Meteorit, ki je eksplodiral nad rusko pokrajino Čeljabinsk, je ljudi opomnil na prežečo nevarnost.
Se pa mnogi sprašujejo, kako je mogoče, da v dobi vseh mogočih merilnih in opazovalnih naprav ni nihče opazil, kaj se približuje Zemlji. In to na dan, ko so bile v nebo uprte vse oči zaradi asteroida 2012 DA14.
Včerajšnji dan je bil zato za vse ljubitelje nebesnih teles nekaj posebnega, saj sta se zgodila dva z njimi povezana pomembna in redka dogodka.
Na vprašanje, zakaj je eden od dogodkov, preden se je zgodil, ostal neopažen, pa je odgovoril znanstvenik Bill Cooke.
Kot pojasnjuje, je bil premer ruskega meteorita le okoli 15 metrov, kar ga uvršča med majhne asteroide, drvel pa je s hitrostjo 18 kilometrov na sekundo oz. dvakrat hitreje kot asteroid 2012 DA14.
V atmosferi je bil le dobrih 30 sekund, nato pa je eksplodiral, pri čemer je atmosfera absorbirala energijo, ki se je sprostila v obliki toplote in svetlobe.
"Svetloba, ki je nastala, je bila močnejša od tiste, ki jo oddaja sonce," je povedal Paul Chodas, raziskovalec Nasinega programa za Zemlji bližnje objekte.
500 kiloton energije pa je na nebu zarisalo tudi 482 kilometrov dolgo sled.
Ob in po dogodku sledi torej ni manjkalo, prej pa je bilo drugače. Chodas pojasnjuje, da je meteorit ostal neopažen, ker je do dogodka prišlo podnevi. Teleskopi, s katerimi razpolagajo znanstveniki, pa so zanesljivi le ponoči.
Znanstvenika sta tudi še enkrat zatrdila, da eksplozija meteorita ni povezana z asteroidom 2012 DA14, ker je ta od ruskega meteorita trikrat večji, potoval pa je v drugo smer – od juga proti severu.
Obe nebesni telesi sicer spadata v kategorijo manjših meteoritov. Podoben meteorit, ki je eksplodiral v Rusiji, pa Zemljo zadene vsakih 100 let. Da sta se tako asteroid kot meteorit pojavila isti dan, pa se mu zdi skoraj neverjetno.
Kot opozarjajo pri Nasi, meteoriti, kot je bil ruski, niso večja nevarnost za Zemljo, saj povzročajo le lokalne katastrofe, večja težava pa so veliki asteroidi, podobni tistemu, ki je pred mnogimi leti z obličja Zemlje izbrisal dinozavre.
Pri Nasi so prepričani, da poznajo položaj okoli 95 odstotkov asteroidov, ki so dovolj veliki in dovolj blizu, da bi lahko za Zemljo predstavljali resno grožnjo, na srečo pa niso vsi namenjeni v smeri našega planeta.
Pri Nasi ocenjujejo, da je srednje velikih in potencialno nevarnih asteroidov okoli 19.500, zelo velikih pa okoli 1000. Za okoli 950 od teh tudi vedo, kje so.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.