Vanhanen zavrača kritike, da bo Evropska komisija postala neučinkovita, če bo vsaka članica imela svojega komisarja z volilno pravico. "V prihodnosti bo unija morda imela 30 članic. Vlade nekaterih držav članic imajo že sedaj veliko več ministrov," v pogovoru za nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) navaja Vanhanen in poudarja, da pri prihodnji sestavi in delovanju komisije ne gre za vprašanje učinkovitosti, pač pa legitimnosti in ohranjanja enakopravnosti znotraj unije.
Kljub temu, da je Finska ena najmanjših članic EU glede na število prebivalcev, ima v Bruslju vseeno precejšen vpliv, zato jo bodo po pisanju FAZ manjše članice vsaj pri njenih zahtevah glede delovanja komisije najverjetneje podprle.
Finska vlada sicer v osnutku ustavne pogodbe, o katerem bodo odločali na bližajoči se medvladni konferenci, vidi šele osnovo za začetek razprave, ne pa zaključenega in nespremenljivega besedila. Finska se bo najmočneje zavzemala za več odločanja s kvalificirano večino na področju okoljevarstva in zunanje politike, skrbi pa jo tudi razvoj obrambnega sodelovanja, kjer se kot nečlanica zveze NATO boji, da bo ostala izključena iz sistema evropske obrambe. Po drugi strani se je pripravljena odreči nasprotovanju ustanovitve stalnega predsednika Evropskega sveta, katerega pristojnosti pa bodo morale biti jasno opredeljene.