Tujina

Majhnost jih ni ustavila

Ljubljana, 12. 07. 2018 11.19 |

4.164.042 ljudi. Toliko jih živi na Hrvaškem. Za primerjavo, zmagovalka zadnjega svetovnega prvenstva Nemčija je imela v času osvojitve naslova najboljšega na svetu skoraj 82 milijonov prebivalcev. Kljub temu Hrvaška ni država z najmanj prebivalci, ki se je kdaj uvrstila v finale svetovnega prvenstva v nogometu.

Ta ’čast’ pripada Urugvaju, ki ima danes 3.469.551 prebivalcev. Fifa Urugvaj prepoznava kot štirikratnega svetovnega prvaka v nogometu, čeprav so na svetovnem prvenstvu, organiziranim pod okriljem Fife, naslov osvojili dvakrat (leta 1930 in 1950).

Najmanjše države v finalu SP
Najmanjše države v finalu SP FOTO: Infogram

Tako je Hrvaška postala najmanjši narod, ki se je uvrstil v finale svetovnega prvenstva od leta 1950. Skozi leta je podoben podvig uspel tudi državam, kot so Madžarska, Švedska in Nizozemska … a nobeni od teh ni uspelo osvojiti tako zelo želene trofeje.

Seveda populacija ne pomeni toliko kot to, kolikor pomeni športna kultura določenega naroda. In dejstvo je, da Hrvaška, tako kot drugi narodi nekdanje Jugoslavije, diha za nogomet.

Na primer Indija s 1.354.051.854 ljudmi se na svetovno prvenstvo še ni uvrstila, čeprav v treh mesecih ’proizvedejo’ toliko ljudi, kot je prebivalcev na Hrvaškem.

Za primerjavo si lahko pogledamo še prebivalstvo zadnjih petih zmagovalk svetovnega prvenstva.

Populacija zadnjih 5 zmagovalk SP
Populacija zadnjih 5 zmagovalk SP FOTO: Infogram

Kako zelo ljudje na Hrvaškem dihajo za nogomet, si lahko ogledate tukaj. Njihova uvrstitev v finale pa je poskrbela tudi za enega izmed najbolj zabavnih vklopov v zgodovini hrvaškega nogometa.