Iraške varnostne sile so v strahu pred nemiri v pripravljenosti predvsem v sunitskih regijah, kjer je nekdanji iraški diktator Sadam Husein užival največ podpore.
Največ ljudi naj bi se zbralo v Huseinovem rojstnem mestu Tikrit, kjer je nekdanji diktator tudi pokopan. Iraške varnostne oblasti so zagotovile, da so se pripravljene spopasti se s kakršnimikoli nemiri v osrčju sunitskih območij severno in zahodno od Bagdada. Policija in vojska nadzorujeta predvsem vas Avja, v kateri se je Husein rodil in je v njej tudi pokopan, ter bližnji Tikrit v osrednjem delu Iraka.
V Tikritu so se na zidovih pojavili novi napisi v podporo nekdanjemu predsedniku in sunitskemu vodji, kot na primer "Maščevali se bomo za predsednika Sadama Huseina". V pretežno sunitskem okrožju Adamija na severu Bagdada na zidovih visijo Huseinove slike.
Husein je bil v starosti 69 let v Bagdadu obešen le nekaj minut pred začetkom muslimanskega praznika žrtvovanja eid al adha (kurban bajram) 30. decembra lani. Sunitski muslimani so omenjeni praznik letos praznovali že 19. decembra, ko se je v Avji zbralo na ducate Huseinovih podpornikov.
Sunit Husein je bil obsojen na smrt zaradi zločinov proti človečnosti v pokolu 148 šiitov v vasi Dudžail leta 1982. Usmrtili so ga 30. decembra 2006, pokopan pa je skupaj s svojima sinovoma Udajem in Kusajem, ki sta bila ubita v začetku vojne v Iraku julija 2003.
Prizori z usmrtitve so bili ujeti na mobilne telefone in so se kmalu razširili po vsem svetu ter sprožili val ogorčenja. Način, na katerega so usmrtili Huseina, je kritiziral celo ameriški predsednik George Bush.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.