Po parlamentu v Prištini je sporazum o določitvi kosovsko-makedonske meje v soboto pozno zvečer ratificiral tudi parlament v Skopju. Za zakon o ratifikaciji sporazuma, ki sta ga državi podpisali v petek zvečer, je glasovalo 72 poslancev, 11 jih je bilo proti.
Koalicijski poslanci in poslanci albanskih strank so v razpravi soglasno branili sporazum. Kot so poudarjali, gre za dokument državnega in nacionalnega interesa, s katerim postaja Makedonija ena redkih držav v regiji "z jasno izrisanimi mejami".
Poslanci opozicije so po drugi strani neuspešno zahtevali, da se razkrije, kdo in kdaj točno je podpisal omenjeni sporazum. Poslanci Liberalno demokratske stranke so v soboto celo protestno zapustili zasedanje parlamenta in zagrozili, da bodo sporazum o meji izpodbijali pred ustavnim sodiščem.
Opozicijski poslanci so tudi opozarjali, da gre za spremembo državne meje in da se s sporazumom "dejansko daje makedonsko ozemlje Kosovu", parlament pa glasuje, kot da gre za ratifikacijo navadnega sporazuma. Makedonski mediji so namreč v soboto zvečer poročali, da naj bi Kosovu pripadlo okoli 15 hektarov ozemlja v vasi Debalde, za katere Makedonija ni mogla dokazati, da so njeni.
Do sporazuma sta državi sicer prišli po več mesecih pogajanj. Okoli 2500 hektarov spornega ozemlja v skladu s sporazum prihaja pod Makedonijo. Območje je namreč po prihodu mednarodne uprave na Kosovo 1999 ostalo nedefinirano. Še danes to območje nadzira okoli 1000 ameriških pripadnikov mirovnih sil na Kosovu Kfor.
Vzpostavitev diplomatskih odnosov
Po ratifikaciji sporazuma v obeh parlamentih sta zunanja ministra Kosova in Makedonije, Skender Hyseni in Antonio Milošoski, v noči na danes že tudi podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama.
"Prepričani smo, da bo vzpostavitev diplomatskih odnosov med našima državama služila razvoju, medsebojnemu razumevanju ter interesom miru in varnosti v regiji," so sporočili in dodali, da bodo sedaj sledili koraki, potrebni za odprtje veleposlaništev in akreditacijo veleposlanikov v obeh državah.
Srbija svari Makedonijo
Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je ocenil, da odločitev makedonske vlade, da vzpostavi diplomatske odnose s Kosovom, ogroža odnose med Beogradom in Skopjem v trenutku, ko so se ti na pobudo Srbije ravno začeli izboljševati, poroča srbska tiskovna agencija Beta. Kot je dodal, bo dejanje Skopja imelo posledice.
"Menimo, da gre to odločitev obžalovati," je dejal Jeremić in ponovil, se lahko o mejah s Srbijo sosednje države pogovarjajo izključno z vlado v Beogradu kot edinim pravno-legitimnim sogovornikom na to temo.
Odnosi med Srbijo in Makedonijo so se poslabšali lani, potem ko je slednja priznala neodvisno Kosovo. Srbija neodvisnosti Kosova, ki jo je to enostransko razglasilo februarja lani, ne priznava.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.