Nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela je še vedno v kritičnem stanju, po neuradnih informacijah pa naj bi ga pri življenju ohranjali z aparati. Včeraj ga je v bolnišnici v Pretorii obiskal predsednik Jacob Zuma, ki je po obisku odpovedal pot v Mozambik.
Tiskovni predstavnik prvega južnoafriškega temnopoltega predsednika in enega vodilnih borcev proti apartheidu je povedal, da se je njegovo zdravstveno stanje v zadnjih 48 urah zelo poslabšalo. Danes popoldne pa so sporočili, da se je njegovo stanje nekoliko izboljšalo, še vedno pa je kritično.
Njegova najstarejša hčerka Makiziwe je danes povedala, da je njen oče "še vedno tu". "Če se z njim pogovarjamo, poskuša odpreti oči," je dejala in ob tem dodala, da "je oče v kritičnem stanju, a da samo Bog ve, kdaj je čas, da odide."
Ob tej priložnosti se je še obregnila ob medijsko pozornost, ki jo je pritegnila obolelost očeta. "Kot mrhovinarji, ki čakajo, da lev požre bivola, da bi lahko prišli do mrhovine. Takšen občutek imamo kot družina. Saj nimamo nič proti pozornosti, a menimo, da je pretirana," je še dodala Mandelova hči.
V torek je Mandelo obiskal tudi nadškof Thabo Makgoba in mu zaželel "mirno noč".
Pred bolnišnico je vseskozi policija, ki preprečuje vstop ljudem, ki bi radi obiskali Mandelo in mu zaželeli vse dobro. Pred vhodom tako gorijo, visijo baloni, na steni pa so številna sporočila, s katerimi Mandeli prebivalci izražajo zahvalo za vse, kar je storil za njih in Južno Afriko. Ko je njegov vnuk včeraj pobral nekaj predmetov in sporočil, je povedal, da se bo Mandela počutil bolje, ko bo videl nekaj od teh sporočil.
Mandela, ki je 27 let preživel za rešetkami zaradi boja za enakopravnost v času apartheida, nato pa je postal prvi temnopolti predsednik države, je svetovna ikona. Ko se je umaknil iz politike, je bil eden najbolj gorečih borcev proti aidsu, leta 2004 pa se je umaknil iz javnega življenja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.