično orožje, med drugim več tisoč ton strupenih plinov iperit in sarin.
Pfirter meni, da je poročilo popolno in izčrpno ter da gre za pomemben korak Libije. Libija, ki se je decembra lani nepričakovano odločila, da se bo odpovedala orožju za množično uničevanje in sprejela mednarodne inšpektorje za nadzor oborožitve, sicer trdi, da je kemično orožje preizkušala, nikoli pa ga ni dejansko uporabila. OPCW zaenkrat tudi nima informacij, da bi Libija pri razvijanju orožja dobivala pomoč iz tujine ali da bi svoje orožje prodajala v tujino.
Pfirter se je zahvalil predvsem ZDA in Veliki Britaniji, ki so se lani z Libijo več mesecev tajno pogajale o odpovedi orožju za množično uničevanje in tako odprle pot za njen pristop h konvenciji o prepovedi kemičnega orožja. Sicer je h konvenciji doslej pristopilo skupno 161 držav, Libija je to storila januarja letos.