15. marec je sicer na Madžarskem nacionalni praznik, ki obeležuje madžarsko vojno za osvoboditev izpod habsburške vladavine. Zakon o referendumu prepoveduje izvedbo slednjega na nacionalni praznik, vendar Gal poudarja, da želi vlada tako obeležiti pomembnost vstopa Madžarske v unijo.
Takšnim načrtom sicer nasprotuje opozicija. Poleg opozoril, da zakon prepoveduje izvedbo referenduma na omenjeni praznični datum praznik, opozicija tudi izpostavlja, da do 15. marca 2003 pristopna pogodba še ne bo pripravljena.
Omeniti gre, da so se predstavniki vlad višegrajske skupine kandidatk za članstvo v EU - Slovaške, Češke, Madžarske in Poljske - konec avgusta dogovorili, da bo referendum najprej organizirala država, v kateri je podpora članstvu najvišja, šele nato bodo sledili referendumi v državah, kjer je prebivalstvo bolj skeptično.
Na Madžarskem je med višegrajsko četverico podpora EU najvišja, najmanjša pa trenutno na Češkem.
Da bodo voljo volilcev za vstop v EU preverile na referendumih, so napovedale vlade skoraj vseh desetih kandidatk za članstvo, ki naj bi se v unijo vključile v letu 2004, tudi Slovenija. Izjema je Ciper, ki se o zadevi še ni izjasnil. Nobena od držav pa datuma referenduma še ni dokončno določila.