"Ko sem se rodila, sta Patrick Steptoe in Robert Edwards, ki sta razvila metodo, predlagala, naj bo moje drugo ime Joy (Veselje). Rekla sta, da bo moje rojstvo prineslo srečo veliko ljudem," je ob 40. obletnici svojega rojstva za The Independent zapisala Louise Joy Brown. Verjetno jima bi danes številne družine po svetu pritrdile.
Njena starša Lesley in John Brown sta se kar devet let trudila, da bi dobila otroka. A ni šlo. Lesley je namreč imela ginekološke težave, njeni jajcevodi so bili neprehodni. Dejstvo, da ne more imeti otrok, je močno vplivalo na njeno psihično stanje, padla je v depresijo.
Zdravniki so paru svetovali, naj poskusita otroka spočeti z novo metodo. Čeprav ni bilo zagotovil, da bo uspešno, saj pred tem še nihče ni otroka donosil na takšen način, sta to možnost takoj pograbila. 10. novembra 1977 so opravili postopek umetne oploditve. Mesec dni pozneje pa je prejela tole potrditev nosečnosti iz laboratorija, podpisal pa ga je sam Edwards:

Dobrih 37 tednov po spočetju se je rodila zdrava deklica – Louise. In starša sta ji res dala drugo ime Joy.
Štiri leta kasneje pa sta na enak način zakonca Brown dobila še eno hčerko – Natalie Brown, ki je bila 40. otrok "iz epruvete" v zgodovini.
Mama vse dogajanje skrbno dokumentirala
Po smrti mame leta 2012 – stara je bila 64 – je Louise med pospravljanjem družinske hiše v omari našla škatlo z arhivskim materialom. Njena mama je namreč leta in leta skrbno zbirala vse dokumente, pisma, darila, fotografije, časopisne članke, zdravstvene kartone, dopisovanja z novinarji ... Praktično vse, kar je bilo povezano z rojstvom njene prvorojenke.
"Nažalost, pionirji – moja mama in oče, Patrick Steptoe, Robert Edwards in ne pozabimo njihove neverjetne asistentke Jean Purdy, ki je bedela vso noč in spremljala delitev mojih celic v petrijevki – so vsi že pokojni," je zapisala Louise.
Ob svojem 40. rojstnem dnevu se je Louise odločila, da vso to gradivo podari arhivu mesta Bristol, kjer je na razpolago za vso morebitno raziskovanje.

Louise je tako rekoč odraščala ob velikem zanimanju medijev in celotnega sveta. "Nikoli nisem poznala nič drugega. Medijska pozornost je zmeraj enaka, če ne prej, ob vsakem rojstnem dnevu." Zato je to vzela tudi kot svoje poslanstvo, udeležuje se številnih dogodkov o umetni oploditvi. "Izmed vseh ljudi, ki smo bili v sobi med mojim porodom, sva živa le še dva. Zato čutim, da imam neke vrste dolžnost, da potujem naokoli in ljudem pokažem, da sem normalna," je povedala za BBC.
Louise je danes tudi sama ponosna mamica dveh otrok, oba sinova pa je spočela po naravni poti. V štiridesetih letih se je marsikaj spremenilo, vendar želja ljudi po lastnih otrocih se ni. Parom, ki prestajajo to preizkušnjo, Louise iz lastnega primera sporoča: "Nikoli ne izgubite upanja."

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.