V bojih pred libijsko prestolnico je bilo ubitih 21 ljudi, še 27 je ranjenih, poroča BBC.
Sile uporniškega generala Halifa Haftarja, ki je v četrtek napovedal ofenzivo za zavzetje Tripolija, so po lastnih navedbah izvedle prve letalske napade proti oboroženim milicam v predmestju prestolnice. S tem so želeli zaščiti življenje civilistov, je sporočil podpornik generala. Haftarjeve sile sicer napredujejo iz vzhoda proti libijski prestolnici. Sporočile so, da je bilo ubitih 14 njihovih borcev. V soboto je bil ubit tudi zdravnik Rdečega križa.
Mednarodna skupnost medtem poziva vpletene v konflikt, naj ustavijo sovražnosti. Vodja mednarodno priznane libijske vlade, premier Fajez Saradž, je v soboto Haftarja obtožil, da ga je z ofenzivo za zavzetje Tripolija izdal. Opozoril ga je tudi, da bo s tem potegnil Libijo v "državljansko vojno, ki ne bo imela zmagovalca".
Saradž se je pred ofenzivo sicer s Haftarjem pogajal o izvedbi volitev v državi. "Ponudili smo našo roko za mir, ampak zdaj, po agresiji Haftarjevih sil, bo dobil zgolj moč in odločnost," je še v soboto dejal Saradž.
Haftarjeve sile so pri napredovanju na Tripoli, kjer ima sedež Saradževa vlada, naletele na odločnejši odpor provladnih sil. Boji so se vneli blizu nekdanjega mednarodnega letališča kakih 50 kilometrov južno od prestolnice, ki je zaprto že od leta 2014. V soboto so vladne sile tam tudi z letali napadle Haftarjevo samooklicano Libijsko narodno vojsko, ki je nato napovedala maščevanje.
Zaradi naraščajočih napetosti v Libiji so se medtem ZDA odločile, da bodo iz države umaknile svoje vojake. Kot so sporočili danes, so začasno iz države umaknili kontingent svojih vojakov, saj postajajo varnostne razmere nepredvidljive. Razvoj dogodkov sicer pozorno spremljajo, je pojasnil poveljnik Thomas Waldhauser.
Zaenkrat ni jasno, koliko ameriških vojakov je zapustilo državo, niti kam so jih premestili.
Varnostni svet (VS) Združenih narodov (ZN) in skupina najrazvitejših držav G7 sta včeraj pozvala sile uporniškega libijskega generala Haftarja k takojšnji ustavitvi napredovanja proti libijski prestolnici Tripoli. Obsodila sta novo stopnjevanje nasilja v državi in poudarila, da ni vojaške rešitve konflikta.
"Odločno nasprotujemo kakršnikoli vojaški akciji v Libiji," so zapisali ministri G7 v izjavi in ponovili podporo prizadevanjem ZN za razpis volitev in trajno stabilizacijo države, kjer že vse od strmoglavljenja režima Moamerja Gadafija leta 2011 vlada kaos.
Vojaške akcije "ovirajo možnosti političnega procesa pod vodstvom ZN, ogrožajo civiliste in podaljšujejo trpljenje libijskega naroda," so zapisali ministri Velike Britanije, Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske in ZDA, ki se jim je pridružila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.