Takšno je vsakdanje življenje pripadnikov plemena Tembe, ki živijo globoko v amazonskem gozdu, svoje tradicionalne običaje in navade pa so združili s sodobno tehnologijo in običaji zahodnega sveta, poroča AP. Tako med drugim igrajo nogomet, oblečeni v drese evropskih nogometnih ekip, kot je Chelsea.
In v času, ko so gorela 'pljuča sveta', zaradi česar so bile avgusta oči svetovne javnosti uprte v Brazilijo in se vrstili pozivi mednarodne skupnosti za zaščito amazonskega deževnega gozda, ki ga je v zadnjih letih prizadela deforestacija, so pripadniki plemena Tembe vse skupaj, vključno z nelegalno sečnjo dokumentirali s posnetki in fotografijami, ki so jih objavljali na družbenih omrežjih.
Hkrati v skladu s tradicijo svojih prednikov s svojimi otroki sadijo drevesa in jih učijo, kako pomembna sta zaščita in ohranjanje največjega deževnega gozda na svetu. "Govorim jim: jaz sem drevesa posadila zate, sedaj jih moraš ti posaditi za svoje otroke," je za AP povedala Cidalia Tembe iz vasi Tekohaw, kjer na svojem vrtu goji tudi različno zelenjavo, sadje in zdravilna zelišča. "To so naša domača zdravila. Ni nam treba hoditi v lekarno v mesto, sami pripravljamo svoja zdravila. Več zaupanja imamo v to, kar je naše."
Ob pogledu na avokade, kokos in jagodičevje acai pa njen mož Muti Tembe pove: "To je raj. Ni nobenega onesnaževanja avtomobilov, saj jih nimamo. Tu živiš v miru, brez hrupa. Zgolj petje ptic."
Okoli 2000 pripadnikov Tembe živi na zaščitenem območju Alto Rio Guama, v posameznih vaseh, ki se nahajajo ob rekah Guama in Gurupi, živi od nekaj deset do nekaj sto ljudi. A čeprav njihov teritorij velja za zaščiteno območje, je stalno pod pritiskom gozdnih delavcev in podjetij, ki tu nelegalno sekajo in krčijo gozdne površine.
V Amazoniji, ki prekriva kar 60 odstotkov Brazilije, najdemo tudi okoli 20 odstotkov vseh vrst rastlin na svetu, številne izmed njih rastejo zgolj na tem območju. A kljub temu satelitski posnetki jasno kažejo, da se je v zadnjem letu močno povečalo izkoriščanje gozda, sečnja in obenem tudi število požarov. Avgusta je tako na dan prišel podatek, da se je število požarov v prvih sedmih mesecih tega leta, v primerjavi z enakim obdobjem lani, povečalo za kar 84 odstotkov.
Zaskrbljenost za Amazonijo se je povečala že z izvolitvijo brazilskega predsednika Jaira Bolsonara lani, saj je ta napovedal odpravo in omilitev določenih predpisov za zaščito naravnih rezervatov, amazonskega gozda in zemlje, na kateri živijo avtohtoni prebivalci, svoje napovedi pa je tudi uresničil.
"Moramo se boriti za drevesa, zaradi katerih lahko dihamo," ob tem pravi Gleison Tembe iz manjše vasi Ka’ a kyr, kar v prevodu pomeni 'zelena džungla'. Ob obisku novinarjev AP so v njegovi kolibi otroci na njegovem pametnem telefonu na YouTubu gledali risanko, njegova 7-letna hči Emilia pa je z lokom v roki splezala na podrto drevo.
"Tu je bil včasih gozd, džungla. Nato je prišel ogenj in izpraznil zemljo," pove njen dedek. "Skrbijo nas požari in sekanje dreves. Skrbi nas, ker se prehranjujemo z ribami, pticami, ki jih najdemo v gozdu."
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.