Luksuzna križarka The Sea Princess je na svojem 104-dnevnem potovanju okoli sveta za deset dni postala ladja duhov. Kapitan je namreč svojim 1.900 potnikom dejal, da bo od mraka do zore na ladji vladala tišina in tema. Odpovedali so vse zabave na krovu, zunanji lokali so ob mraku prenehali obratovati, prav tako bazeni, odpovedali so vse kino projekcije na krovu. Potniki pa so morali ob sončnem zahodu v svojih kabinah spustiti rolete in zagrniti zavese. Zatemnili so tudi ladijske luči, da ne bi pritegnili pozornosti.
Za takšen ukrep se je kapitan ladje, ki je izplula iz Sydneyja in je bila na prvem delu potovanja, odločil, ko so pluli čez Indijski ocean, Arabsko morje, Adenski zaliv in Sueški kanal. Na tem območju namreč ladjam grozijo napadi piratov. Vsi potniki so se prav tako morali udeležiti vaj v primeru napada piratov, ob alarmu so morali v svoje kabine, osebje pa je hodilo od kabine do kabine in štelo potnike.
Kapitan Gennaro Arma se je potnikom opravičil za nevšečnosti, vendar je poudaril, da je piratska grožnja zelo resna in da morajo biti na ladji pripravljeni tudi za takšen scenarij.
Potniki so dobili natančna navodila, kako ravnati v primeru, da bi ladjo res napadli pirati. Tistim, ki so bili v zunanjih kabinah, so naročili, da zaklenejo balkonska vrata, zapustijo kabino in zaklenejo vhodna vrata, nato pa poiščejo zavetišče v notranjosti ladje. S tem bi morebitnim piratom vsaj za nekaj časa preprečili, da bi prišli v notranjost ladje. V potniških kabinah so vrteli dokumentarni film o piratih.
Kapitan je sicer potnike pomiril, da je ladja dovolj hitra, da bi lahko prehitela manjše piratske ladje, iz previdnosti pa so na ladji vzpostavili 24-urno stražo. V pripravljenosti so bile tudi gasilske cevi, s katerimi bi škropili morebitne napadalce, ki bi se skušali povzpeti na ladjo.
Operater križarke, Princess Cruises, je sporočil, da so bili ti ukrepi sprejeti iz previdnostnih razlogov in da ni šlo za neposredno grožnjo. Podobno ravnajo tudi druge mednarodne ladje, ki potujejo skozi omenjeno območje.
Največja nevarnost ob obali Somalije
Čeprav se v zadnjem času morda o piratih ne govori veliko, pa ti še vedno ostajajo ena največjih groženj pomorščakov. Najbolj nevarno območje, kjer naj bi bila grožnja s pirati največja, je v bližini obale Somalije. Somalijo nekateri imenujejo kar propadla država, saj velja za eno najrevnejših in najbolj nemirnih držav na svetu, kjer 'vlada' brezvladje.
Pirati so oboroženi do zob in napadajo z majhnimi čolni, na katerih imajo lestve, s katerimi se povzpnejo na ladje. Njihovi čolni so resda majhni, vendar hitri, ponavadi pa se skrivajo za večjimi ladjami in napadejo iz zasede. V primeru, da napadejo ladjo, pogosto zaplenijo tovor, zajamejo tudi osebje in ga pripeljejo v Somalijo, od koder nato izsiljujejo podjetja. Ponavadi ladje zadržujejo od štiri do šest mesecev, včasih pa tudi dlje časa. Eno ladjo so zadrževali kar leto dni.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.