
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je napovedal, da bodo v začetku leta 2006 zmanjšali število ameriških vojakov v Iraku za okoli 7000 mož. To je napovedal v nagovoru ob obisku vojaške baze v Faludži.
Poudaril je, da je ameriški predsednik George Bush odločitev sprejel zaradi napredka v iraški tranziciji. Tako naj bi vedno bolje delovala politika in gospodarstvo, pa tudi varnost naj bi se izboljševala, čeprav Rumsfeld priznava, da so varnostne razmere daleč od ugodnih. “Sprememba, ki sem jo napovedal, pomeni priznanje za napredek iraškega ljudstva pri prevzemanju večje odgovornosti za svojo državo,” je dejal Rumsfeld.
Kljub temu pa bodo Američani povečali število tistih vojakov, ki skrbijo za urjenje iraških varnostnih sil.
Stalne vojaške baze v Iraku ne bo
Na vprašanje enega od vojakov je Rumsfeld odgovoril, da ZDA v Iraku ne nameravajo ustanoviti stalne vojaške baze. O tej temi se tudi niso pogovarjali z iraškimi politiki. “Doslej se nismo mogli z nikomer pogovarjati o tem,” je še dodal.
“Volitve niso bile poštene”
Predstavniki sunitskih, kurdskih in posvetnih šiitskih strank po objavi začasnih izidov parlamentranih volitev trdijo, da te niso bile poštene in zahtevajo preiskavo ter ponovno štetje glasov.
V nasprotnem primeru nameravajo pozvati k mirnim protestom. Nezadovoljni volivci, večinoma suniti, pa so se po iraških mestih že zbirali. Največ ljudi, več deset tisoč, naj bi se zbralo v Bagdadu, proteste pa so pripravili tudi v Mosulu in Tikritu.
Prijetje terorističnega 'režiserja'

Ameriška vojska je po lastnih navedbah prijela enega od vodilnih članov teroristične skupine Ansar al Suna. Mohamed Amir Mari al Sufi je med drugim odgovoren za izdelavo videoposnetkov bombnih napadov, ugrabitev in obglavljenj, ki so bili objavljeni na spletnih straneh, je sporočila ameriška vojska.
Al Sufija, znanega tudi pod vzdevkom medijski emir, naj bi prijeli že med racijo pred nekaj tedni. Skupina Ansar al Suna (podporniki sunitskega islama) se bori proti novim oblastem in ameriškim silam v Iraku, večkrat pa naj bi mučila tudi civiliste. Skupino naj bi po podatkih ZDA med drugim sestavljali kurdski islamski skrajneži, tuji pripadniki mednarodne teroristične mreže Al Kaida ter iraški suniti.
Nasilje se nadaljuje
V dveh napadih v bližini Bakube je bilo ubitih najmanj osemnajst ljudi, 24 pa je ranjenih. Eksplozija na nadzorni točki pred mestom je zahtevala devet življenj, prav toliko ljudi pa je v smrt pognal samomorilski napadalec, ki se je razstrelil pred šiitsko mošejo v bližnjem kraju Balad Ruz.